FN:s säkerhetsråd. Foto: UN Photo/Manuel Elias
31 mars, 2021 / Pressmeddelanden

FN måste skydda civila i Myanmar

Demonstranterna i Myanmar som vädjar om skydd för civila måste få FN:s hjälp att stoppa våldet, säger Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet, inför onsdagens möte i FN:s säkerhetsråd.

Efter den blodigaste helgen i Myanmar sedan militärkuppen i februari väntas FN:s säkerhetsråd åter diskutera situationen på ett extrainsatt möte onsdagen den 31 mars.

– Det är absolut nödvändigt att FN:s säkerhetsråd lever upp till sin skyldighet att skydda civila från övergrepp, säger Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet, inför mötet.

Ett vanligt förekommande inslag i demonstrationstågen i Myanmar har varit plakat med vädjanden om ”R2P”. Demonstranterna syftar på löftet om att det finns en skyldighet att skydda (eng ”responsibility to protect”) som FN:s medlemsstater unisont avgav vid världstoppmötet 2005. Principen förkortas ofta just R2P.

– Demonstranterna som vädjar om skydd för civila i Myanmar måste få omvärldens stöd. Det är välkommet att FN:s människorättskommissarie Michelle Bachelet och FN:s rådgivare för förebyggande av folkmord, Alice Nderitu, under söndagen hänvisade just till världssamfundets skyldighet att skydda civila, säger Annelie Börjesson.

Säkerhetsrådet har möjlighet att, med hänvisning till R2P-löftet, öppna dörren för krigsförbrytardomstolen ICC att utreda brott som nu begås samt att införa globalt vapenembargo och andra sanktioner mot militärjuntan i Myanmar.

– Förslag om sanktioner och brottsutredning bör läggas fram i säkerhetsrådet även om Kina i förväg hotar att lägga in veto mot dessa. Det är viktigt att det klargörs för omvärlden, demonstranterna i Myanmar och framtida generationer vem som hindrade FN att agera, säger Annelie Börjesson.

Svenska FN-förbundet är medlem i den internationella koalitionen för FN-principen skyldighet att skydda, International Coalition for the Responsibility to Protect.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott. Läget är

Läs mer

På gång i FN

29 juni, 2026 / Nyheter

Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet.  Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system

Läs mer

Mellanstadieelever förhandlade om fred

10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet

Läs mer

FN-filuren väcker samtal om jämställdhet 

03 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

Under våren besökte vi elever i årskurs 2 på Montessori Mondial i Kista, Stockholm för att ta del av en lektion från materialet FN-filuren och de globala målen. Eleverna hade tidigare träffat FN-filuren under en introduktionslektion och

Läs mer

Lärardagen 8 maj 2026

22 maj, 2026 / Nyheter

Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.

Läs mer

CICC uppmanar till ett globalt svar på USA:s sanktioner mot ICC

27 april, 2026 / Nyheter

I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder

Läs mer

Elever skriver brev till FN-filuren

19 mars, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

När Svenska FN-förbundet lanserade höstens FN-dagsmaterial gratis för skolor fanns en spännande lektionsaktivitet med: att skriva ett brev till FN-filuren! Flera klasser runt om i Sverige skickade brev till FN-filuren för att berätta om hur de arbetar med de globala målen och för

Läs mer

Om ungas engagemang i FN-rörelsen

12 mars, 2026 / Nyheter

I en orolig omvärld blirengagemanget i FN-relaterade frågor allt viktigare. Bland unga idag finns det ett stort samhällspolitiskt intresse, men intresset leder i allt mindre utsträckning till engagemang i en

Läs mer

Ungas engagemang

09 mars, 2026 / Nyheter

Det finns en stark drivkraft och en tro på att det går att påverka lokalt och förändra samhället hos unga. Många unga vill engagera sig i civilsamhället och frågor som

Läs mer