9 februari, 2018 / Debattartiklar

Globala fonden i ohelig allians med alkoholföretag

Globala fonden har tecknat ett samarbetsavtal med bryggerijätten Heineken trots att alkoholkonsumtion försvårar arbetet de globala målen, skriver FN-förbundet och andra organisationer på Biståndsdebatten.

Smittsamma sjukdomar som hiv/aids och tuberkulos ligger bakom en stor del av sjukdomsbördan i låg- och medelinkomstländer. Sjukdomarna drabbar förstås de människor som insjuknar direkt, men i förlängningen drabbas också familjer, samhällen och hela nationer hårt. I Agenda 2030 har världens länder tagit på sig att utrota aids, tuberkulos och malaria senast 2030. Det är ett ambitiöst mål som kommer att kräva stora insatser av bland andra Globala fonden. Globala fonden gör ett enormt viktigt arbete när det gäller att förebygga smittsamma sjukdomar och för att stödja uppbyggnaden av hälsosystem för de som blivit smittade.

Att göra detta arbete i samverkan med alkoholindustrin är anmärkningsvärt. Evidensen är tydlig: Alkoholkonsumtion är tydligt kopplat till såväl hiv/aids som till tuberkulos, både när det gäller spridning och när det gäller behandlingsresultat.

Alkoholkonsumtion är en tydlig riskfaktor för såväl hiv/aids som för tuberkulos. En större metastudie pekar på att alkohol bidrar till ökad risk för oskyddat sex och spridningen av sexuellt överförbara sjukdomar som hiv. Andra studier, bland annat en publicerad i tidskriften Alcoholism visar att behandlingsresultat kan försämras rejält om patienten dricker sig berusad regelbundet. I samband med berusningsdrickande missade närmare 15 procent av de studerade patienterna minst en dos av sin medicin. När det gäller tuberkulos publicerades så sent som i slutet av förra året en forskningsöversikt i The Lancet som visar att omkring 10 procent av alla dödsfall i tuberkulos är alkoholrelaterade.

Partnerskap i sig är bra. En närmare samverkan med näringslivet kan i många fall vara nödvändigt för bättre folkhälsa och snabbare utveckling i världen. Men att samarbeta med en industri som har tydliga kommersiella särintressen som så tydligt påverkar både hälsa och utveckling i världen är helt fel väg att gå.

Heineken är världens näst största öltillverkare. En allt större del av företagets vinster kommer från låg- och medelinkomstländer, områden där man under det senaste decenniet satsar stora resurser på marknadsföring och politisk påverkan. Studier visar också att uppemot hälften av alkoholindustrins intäkter kommer från människor som har ett skadligt drickande.

De åtgärder som WHO förespråkar som de mest kostnadseffektiva för att förebygga problem från alkohol är höga priser, begränsad tillgänglighet och förbud mot eller tuffa regleringar för alkoholreklam. Detta är åtgärder som Heineken och övriga alkoholindustrin konsekvent motsätter sig. Med hjälp av lobbyister försöker man påverka regeringar att välja andra, betydligt mindre effektiva, interventioner.
Den här typen av samarbete med Globala fonden är oerhört värdefullt för Heineken. Det hjälper dem att framstå som ansvarstagande och ger dem legitimitet och trovärdighet som partners till regeringar och andra aktörer man vill ha inflytande över. Industrins olika insatser för att ”göra gott” måste ses som en del av ett påverkans- och pr-arbete. Sådant ska inte en viktig aktör som Globala fonden medverka till.
Sverige har lovat att bidra med 2,5 miljarder kronor till Globala fonden under tre år och är därmed en av de största givarna. Detta medför både inflytande och ansvar – Isabella Lövin och den svenska regeringen måste agera kraftfullt för att samarbetet mellan fonden och Heineken avslutas. Det är en fråga om trovärdighet, om människors liv och välmående och om att göra verklighet av Agenda 2030.

Mona Örjes, ordförande IOGT-NTO-rörelsen
Aleksander Gabelic, ordförande Svenska FN-förbundet
Anders Malmstigen, generalsekreterare Svenska missionsrådet

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

UD:s informationsmöte för civilsamhället inför öppnandet av FN:s generalförsamling

18 september, 2026 / Nyheter

Förbundets kanslichef Maria Appelblom och styrelseledamoten Jan Axel Nordlander deltog i veckan i UD:s informationsmöte för civilsamhället inför årets generalförsamling. Utrikesråden Mikael Lindvall och Camilla Nevstad Bruzelius redogjorde bland annat

Läs mer

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolens (CICC) uttalande om USA:s kampanj mot ICC

03 augusti, 2026 / Nyheter

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International

Läs mer

Vem blir FN:s nästa generalsekreterare? Intervju med Sara Liedholm från Lunds FN-förening

30 juli, 2026 / Nyheter

Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då

Läs mer

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.

Läs mer

På gång i FN

29 juni, 2026 / Nyheter

Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet.  Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system

Läs mer