Över 200 personer samlades på Mötesplats Agenda 2030, Glokala Sveriges första årliga konferens om hur arbetet med Agenda 2030 utvecklas i Sveriges kommuner och regioner. John Holmberg, professor i fysisk resursteori, på Chalmers höll det inledande föredraget. Foto: Moa Källström/Svenska FN-förbundet
30 september, 2019 / Glokala Sverige

Mötesplats med massor av inspiration

Att FN:s globala mål för hållbarhet kan bidra till ökad samverkan och bättre livskvalitet i landets kommuner och regioner framkom när Glokala Sverige inbjöd till konferensen Mötesplats Agenda 2030 i Stockholm.

Att världens stats- och regeringschefer i slutet av september samlades till toppmöte i FN om klimatet och hållbar utveckling torde inte ha undgått någon. Samtidigt som de globala ödesfrågorna diskuterades i New York samlades deltagande kommuner och regioner i Svenska FN-förbundets och SKL:s projekt Glokala Sverige i Stockholm. Under en heldag i de anrika lokalerna i Norra Latin utbyttes kunskap, inspiration och erfarenheter om det lokala och regionala arbetet med de globala målen för hållbar utveckling.

Hittills har 81 kommuner och 15 regioner gått med i Glokala Sverige. Många deltagare har kommit en god bit på väg i arbetet medan andra ännu befinner sig i startgroparna. Vid Mötesplats Agenda 2030 redogjorde i tur och ordning kommunerna Finspång, Ale, Helsingborg och Malmö i korta presentationer för framgångar och utmaningar i det egna arbetet. De följdes av regionrepresentanter från Kalmar, Östergötland och Sörmland.

Nycklar till framgång

En nyckel till ett framgångsrikt arbete för hållbar utveckling är noggrann förankring i den egna organisationen. Som i allt förändringsarbete är det avgörande att såväl tjänstemän som politiker får vara med och påverka i ett tidigt stadium, framhöll flera kommun- och regionrepresentanter. Till denna förankringsprocess kommer behovet av strategisk planering och budgetering. Att involvera invånarna är ett annat sätt att undvika misstag och felprioriteringar tidigt i processen. Lika viktigt är det att avgränsa och inte falla för frestelsen att göra allt på en gång.

Flera talare underströk vikten av att inte uppfinna hjulet på nytt utan i stället låta de globala målen fungera som katalysator i ett redan pågående arbete. Vad innebär exempelvis god utbildning, god hälsa och hållbar konsumtion i det redan pågående kommunarbetet eller i den egna regionen?

Uppföljning, utvärdering och rapportering är nödvändiga inslag för att se att utvecklingen går åt rätt håll. Hållbarhetsrapporter görs i flera kommuner och regioner. I FN:s globala mål ges möjlighet för lokala och regionala aktörer att lämna så kallade frivilliga lokala rapporter till FN i New York. Malmö stad siktar på att lämna en sådan under 2021.

Projektet ger mervärde

Arbetet med de globala målen och deltagandet i Glokala Sverige har medfört stora mervärden i de deltagande kommunerna och regionerna. Förstärkt demokrati, en tydligare väg mot framtiden och ökad tillit är andra fördelar. Flera talare nämnde i den sammanfattande diskussionen att Glokala Sverige är ett verktyg som säkerställer att olika perspektiv kan föras samman till en helhet. Projektet är också ett kommunikativt stöd, menade en talare.

Till utmaningarna hör att engagera såväl den egna organisationen som invånare, företag och civilsamhället. Finspång har nyligen fått en certifierad FN-skola vilket blir ett stöd i arbetet med att sprida kunskapen om Agenda 2030 och Globala målen.

Ledarskap, utbildning och engagemang

Avslutningsvis underströks vikten av att det politiska ledarskapet visar att det finns en önskan att arbeta med hållbarhetsfrågorna. Utbildningsinsatser är nästa fas i arbetet i flera regioner liksom samarbete med andra aktörer som exempelvis länsstyrelsen.

– Allt börjar ju med ett engagemang och inte minst samarbete och att skapa nätverk och det är ju också något som jag också hoppas att ni har fått här idag. Ord som jag tar med mig i arbetet med genomförandet av Agenda 2030 från er som pratat här i idag är att det krävs integration, transformation, ledarskap och styrning. Tack till er alla och ert engagemang! Ni är alla ambassadörer för Agenda 2030 och Globala målen och i arbetet med en bättre värld, sa FN-förbundets generalsekreterare Petra Hallebrant när hon summerade dagen.

Mötesplats 2030 markerar också starten för en ny ansökningsperiod till Glokala Sverige. Kommuner och regioner som ännu inte har gått med i projektet har åter möjlighet att ansöka om att delta. Sista dag för ansökan är den 25 november. Läs mer på https://fn.se/aktuellt/pressmeddelanden/nu-kan-kommuner-och-regioner-soka-till-glokala-sverige-igen/.

Läs fler nyheter om Glokala Sverige

Till Glokala Sveriges nyheter >

Senaste nytt

Mellanstadieelever förhandlade om fred

10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet

Läs mer

FN-filuren väcker samtal om jämställdhet 

03 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

Under våren besökte vi elever i årskurs 2 på Montessori Mondial i Kista, Stockholm för att ta del av en lektion från materialet FN-filuren och de globala målen. Eleverna hade tidigare träffat FN-filuren under en introduktionslektion och

Läs mer

Lärardagen 8 maj 2026

22 maj, 2026 / Nyheter

Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.

Läs mer

CICC uppmanar till ett globalt svar på USA:s sanktioner mot ICC

27 april, 2026 / Nyheter

I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder

Läs mer

Elever skriver brev till FN-filuren

19 mars, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

När Svenska FN-förbundet lanserade höstens FN-dagsmaterial gratis för skolor fanns en spännande lektionsaktivitet med: att skriva ett brev till FN-filuren! Flera klasser runt om i Sverige skickade brev till FN-filuren för att berätta om hur de arbetar med de globala målen och för

Läs mer

Om ungas engagemang i FN-rörelsen

12 mars, 2026 / Nyheter

I en orolig omvärld blirengagemanget i FN-relaterade frågor allt viktigare. Bland unga idag finns det ett stort samhällspolitiskt intresse, men intresset leder i allt mindre utsträckning till engagemang i en

Läs mer

Ungas engagemang

09 mars, 2026 / Nyheter

Det finns en stark drivkraft och en tro på att det går att påverka lokalt och förändra samhället hos unga. Många unga vill engagera sig i civilsamhället och frågor som

Läs mer

FN-chefer fördömer attackerna mot Iran samt motattackerna

02 mars, 2026 / Nyheter

FN:s generalsekreterare António Guterres och flera chefer för FN-organ har fördömt de israelisk-amerikanska attackerna mot Iran på lördagen samt Irans motattacker mot Israel och Gulfregionen.

Läs mer

Oroande diskussion om europeiska kärnvapen

19 februari, 2026 / Nyheter

Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion

Läs mer