19 april, 2018 / Pressmeddelanden

Samla splittrat FN-råd är Guterres viktigaste uppgift

FN:s medlemmar sviker sitt åtagande att skydda civila i konflikter. Att få ett dysfunktionellt säkerhetsråd att fungera är António Guterres viktigaste uppgift, säger Svenska FN-förbundet inför generalsekreterarens Sverigebesök i helgen.

FN-chefen António Guterres besöker Sverige i en tid av internationell oro och splittring i världsorganisationen. Besöket äger rum kort tid efter att säkerhetsrådet åter misslyckats att vidta åtgärder för att stoppa konflikten i Syrien.

– Syrien är det tydligaste exemplet på att medlemmarna säkerhetsrådet måste överbrygga motsättningarna och bidra till ett bättre arbetsklimat. De återkommande misslyckandena att skapa ordning i världens krishärdar skadar förtroendet för FN. Guterres enskilt viktigaste uppgift är att få ett dysfunktionellt säkerhetsråd att fungera, säger Aleksander Gabelic, ordförande i Svenska FN-förbundet.

António Guterres tillträdde som FN:s generalsekreterare för ett drygt år sedan och har tagit en rad initiativ för att reformera FN-organisationen.

– FN har fått mer öppna val till generalsekreterarposten och en ny utvecklingsagenda samt, under Guterres, ett nytt FN-kontor för terrorismbekämpning och förslag på tuffare åtgärder mot sexuella övergrepp. FN-chefen behöver medlemmarnas stöd för fortsatt reformarbete i syfte att göra världsorganisationen mer effektiv och ändamålsenlig, säger Aleksander Gabelic.

I en artikel i Upsala Nya Tidning kräver Gabelic nya ansträngningar för att uppfylla FN-åtagandet att skydda civila i konflikter.

FN-förbundet träffar António Guterres i samband med att FN-chefen föreläser på Uppsala slott på söndag.

Kontaktuppgifter Svenska FN-förbundet

Aleksander Gabelic, ordförande, telefon 070-770 04 18
Petra Hallebrant, generalsekreterare, telefon 072-963 73 32

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

lärardagen 8 maj 2026

22 maj, 2026 / Nyheter

Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.

Läs mer

CICC uppmanar till ett globalt svar på USA:s sanktioner mot ICC

27 april, 2026 / Nyheter

I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder

Läs mer

Elever skriver brev till FN-filuren

19 mars, 2026 / Nyheter

När Svenska FN-förbundet lanserade höstens FN-dagsmaterial gratis för skolor fanns en spännande lektionsaktivitet med: att skriva ett brev till FN-filuren! Flera klasser runt om i Sverige skickade brev till FN-filuren för att berätta om hur de arbetar med de globala målen och för

Läs mer

Om ungas engagemang i FN-rörelsen

12 mars, 2026 / Nyheter

I en orolig omvärld blirengagemanget i FN-relaterade frågor allt viktigare. Bland unga idag finns det ett stort samhällspolitiskt intresse, men intresset leder i allt mindre utsträckning till engagemang i en

Läs mer

Ungas engagemang

09 mars, 2026 / Nyheter

Det finns en stark drivkraft och en tro på att det går att påverka lokalt och förändra samhället hos unga. Många unga vill engagera sig i civilsamhället och frågor som

Läs mer

FN-chefer fördömer attackerna mot Iran samt motattackerna

02 mars, 2026 / Nyheter

FN:s generalsekreterare António Guterres och flera chefer för FN-organ har fördömt de israelisk-amerikanska attackerna mot Iran på lördagen samt Irans motattacker mot Israel och Gulfregionen.

Läs mer

Oroande diskussion om europeiska kärnvapen

19 februari, 2026 / Nyheter

Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion

Läs mer

Manifestation för Ukraina

18 februari, 2026 / Nyheter

På tisdag är det fyra år sedan Ryssland inledde sitt försök att fullskaligt invadera Ukraina, i strid med FN-stadgans våldsförbud. Likt tidigare år bidrar Svenska FN-förbundet till att samla människor

Läs mer

Mänsklig säkerhet talar för fortsatt förbud mot minor

08 februari, 2026 / Nyheter

Nu höjs flera röster om säkerhetshänsyn som har sin utgångspunkt i förebyggande av konflikter och mänsklig säkerhet som viktiga komplement till militär avskräckning, precis som FN-förbundet själv gjorde med seminariet

Läs mer