12 juni, 2014 /

Nordiskt Forum: nya krafttag för jämställdhet

I dag drar jämställdhetskonferensen Nordiskt Forum igång i Malmö. Konferensen, som arrangeras av organisationer ur den nordiska kvinnorörelsen, utgör ett gemensamt krafttag för att skapa en ny agenda för den globala jämställdhetspolitiken och för stärkandet av kvinnor och flickors rättigheter. Konferensens diskussioner grundar sig i FN:s Kvinnokonvention, Pekingdeklarationen och handlingsplanen från Peking.

Svenska FN-förbundet kommer att finnas på plats och vara med i diskussionerna, med ett fokus på att synliggöra flickors utsatta situation och vikten av att deras rättigheter stärks i den kommande jämställdhets- och utvecklingsagendan.

Svenska FN-förbundet och Finska FN-förbundet håller gemensamt seminarium på fredag klockan 16:00-17:30 i sal Brantenberg. Seminariet utreder vad som har hänt sedan Pekingkonferensen för 20 år sedan, vilken roll FN och civilsamhällesorganisationer har i det globala jämställdhetsarbetet och tar fasta på framgångar och utmaningar. Diskussionerna kommer även att fokusera på hur vi kan skapa konkreta lösningar för att öka jämställdheten i norden och i världen.

Konferensen äger rum på Malmö Arena och Malmömässan och pågår 12-15 juni. För mer information om Nordiskt Forum besök http://nf2014.org/

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer