fbpx
24 oktober, 2016 / Debattartiklar

FN-dagen 2016: Högintressant FN-höst för Sverige

Debattartikel av FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic och företrädare för FN-rörelsen i hela landet.

FN-hösten 2016 är för svenskt vidkommande den mest spännande på länge. Efter 70 år som FN-medlem tar Sverige vid årsskiftet för fjärde gången plats i FN:s säkerhetsråd. Samtidigt får världsorganisationen en ny generalsekreterare i form av António Guterres.

Till FN:s svåraste utmaningar hör Syrienkonflikten. De krav som den svenska FN-rörelsen ställde redan för fem år sedan på eldupphör, humanitära korridorer och flygförbudszoner diskuteras fortfarande, men i dag i skuggan av hänsynslösa bombanfall mot civila. När nu säkerhetsrådet är förlamat bör FN:s generalförsamling samlas och inrätta en krigsförbrytartribunal som kan åtala och döma företrädare för parterna för misstänkta krigsbrott.

Konflikter och brott mot de mänskliga rättigheterna pågår även i bland annat Ukraina, Sydsudan, Burundi och Centralafrikanska republiken. I Demokratiska republiken Kongo fortsätter efter 20 år stridigheter och övergrepp trots den största FN-insatsen någonsin. FN måste få medlemsstaternas stöd att arbeta mer effektivt i dessa och andra konflikter. Sverige ger ett värdefullt bidrag till FN-insatsen i Mali men generellt saknas västvärldens personal, materiel och kunnande i FN:s fredsinsatser.

Omdömena om Ban Ki-moons tio år som generalsekreterare går isär. Ban har utnämnt en rad kvinnor på chefspositioner och satt utvecklingsfrågorna på dagordningen genom millenniemålen och de nya globala målen. Att FN under det senaste decenniet inte varit lika framgångsrikt på säkerhetsområdet förklaras delvis av att antalet konflikter, humanitära kriser och flyktingkriser har ökat.

Som ny FN-chef har portugisen António Guterres en viktig uppgift att fortsätta det rättighetsarbete för till exempel hbtq-personer som Ban Ki-moon har bedrivit. Guterres, som är den nionde mannen i följd som FN-chef, måste också fortsätta ansträngningarna för att fler kvinnor ska finnas på topposter i FN-systemet.

Sverige inleder sin rådssejour genom att vara ordförande i januari månad. Förra gången man satt i rådet, 1997-1998, noterades en rad framgångar som inrättandet av flera FN-poliser, åtal mot krigsförbrytare på Balkan och stöd till fredsprocesser i Afrika. Den här gången är bland annat konfliktförebyggande, jämställdhet och FN-reformering angelägna svenska frågor. Att bidra till att dödläget i Syrien kan brytas måste också ligga högt på dagordningen.

Rådskampanjen och omröstningen, där Sverige fick stöd av över två tredjedelar av FN:s medlemsländer, har bidragit till att FN-frågorna åter diskuteras brett i det svenska samhället. När enskilda, organisationer och företag engagerar sig stärks den folkliga förankring som FN-medlemskapet måste vila på. Vi ser fram emot fortsatt aktiv debatt och aktiv svensk FN-politik under de kommande åren.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Civilsamhället viktig röst i FN:s rättighetsarbete

21 mars, 2023 / Nyheter

Frivilligorganisationer har en central roll när FN granskar medlemsländernas efterlevnad av de mänskliga rättigheterna – men många organisationer lever själva under hot. Nästa år förhörs Sverige i FN:s rasdiskrimineringskommitté.

Läs mer

Analys: Global kamp för mänskliga rättigheter – vad kan FN göra?

17 mars, 2023 / Världshorisont

Attackerna mot flickors och kvinnors rättigheter i Iran och Afghanistan sätter ljuset på FN:s möjligheter att agera. FN leder det globala arbetet för jämställdhet – men medlemsländernas agerande avgör om kampen ska bli framgångsrik, konstaterar Pekka Johansson, avdelningschef på Svenska FN-förbundet.

Läs mer

FN behövs för att säkerställa kvinnors och flickors rättigheter

08 mars, 2023 / Nyheter

Den 8 mars firar Svenska FN-förbundet internationella kvinnodagen, en dag som har uppmärksammats internationellt sedan tidigt 1900-tal. Trots stora framsteg för kvinnors rättigheter är ojämställdhet mellan könen vår tids största utmaning.

Läs mer

Auktoritära krafter hotar flickor och kvinnors rättigheter

07 mars, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor i låg- och medelinkomstländer möter stora utmaningar och i kriser och konflikter är de särskilt utsatta. Trots det finns det anledning att vara positiv inför framtiden, menar

Läs mer

Kvinnodagen 2023: Pandemi och konflikt bakom sämre kvinnohälsa

06 mars, 2023 / Nyheter

En nyutkommen FN-rapport handlar om hur pandemin och konflikter påverkar kvinnors hälsa. FN-medlemmarna måste verka för att stödet till världens kvinnor och flickor stärks, skriver FN-förbundets ordförande Annelie Börjesson och företrädare för FN-rörelsen i hela landet inför internationella kvinnodagen den 8 mars.

Läs mer

Kraftigt ökade utmaningar på jämställdhetsområdet när CSW åter hålls i FN:s högkvarter

06 mars, 2023 / Nyheter

Idag måndag den 6 mars börjar CSW67, the Commission on the Status of Women, i FN:s högkvarter i New York. Näst efter generalförsamlingens öppnande är detta det största forumet som

Läs mer

Internationell överenskommelse om haven i hamn

06 mars, 2023 / Nyheter

På lördagskvällen 5 mars 2023 lyckades enighet nås inom FN om en avtalstext som bland annat ska skydda 30 procent av världshaven. Ytterligare ett historiskt arbete har genomförts inom ramen

Läs mer

Allt fler restriktioner för flickor och kvinnor i Afghanistan

03 mars, 2023 / Världshorisont

Afghanistan kallas ofta världens farligaste land för kvinnor. Nyligen införde talibanstyret nya restriktioner som ytterligare begränsar kvinnors och flickors fri- och rättigheter. Oron och osäkerheten inför framtiden är stor.

Läs mer

Johan Forsell: Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter prioriteras

28 februari, 2023 / Världshorisont

Moderaten Johan Forssell är bistånds- och utrikeshandelsminister i regeringen Kristersson. Svenska FN-förbundets tidning Världshorisont fick möjlighet att skicka några frågor på temat flickors och kvinnors rättigheter till ministern som svarat skriftligen.

Läs mer