25 september, 2015 / Nyheter

Historiskt FN-avtal ställer krav på alla länder

 I januari 2017 flyttade Svenska FN-förbundet insamlingsverksamheten från Insamlingsstiftelsen FN-fonden till Svenska FN-förbundet. Det innebär att projekten nu stöds via 90-kontonummer: PG 90 05 63-8. I februari 2017 bytte även insamlingsverksamheten swish-nummer, nytt nummer är 9005638. 

Den nya globala utvecklingsagendan fördelar ansvaret för utveckling mellan världens länder, säger Aleksander Gabelic, ordförande i Svenska FN-förbundet som uppmärksammar avtalet på Bok & Bibliotek kl 15.00 på fredagen.

Svenska FN-förbundet uppmärksammar kl 15.00 på fredagen på Internationella torget på Bok & Bibliotek den nya agendan för socialt, ekonomiskt och miljömässigt hållbar utveckling som antas av världens stats- och regeringschefer i FN under dagen.

– Målen är en stor framgång och alla länder, inklusive Sverige, har en skyldighet att arbeta för deras genomförande. Även kontroversiella frågor som flickors och kvinnors rättigheter finns med efter långa förhandlingar och en process som har varit historiskt öppen. Fortsatt samverkan mellan regeringar, kommuner, frivilligorganisationer och näringsliv krävs för att målen ska uppfyllas, säger Aleksander Gabelic, ordförande i Svenska FN-förbundet.

De höga ambitionerna i de sjutton målen måste återspeglas i de indikatorer som nu ska tas fram, menar FN-förbundet.

– Beslutsamhet krävs för att gå från ord till handling. Särskilda ansträngningar måste göras för världens flickor och kvinnor eftersom deras rättigheter fortfarande motarbetas av flera stater. Framför allt krävs tydliga indikatorer för kvinnors sexuella och reproduktiva hälsa och rättigheter. Sverige och likasinnade måste fortsätta att hålla ett vakande öga på arbetet mot till exempel könsstympning och barnäktenskap, säger Aleksander Gabelic.

Gabelic, som talar på fredagen på Bok & Bibliotek i Göteborg, understryker att också säkerhetsfrågorna måste rymmas i den nya utvecklingsagendan.

– Mål 16 handlar om fred, frihet från våld och en fungerande rättsstat som kan försvara medborgarnas rättigheter. Bristen på fungerande institutioner är en av orsakerna till att många postkonfliktländer faller tillbaka i konflikt inom några år, säger han.

FN-förbundet, som har deltagit i processen kring det nya avtalet, betonar vikten av att de nya målen blir kända i hela samhället.

– Vi ser fram emot en fortsatt öppen process där FN-rörelsen och andra delar av civilsamhället bidrar till såväl kunskapsspridning som implementering av de nya målen i Sverige, avslutar Aleksander Gabelic.

Läs mer om den nya agendan för hållbar utveckling på www.fn.se.

Genom Svenska FN-förbundets projekt Flicka har eleverna på Fatuma Abduskolan i nordöstra Etiopien fått var sin bankbok. Bankböckerna innehåller en liten summa pengar och är ett sätt att stärka flickornas självförtroende och lära dem om sparande.

Insamlade medel går till Insamlingsstiftelsen FN-fondens 90-konto.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Reportage från FN-dagen  

23 oktober, 2026 / Nyheter

I en tid med minskat internationellt bistånd och ett sjuknade globalt stöd för FN är organisationens arbete och betydelse i världen extra viktigt att uppmärksamma. Det var utgångspunkten för årets

Läs mer

Fira FN-dagen med våra föreningar runt om i Sverige

20 oktober, 2026 / Nyheter

FN-dagen firas den 24 oktober till minne av att FN-stadgan trädde i kraft denna dag år 1945. Svenska FN-förbundet firar FN-dagen på Sjöhistoriska museet. Runt om i landet uppmärksammas FN-dagen

Läs mer

Svenska FN-förbundet välkomnar att Nobels fredspris 2026 tillfaller Navi Pillay

13 oktober, 2026 / Nyheter

Svenska FN-förbundet välkomnar och applåderar att Nobels fredspris i år tillfaller Navi Pillay. Hennes rätlinjighet, integritet och klokskap har under en lång yrkesverksamhet tjänat flera FN-organ, inte minst domstolarna och

Läs mer

Bokmässan 2026

02 oktober, 2026 / Nyheter

I år stod FN-förbundet i UNHCR:s monter på Demokratitorget på Bokmässan. Tack till alla som kom förbi och träffade oss i montern, lyssnade på våra samtal och pratade med oss

Läs mer

UD:s informationsmöte för civilsamhället inför öppnandet av FN:s generalförsamling

18 september, 2026 / Nyheter

Förbundets kanslichef Maria Appelblom och styrelseledamoten Jan Axel Nordlander deltog i veckan i UD:s informationsmöte för civilsamhället inför årets generalförsamling. Utrikesråden Mikael Lindvall och Camilla Nevstad Bruzelius redogjorde bland annat

Läs mer

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer