fbpx
FN-anställda står upp för de globala målen. Foto: UN Photo/Laura Jarriel
30 september, 2019 / Blogg

Hektisk FN-vecka på världens största scen

Det har varit en minst sagt hektisk FN-vecka i New York. Här hemma i Sverige har vi i Svenska FN-förbundet uppmärksammat generalförsamlingens öppnande på flera olika sätt.

Inte mindre än fem toppmöten har haft hållbarhet som tema. Den 23 september bjöd FN-chefen António Guterrres in till ett möte om arbetet för att nå Parisavtalet. Klimatmötet tog inga beslut men länderna presenterade lösningar inför framtiden. Sverige och Indien hade ett initiativ för tunga industriers ansvar att minska utsläppen och företrädare för stora svenska företag var på plats. Tänk om man kunde göra stålproduktionen helt klimatneutral – det vore revolutionerande! Sverige, Tyskland och Storbritannien meddelade att man dubblar sina bidrag till den globala klimatfonden. Sjuttio länder har tillsammans med 100 städer lovat att vara klimatneutrala 2050. Hurra, säger vi!

I tisdags och onsdags hölls ett möte om Agenda 2030. Mötet antog ett uttalande som hade förberetts av Sverige och Bahamas och som handlar om att öka takten i arbetet för att nå de globala målen. I tio punkter sägs bland annat att målen måste omfatta alla, att tillräcklig finansiering måste finnas, att vi ska fortsätta arbeta både nationellt och tillsammans globalt och att länderna ska övervaka och rapportera hur det går med arbetet.

Samma dag höll FN-förbundet en heldagskonferens i Stockholm med SKL på temat Glokala Sverige, vårt gemensamma projekt om Agenda 2030 i kommuner och regioner. Över 200 personer träffades för att byta erfarenheter och inspireras om arbetet framåt.

En annan av våra fokusfrågor, kärnvapenfrågan, hade ett eget FN-toppmöte i New York. Fem stater ratificerade FN:s kärnvapenförbud och nio stater skrev under konventionen. Som vi har påpekat är det mycket olyckligt att Sverige har ställt sig utanför. Vi är nu nästan 2/3 på väg mot målet att avtalet ska träda i kraft. Samma dag var även internationella dagen för totalt avskaffande av kärnvapen. Centerpartiet i Sverige inledde sin partistämma och vi deltog med förhoppningen att partiet med sin nedrustningstradition skulle ställa sig bakom svensk anslutning till FN-förbudet mot kärnvapen. Så blev det tyvärr inte.

Ska vi nå Agenda 2030 och de globala målen måste regeringar, företag, organisationer och enskilda arbeta tillsammans. Förebilder som Greta Thunberg påminner oss om vad vetenskapen säger. FN-veckan har visat att detta arbete måste samlas på ett och samma ställe. Det är i FN som länderna möts, utbyter åsikter och sätter upp gemensamma mål och pressar varandra. FN är världens största scen, vilket till och med Donald Trump tog fasta på när han talade i generalförsamlingen.

FN-förbundet samlar företag, organisationer, skolor och enskilda i arbetet för att Sverige ska fortsätta vara en aktiv FN-medlem. Därför är också medlemskap och engagemang i vår organisation ett sätt att bidra till en aktiv svensk FN-röst och en bättre värld.

Petra Hallebrant
Generalsekreterare

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

De globala målen är vår kompass

19 september, 2023 / Blogg

Vi måste agera mer och vi måste agera fortare, skriver Annelie Börjesson inför FN:s högnivåvecka som startar i New York. Nu startar FN:s generalförsamling och samtidigt hålls flera toppmöten i

Läs mer

Två FN-vänner om FN-hösten 2023 

19 september, 2023 / Världshorisont

Vilka utmaningar står FN inför efter coronapandemin och med pågående krig och klimatkris i världen? Vilken roll kan och bör Sverige spela? Vi ställde några frågor till Olof Skoog, EU:s

Läs mer

Halvtid för Agenda 2030: ”Omställning till hållbar utveckling är möjligt – och oundvikligt” 

15 september, 2023 / Världshorisont

I år har halva tiden gått för genomförandet av Agenda 2030 och de 17 globala målen för hållbar utveckling. Den 18-19 september samlas världens länder vid ett FN-toppmöte om de

Läs mer

Sveriges Agenda 2030-samordnare: “Politiskt ledarskap saknas för den omställning som krävs” 

12 september, 2023 / Världshorisont

Forskningen pekar på att vårt samhälle måste transformeras men inga ledande svenska politiker har hittills visat det politiska mod som krävs för en så genomgripande förändring. Det säger Gabriel Wikström,

Läs mer

Fredsdagen: FN-förbund samlade till fredsklocka

12 september, 2023 / Nyheter

Sextiofem FN-förbund i hela världen la grunden för den japanska fredsklockan i FN-högkvarteret. FN-chefen António Guterres ringer i klockan den 13 september för att uppmärksamma internationella fredsdagen. Den japanska fredsklockan

Läs mer

Skriv under för hållbar utveckling!

08 september, 2023 / Nyheter

De globala målen är världens enda plan för framtiden – och den enda vägen ut ur vår tids kriser. Var med och skriv under vårt upprop för hållbar utveckling! Globala

Läs mer

Tanzanias FN-förbund mobiliserar för att möta klimatkrisen 

08 september, 2023 / Världshorisont

I Tanzania i Östafrika har klimatförändringar stor påverkan på vardagen. Landets FN-förbund jobbar med en bred palett av aktiviteter för att minska utsattheten hos sårbara samhällen.  Tanzania drabbas redan av

Läs mer

Nytt FN-år med fokus på hållbarhet och samarbete

07 september, 2023 / Nyheter

I samband med generalförsamlingens öppnande hålls toppmöten om bland annat hållbarhet, klimatet, kärnvapen och FN:s framtid. Vi listar mötena som ingen bör missa! Det nya FN-året inleds när generalförsamlingens 78:e

Läs mer

Sverige bör delta i FN-manifestation mot kärnvapen

03 september, 2023 / Debattartiklar

FN-mötet om kärnvapen den 26 september är ett tillfälle för Sveriges regering att ställa sig bakom kravet på totalt avskaffande, skriver FN-förbundets ordförande Annelie Börjesson och företrädare för FN-rörelsen i hela landet.

Läs mer