fbpx
4 juni, 2018 / Pressmeddelanden

Amanda Kernell får FN-förbundets pris för mänskliga rättigheter

Regissören Amanda Kernell tilldelas i dag Svenska FN-förbundets pris för mänskliga rättigheter. Det sker i samband med en diskussion om Sverige och samernas situation på Kulturhuset i Stockholm.

Amanda Kernell, Guldbaggebelönad regissör och skapare av filmen ”Sameblod”, är 2018 års mottagare av Svenska FN-förbundets pris för mänskliga rättigheter. Amanda tar emot priset vid ett seminarium om Sverige och samernas situation som hålls i Klarabiografen, Kulturhuset i Stockholm, i dag måndag den 4 juni kl 08.30-10.30.

Motiveringen lyder:

”Årets mottagare av Svenska FN-förbundets pris för mänskliga rättigheter är en regissör och manusförfattare som använder film som metod för att föra fram sitt budskap. Hon har aktualiserat en del av vår historia som handlar om hur Sveriges urbefolkning beskrivits och behandlats på ett ovärdigt och förminskande sätt. Hon påminner oss om den förmyndarroll som den svenska staten har haft under årens lopp med förnekande av grundläggande mänskliga rättigheter. Vi uppmärksammar pristagaren för att hon har bidragit till viktig debatt genom att göra den prisbelönta och politiskt viktiga filmen ”Sameblod”. Vi gratulerar en värdig vinnare av FN-förbundets pris för mänskliga rättigheter: Amanda Kernell.”

– Amanda Kernell gör ett fantastiskt arbete med att uppmärksamma samernas situation historiskt och i dag. Genom filmmediet når hon ut till en bred publik. Med vårt pris vill vi visa vår stora uppskattning över det arbete som Amanda bedriver och samtidigt ytterligare belysa frågan om samernas situation i Sverige, säger Svenska FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic.

Vid dagens seminarium medverkar också Magne Ove Varsi, chef för MR-enheten på Samerådet, Ande Somby, biträdande professor i juridik vid Tromsö universitet som är specialiserad på samiska rättigheter, samt Per Olsson Fridh, statssekreterare i Kulturdepartementet som var regeringens delegationsledare när Sverige förhördes i FN:s rasdiskrimineringskommitté i Genève nyligen.

För intervjuförfrågningar till Amanda Kernell kontakta FN-förbundets pressekreterare Pekka Johansson på telefon 073-374 62 84.

Svenska FN-förbundet är en fristående medlemsorganisation som verkar för ett starkare och bättre FN. Det är femte gången som förbundet uppmärksammar en person som gjort viktiga insatser för mänskliga rättigheter i Sverige. Priset har tidigare gått till bland andra Sara Mohammad och Linnéa Claeson.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Nytt samarbete med FN-förbundet i Albanien

24 maj, 2023 / Nyheter

En delegation från Albaniens FN-förbund besökte i veckan Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm för att signera ett samarbetsavtal mellan organisationerna. Svenska FN-förbundets internationella programansvariga, Mikaela Engwall, berättar om det nya partnerskapet.

Läs mer

FN-hjälp mot alla odds

16 maj, 2023 / Nyheter

I Afghanistan har talibanstyret förbjudit kvinnor att arbeta i internationella hjälpinsatser. Beslutet innebär ytterligare inskränkningar av kvinnors rättigheter i landet. Läs om hur FN bedriver humanitär verksamhet i en av världens svåraste situationer.

Läs mer

Unga i FN vill ha färre tal och mer dialog

11 maj, 2023 / Världshorisont

Dagens unga är morgondagens beslutsfattare. I rapporten ”Our common agenda” lyfter FN:s generalsekreterare António Guterres fram vikten av att lyssna till, och arbeta med, unga. Men hur väl är FN rustat för att låta unga tar mer plats i rummet? Och blir de lyssnade till?

Läs mer

Öppet brev till Sveriges statsminister

02 maj, 2023 / Nyheter

Omkring 40 organisationer skriver ett öppet brev till statsminister Ulf Kristersson om framtiden för Institutet för mänskliga rättigheter. Läs brevet här!

Läs mer

Glokala Sverige avslutades 30 april

02 maj, 2023 / Nyheter

Den 30 april 2023 avslutades samverkansprojektet Glokala Sverige. Samtliga 21 regioner och 189 kommuner deltog i projektet vid nedläggningen. Kommunikations- och utbildningsprojektet Glokala Sverige har pågått sedan 2018 med finansiering

Läs mer

Edik kämpar för ett demokratiskt samhälle 

30 april, 2023 / Världshorisont

20-årige Edik Kamalian är engagerad i det georgiska FN-förbundet UNAG. Han är en av många unga georgier som i mars i år tillsammans genom omfattande protester lyckades stoppa en lag som skulle ha fört landet i auktoritär riktning. 

Läs mer

Mänskliga rättigheter i föränderliga tider

28 april, 2023 / Blogg

Det är på många sätt en besynnerlig tid vi lever i. De snabba svängningarna i politiken och i världen är något vi alla märker av på olika sätt. Ett område som utmanas är mänskliga rättigheter.

Läs mer

Ny rapport: Arbetsgrupp presenterar förslag för stärkt FN-samarbete

19 april, 2023 / Nyheter

Världens länder behöver agera på sex områden för att stärka det globala samarbetet. Det säger en rådgivande högnivågrupp under ledning av Sveriges tidigare statsminister Stefan Löfven och Liberias tidigare president Ellen Johnson Sirleaf.

Läs mer

Happy, 20 år: Min dröm är att bli en ledare och skapa förändring

30 mars, 2023 / Världshorisont

Utmaningarna för flickor och kvinnor i Tanzania är många. Landets FN-förbund jobbar bland annat för att stärka kvinnors ekonomiska självständighet och egenmakt.

Läs mer