I januari 2017 flyttade Svenska FN-förbundet insamlingsverksamheten från Insamlingsstiftelsen FN-fonden till Svenska FN-förbundet. Det innebär att projekten nu stöds via 90-kontonummer: PG 90 05 63-8. I februari 2017 bytte även insamlingsverksamheten swish-nummer, nytt nummer är 9005638.

Anna Tjäder (t h) från Body Shop på plats i Etiopien tillsammans med Valarie Browning som driver Barbara May-sjukhuset, en mödravårdsklinik som får stöd genom Flickaprojektet.
FN-förbundet är i Etiopien för att besöka de projekt som vi stödjer. Vi reser tillsammans med företagsrepresentanter som vi samarbetar med. En av dem är Anna Tjäder från The Body Shop. Så här tänker hon om resan.
– Resan hit har överträffat mina förväntningar, som ändå var höga redan innan. Det starkaste intrycket för mig är att se bevis för vad vårt bidrag verkligen har lett till. Inget slår att uppleva det med egna ögon. Möjligheten att vara med på den här resan betyder allt för vårt samarbete med FN-förbundet. Vi får en unik inblick i verkligheten och vad som händer i Afarregionen här i Etiopien. Vi har fått se en sann bild med både positivt och negativt. Genom att vara med här får vi en statusrapport för projektet som vi stödjer, vi får veta hur det ligger till just nu.
– Jag känner ett stort ansvar att förmedla upplevelserna vidare. Här och nu rapporterar vi hem till våra kunder och väl hemma kommer jag att informera vidare, både till mina närmsta kollegor och till alla våra medarbetare i butikerna som möter kunderna varje dag.
– Resan har gett mig ny förståelse för hur FN-förbundets två projekt; Skolmat blir kunskap och Flicka hänger ihop och förstärker varandra. Jag kommer att arbeta för att vi på The Body Shop ska fortsätta att stötta Flickaprojektet, det är så tätt kopplat till vårt företags värderingar.
Vill du också stötta projektet Flicka? Stöd Flicka genom insamlingsstiftelsen FN-fonden. Insamlade medel går till Insamlingsstiftelsen FN-fondens 90-konto.
18 september, 2026 / Nyheter
Förbundets kanslichef Maria Appelblom och styrelseledamoten Jan Axel Nordlander deltog i veckan i UD:s informationsmöte för civilsamhället inför årets generalförsamling. Utrikesråden Mikael Lindvall och Camilla Nevstad Bruzelius redogjorde bland annat
Läs mer11 september, 2026 / Nyheter
FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för
Läs mer04 september, 2026 / Nyheter
Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna
Läs mer03 september, 2026 / Nyheter
Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och
Läs mer14 augusti, 2026 / Nyheter
Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och
Läs mer03 augusti, 2026 / Nyheter
Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International
Läs mer30 juli, 2026 / Nyheter
Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då
Läs mer08 juli, 2026 / Nyheter
FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.
Läs mer29 juni, 2026 / Nyheter
Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet. Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system
Läs mer