Rohingyer i flyktingläger i Cox's Bazar, Bangladesh. Foto: UNFPA Bangladesh
27 augusti, 2018 / Nyheter

Klarspråk från FN om folkmord i Myanmar

Efter att en FN-utredning dragit slutsatsen att folkmord har begåtts i Myanmar bör Sverige under återstoden av sitt rådsmedlemskap kräva att frågan hänvisas till ICC.

Svenska FN-förbundet har länge och med stigande oro har följt utvecklingen i Myanmar. Sedan i höstas har förbundet vid flera tillfällen bland annat i sina kontakter med den svenska utrikesförvaltningen påtalat att fördrivningen av landets rohingyabefolkning utgör folkmord.

En oberoende utredning har på nu uppdrag FN presenterat sina slutsatser om det gångna årets händelser i Myanmar. Utredarna slår fast att landets militär har gjort sig skyldig till folkmord, krigsbrott och brott mot mänskligheten genom sina attacker mot folkgruppen rohingya.

– För rohingyernas skull är det välkommet att också FN:s utredare har dragit denna slutsats. Nu krävs uppföljning i form av utredning och juridiskt ansvarsutkrävande. Att hitta kompetenta och oberoende domstolar i regionen är svårt. Därför måste misstänkta ärenden hänvisas till Internationella brottmålsdomstolen, säger Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet.

Hänvisning av misstänkta folkrättsbrott till Internationella brottmålsdomstolen kräver beslut i FN:s säkerhetsråd. Sverige finns i ytterligare fyra månader i rådet.

– Regeringen bör agera i rådet genom att officiellt be om en omröstning för hänvisning av fallet till Internationella brottsmålsdomstolen om inte Myanmar självmant ställer sig under domstolens jurisdiktion. Folkmordskonventionen är internationell lag som kräver rådets agerande. Att inte agera eller stoppa ett agerande bryter mot rådets syfte, urholkar internationell lag och skickar signalen att massmord kan begås utan påföljd. Allt detta bör Sverige understryka för rådsmedlemmarna, säger Annelie Börjesson.

Svenska FN-förbundet vill också se en FN-ledd och oberoende sannings- och försoningskommission i likhet med den som inrättades för Rwanda.

FN-förbundet berättade i helgen på årsdagen av fördrivningen av rohinygafolket om FN:s humanitära arbete i flyktinglägret i Cox’s Bazar, Bangladesh.

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera
dig för en bättre värld

Bli medlem >

Senaste nytt

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott. Läget är

Läs mer

På gång i FN

29 juni, 2026 / Nyheter

Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet.  Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system

Läs mer

Mellanstadieelever förhandlade om fred

10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet

Läs mer

FN-filuren väcker samtal om jämställdhet 

03 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

Under våren besökte vi elever i årskurs 2 på Montessori Mondial i Kista, Stockholm för att ta del av en lektion från materialet FN-filuren och de globala målen. Eleverna hade tidigare träffat FN-filuren under en introduktionslektion och

Läs mer

Lärardagen 8 maj 2026

22 maj, 2026 / Nyheter

Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.

Läs mer

CICC uppmanar till ett globalt svar på USA:s sanktioner mot ICC

27 april, 2026 / Nyheter

I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder

Läs mer

Elever skriver brev till FN-filuren

19 mars, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

När Svenska FN-förbundet lanserade höstens FN-dagsmaterial gratis för skolor fanns en spännande lektionsaktivitet med: att skriva ett brev till FN-filuren! Flera klasser runt om i Sverige skickade brev till FN-filuren för att berätta om hur de arbetar med de globala målen och för

Läs mer

Om ungas engagemang i FN-rörelsen

12 mars, 2026 / Nyheter

I en orolig omvärld blirengagemanget i FN-relaterade frågor allt viktigare. Bland unga idag finns det ett stort samhällspolitiskt intresse, men intresset leder i allt mindre utsträckning till engagemang i en

Läs mer

Ungas engagemang

09 mars, 2026 / Nyheter

Det finns en stark drivkraft och en tro på att det går att påverka lokalt och förändra samhället hos unga. Många unga vill engagera sig i civilsamhället och frågor som

Läs mer