fbpx
Koll & kommentar
14 december, 2017 / Nyheter

Ny rapport: Konflikter orsakar stort antal minoffer

För andra året ökar antalet minoffer på grund av konflikterna i Afghanistan, Libyen, Ukraina och Jemen, visar Landmine Monitor 2017 som också uppmärksammar Svenska FN-förbundets projekt Minor.

Internationella koalitionen för ett förbud mot personminor, ICBL, står bakom den årliga rapporten Landmine Monitor som har publicerats sedan 1998. Rapporten ger en övergripande bild av den globala minsituationen och innehåller statistik över användning, produktion och lagerhållning av minor i länder över hela världen. Den innehåller också uppgifter om minröjning, dödsfall och stöd till minoffer. Svenska FN-förbundet är den mest aktiva svenska organisationen i ICBL.

2017 års rapport lanseras i dag den 14 december. Den visar att antalet offer för personminor har ökat för andra året i rad i de väpnade konflikterna i Afghanistan, Libyen, Ukraina och Jemen.

– Det visar att fler länder måste ansluta sig till Ottawa-konventionen mot personminor och att stödet till minoffer måste öka, säger Loren Persi som är en av redaktörerna för Landmine Report 2017.

Minst 2 089 personer dödades av minor eller andra explosiva lämningar under 2016, enligt Landmine Report. Dessutom skadades omkring 6 500. Det är de högsta siffrorna sedan 1999. Nästan fyra av fem som drabbades av minor (78 procent) var civila. Antalet drabbade barn var rekordstort under 2016.

Det globala stödet till minhantering, som omfattar bland annat minröjning och stöd till minoffer, ökade under 2016 med 21,7 procent, från 394 miljoner dollar till 479,5 miljoner dollar. Sverige ökade sitt minrelaterade bistånd från 6,1 till 6,5 miljoner dollar.

– Det är positivt att Sverige ökar sitt bistånd men nivån är fortfarande mindre än hälften av de 14,1 miljoner dollar som avsattes 2012, kommenterar Svenska FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic.

I rapporten omnämns Svenska FN-förbundet som en av fyra institutioner som vid sidan av stater bidrar finansiellt till arbetet mot minor.

– Det är bra att även frivilligorganisationers bidrag uppmärksammas i Landmine Monitor. Behovet av stöd till minhantering är fortfarande stort, inte minst i det konfliktdrabbade Demokratiska republiken Kongo dit Svenska FN-förbundets minstöd går, säger Aleksander Gabelic.

Vill du göra en insats för att stödja minröjning och rehabilitering för offer för personminor? Ge ett bidrag till Svenska FN-förbundets julkampanj ”Under ytan” som samlar pengar till FN:s minröjningsorganisation Unmas. Gå in på vår kampanjsida!

Landmine Monitor 2017 redogör för kalenderåret 2016. Uppgifter fram till november 2017 har tagits med när det varit möjligt. Hela rapporten och ett pressmeddelande finns på ICBL:s webbplats.

Svenska FN-förbundet är medlem i Internationella koalitionen för ett förbud mot personminor. FN-förbundet var också med och drev fram det internationella förbudet mot personminor, Ottawa-konventionen från 1997. Den 4 december uppmärksammades 20-årsdagen av Ottawa-konventionen världen över.

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Viktig domstol skipar rättvisa vid omfattande förbrytelser 

01 december, 2023 / Världshorisont

Internationella brottmålsdomstolen ICC får allt större betydelse när det gäller att pröva och döma individer vid grova kränkningar mot mänskliga rättigheter och humanitär rätt.

Läs mer

FN hjälper i Gaza

29 november, 2023 / Nyheter

Tusentals människor har dödats i Hamas terrorattack den 7 oktober och Israels vedergällningskrig. Vapenvilan ger FN möjlighet att bistå skadade och behövande med humanitär hjälp.

Läs mer

”Många gravida dör i konflikter”

24 november, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor är särskilt utsatta i samband med kriser och konflikter. UNFPA, FN:s befolkningsfond, förklarar varför.

Läs mer

Årets FN-vän: Från ord till handling för Ukraina

22 november, 2023 / Nyheter

Talet om ökat svenskt stöd till Ukraina måste bli verklighet och alla kan göra en insats, säger Peter Ingvarsson i aktionsgruppen Ryssland ut ur Ukraina. Möt Årets FN-vän och läs om hur du kan engagera dig för Ukraina!

Läs mer

MR-brott i Iran – Efter 35 år väntar Sima fortfarande på upprättelse 

21 november, 2023 / Världshorisont

Sima Mirzaei förlorade sju familjemedlemmar 1988 när den iranska regimen avrättade tusentals politiska fångar. Allt hon önskar idag är att de ansvariga ska ställas inför rätta.

Läs mer

Tema utbildning på nordisk ungdomskonferens

20 november, 2023 / Nyheter

FN-förbundets ungdomsambassadörer reste i början av november till Island för att delta i en nordisk ungdomskonferens med fokus på utbildning för hållbar utveckling.

Läs mer

Massflykt från Nagorno-Karabach – enklaven tömd på armenier 

13 november, 2023 / Världshorisont

I september hamnade den flera decennier långa konflikten om Nagorno-Karabach i strålkastarljuset då Azerbajdzjan genom en blixtoffensiv tog kontroll över området. Världshorisont rapporterar om massflykten som följde och om hur FN i grannlandet Armenien arbetar för att hjälpa flyktingarna. 

Läs mer

Internationella praktikantprogrammet läggs ner  

13 november, 2023 / Nyheter

På grund av nedskärningar i den svenska biståndsbudgeten har FN-förbundets internationella praktikantprogram lagts ned. En av våra praktikanter skriver om programmets betydelse för deltagarna och systerförbunden.

Läs mer

Uppdrag: Rättvisa för krigets offer

09 november, 2023 / Nyheter

För att främja rättvisa för alla som har utsatts för krigsförbrytelser under Rysslands invasionskrig i Ukraina reser Nadia Volkova från människorättsorganisationen ULAG runt i Europa. På inbjudan av Svenska FN-förbundet besökte hon i veckan Sverige.

Läs mer