Svenska FN-förbundet och Försvarshögskolan inbjuder till lansering av antologin ”Att främja freden” den 2 februari. Ian Martin, medlem av Ban Ki-moons högnivåpanel för FN:s fredsbevarande insatser, talar vid det efterföljande seminariet. Välkommen med din anmälan!
Den kommande utvärderingen av FN:s fredsfrämjande arbete av högnivåpanelen för fredsbevarande och Sveriges deltagande i FN:s fredsinsats i Mali, Minusma, aktualiserar frågor om militära insatser och fredsbevarande. Antologin Att säkra freden presenterar en rad inflytelserika röster i debatten om framtida utmaningar och utsikter för Sverige i det internationella fredsfrämjande arbetet. Vår huvudtalare, Ian Martin från FN:s nyligen inrättade oberoende högnivåpanel om fredsbevarande operationer, har tidigare varit generalsekreterarens särskilde representant och chef för FN:s hjälpmission till Libyen.
Datum och tid: Måndag den 2 februari kl 16.45-19.00
Plats: Försvarshögskolan, Lejionskjöldska salen, Drottning Kristinas väg 37, Stockholm
Anmälan: e-post till linda.ahre@fn.se senast fredag den 30 januari
Program
16.45 Mingel med dryck och tilltugg. Gratis exemplar av Att säkra freden.
17.20 Inledning och presentation av antologin
Aleksander Gabelic, ordförande Svenska FN-förbundet
17.30 Ian Martin, FN:s oberoende högnivåpanel om fredsbevarande operationer
17.50 Paneldiskussion
Kurt Mosgaard, tidigare generalmajor i danska armén och Minurso
Jibecke Joensson, chef Policy and Best Practices, Challenges Forum
Brigadgeneral Michael Claesson, militärrådgivare vid Utrikesdepartementet
Aleksander Gabelic, ordförande Svenska FN-förbundet
Ola Engdahl, docent i folkrätt, Försvarshögskolan
Kristina Zetterlund, konflikt- och säkerhetspolitisk analytiker vid Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI
18.40 Frågor från publiken
Moderator: Linda Nordin, generalsekreterare Svenska FN-förbundet
OBS! Seminariet hålls på engelska.
28 juni, 2022 / Blogg
Det har varit en vecka full av intryck, kunskap och känslor. För första gången arrangerades ett statspartsmöte för FN:s kärnvapenförbud TPNW (the Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons). Det hölls i Wien där flera av FN:s kärnrelaterade organisationer har sitt säte.
Läs mer22 juni, 2022 / Pressmeddelanden
Kristina Bergsten från Munkagårdsgymnasiet i Tvååker tilldelas Svenska FN-förbundets pris Årets FN-lärare för särskilt betydelsefulla insatser för globala frågor i skolan.
Läs mer17 juni, 2022 / Nyheter
Den 21-23 juni hålls det första statspartsmötet inom FN:s kärnvapenförbud i Wien. Under veckan samlas nedrustningsvänliga folkrörelser och stater till möten och konferenser. Svenska FN-förbundet är på plats och rapporterar. Anmäl dig till vårt webbinarium!
Läs mer10 juni, 2022 / Blogg
Så har FN:s högnivåmöte Stockholm+50 gått av stapeln. Tillsammans med representanter för såväl den svenska FN-rörelsen som FN-förbunden från Armenien, Finland, Georgien, Tanzania och Uganda var jag på plats.
Läs mer08 juni, 2022 / Nyheter
FN-mötet Stockholm +50 avslutades med att de två värdnationerna Sverige och Kenya presenterade ett uttalande som går under namnet Stockholmsagendan med tio uppmaningar till omvärlden.
Läs mer05 juni, 2022 / Nyheter
Stockholmskonferensen 1972. Sverige är i år värd för världsmiljödagen tillsammans med FN:s miljöprogram UNEP.
Läs mer04 juni, 2022 / Nyheter
FN-mötet Stockholm +50 avslutades på fredagen. En intensiv vecka för klimatet och miljön är över – och för den svenska FN och internationella FN-rörelsen stod det egna mötet Peoples’ Perspective i centrum.
03 juni, 2022 / Nyheter
FN:s undergeneralsekreterare för policyfrågor Volker Türk besökte i veckan Svenska FN-förbundet och deltog i ett rundabordssamtal med FN-förbundets nätverk för mänskliga rättigheter. Han talade om FN:s arbete med pandemin, livsmedelskrisen, miljö- och klimatkrisen samt kriget i Ukraina.
Läs mer01 juni, 2022 / Nyheter
Nitton konkreta förslag för en hållbar framtid överlämnades på onsdagen till Sveriges regering inför FN-miljömötet Stockholm +50. Avsändare är FN-förbundens världsfederation WFUNA och initiativtagare är Svenska FN-förbundet.
Läs mer