fbpx
Rohingyer i flyktingläger i Cox's Bazar, Bangladesh. Foto: UNFPA Bangladesh
27 augusti, 2018 / Nyheter

Klarspråk från FN om folkmord i Myanmar

Efter att en FN-utredning dragit slutsatsen att folkmord har begåtts i Myanmar bör Sverige under återstoden av sitt rådsmedlemskap kräva att frågan hänvisas till ICC.

Svenska FN-förbundet har länge och med stigande oro har följt utvecklingen i Myanmar. Sedan i höstas har förbundet vid flera tillfällen bland annat i sina kontakter med den svenska utrikesförvaltningen påtalat att fördrivningen av landets rohingyabefolkning utgör folkmord.

En oberoende utredning har på nu uppdrag FN presenterat sina slutsatser om det gångna årets händelser i Myanmar. Utredarna slår fast att landets militär har gjort sig skyldig till folkmord, krigsbrott och brott mot mänskligheten genom sina attacker mot folkgruppen rohingya.

– För rohingyernas skull är det välkommet att också FN:s utredare har dragit denna slutsats. Nu krävs uppföljning i form av utredning och juridiskt ansvarsutkrävande. Att hitta kompetenta och oberoende domstolar i regionen är svårt. Därför måste misstänkta ärenden hänvisas till Internationella brottmålsdomstolen, säger Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet.

Hänvisning av misstänkta folkrättsbrott till Internationella brottmålsdomstolen kräver beslut i FN:s säkerhetsråd. Sverige finns i ytterligare fyra månader i rådet.

– Regeringen bör agera i rådet genom att officiellt be om en omröstning för hänvisning av fallet till Internationella brottsmålsdomstolen om inte Myanmar självmant ställer sig under domstolens jurisdiktion. Folkmordskonventionen är internationell lag som kräver rådets agerande. Att inte agera eller stoppa ett agerande bryter mot rådets syfte, urholkar internationell lag och skickar signalen att massmord kan begås utan påföljd. Allt detta bör Sverige understryka för rådsmedlemmarna, säger Annelie Börjesson.

Svenska FN-förbundet vill också se en FN-ledd och oberoende sannings- och försoningskommission i likhet med den som inrättades för Rwanda.

FN-förbundet berättade i helgen på årsdagen av fördrivningen av rohinygafolket om FN:s humanitära arbete i flyktinglägret i Cox’s Bazar, Bangladesh.

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera
dig för en bättre värld

Bli medlem >

Senaste nytt

FN hjälper i Gaza

29 november, 2023 / Nyheter

Tusentals människor har dödats i Hamas terrorattack den 7 oktober och Israels vedergällningskrig. Vapenvilan ger FN möjlighet att bistå skadade och behövande med humanitär hjälp.

Läs mer

”Många gravida dör i konflikter”

24 november, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor är särskilt utsatta i samband med kriser och konflikter. UNFPA, FN:s befolkningsfond, förklarar varför.

Läs mer

Årets FN-vän: Från ord till handling för Ukraina

22 november, 2023 / Nyheter

Talet om ökat svenskt stöd till Ukraina måste bli verklighet och alla kan göra en insats, säger Peter Ingvarsson i aktionsgruppen Ryssland ut ur Ukraina. Möt Årets FN-vän och läs om hur du kan engagera dig för Ukraina!

Läs mer

MR-brott i Iran – Efter 35 år väntar Sima fortfarande på upprättelse 

21 november, 2023 / Världshorisont

Sima Mirzaei förlorade sju familjemedlemmar 1988 när den iranska regimen avrättade tusentals politiska fångar. Allt hon önskar idag är att de ansvariga ska ställas inför rätta.

Läs mer

Tema utbildning på nordisk ungdomskonferens

20 november, 2023 / Nyheter

FN-förbundets ungdomsambassadörer reste i början av november till Island för att delta i en nordisk ungdomskonferens med fokus på utbildning för hållbar utveckling.

Läs mer

Massflykt från Nagorno-Karabach – enklaven tömd på armenier 

13 november, 2023 / Världshorisont

I september hamnade den flera decennier långa konflikten om Nagorno-Karabach i strålkastarljuset då Azerbajdzjan genom en blixtoffensiv tog kontroll över området. Världshorisont rapporterar om massflykten som följde och om hur FN i grannlandet Armenien arbetar för att hjälpa flyktingarna. 

Läs mer

Internationella praktikantprogrammet läggs ner  

13 november, 2023 / Nyheter

På grund av nedskärningar i den svenska biståndsbudgeten har FN-förbundets internationella praktikantprogram lagts ned. En av våra praktikanter skriver om programmets betydelse för deltagarna och systerförbunden.

Läs mer

Uppdrag: Rättvisa för krigets offer

09 november, 2023 / Nyheter

För att främja rättvisa för alla som har utsatts för krigsförbrytelser under Rysslands invasionskrig i Ukraina reser Nadia Volkova från människorättsorganisationen ULAG runt i Europa. På inbjudan av Svenska FN-förbundet besökte hon i veckan Sverige.

Läs mer

Förändring på förbundskansliet

07 november, 2023 / Nyheter

FN-förbundets styrelse kommenterar förändringen i kansliledningen.

Läs mer