fbpx
25 april, 2019 / Glokala Sverige

Stort engagemang för Agenda 2030 hos deltagarna

Till påsk har Glokala Sverige hunnit besöka 20 av årets deltagare i projektet. Totalt har drygt 800 personer nåtts av projektets utbildningsinsatser och engagemanget har varit stort.

I början av mars var det dags för projektet Glokala Sveriges utbildningsinsatser att dra i gång. Projektet handlar om att sprida kunskap och engagemang kring Agenda 2030 bland förtroendevalda och ledande tjänstepersoner i de kommuner och regioner som har börjat arbeta med de globala målen för hållbar utveckling. Först ut var Dalarna och Kronobergs län, sedan kom Jämtland och Värmland och nu senast Halland, Norrbotten och Gävleborgs län. Av de drygt 800 personer som hittills nåtts är knappt 300 personer förtroendevalda och drygt 500 tjänstepersoner.

– Utbildningarna utgår från ett grundkoncept med föredrag och workshop, men anpassas både efter tidsramar och önskemål från deltagarna. På några ställen har exempelvis workshopen genomförts av deltagarna själva för att innehållet ska passa i det pågående hållbarhetsarbetet på plats.

– Det är superkul att komma ut och se det stora engagemanget för en hållbar utveckling och Agenda 2030 hos våra deltagare. Det är viktigt att projektet bidrar till det pågående arbetet och det är positivt när deltagarna själva håller i delar av utbildningen, säger Malin Åberg Aas, kommunikationsansvarig i projektet.

Att få en tydlig koppling från den globala nivån av hållbar utveckling ner till det arbete som görs på den kommunala och regionala nivån är en av projektets ambitioner. Som en del i projektets arbete under 2019 erbjuds regionala träffar för delat lärande kring hur arbetet med Agenda 2030 framskrider inom ett län.

– På regionträffarna kan ännu fler kommuner utbyta tips och erfarenheter, diskutera samverkan och få grundkunskaper om globala målen, säger Kerstin Söderström, en av de tre utbildarna.

Utbildningsinsatserna pågår hela våren och höstens utbildningar startar i oktober. Den 25 september, det datum då Agenda 2030 skrevs under av FN:s medlemsstater 2015, hålls projektets nationella konferens i Stockholm.

Läs fler nyheter om Glokala Sverige

Till Glokala Sveriges nyheter >

Senaste nytt

Happy, 20 år: Min dröm är att bli en ledare och skapa förändring

30 mars, 2023 / Världshorisont

Utmaningarna för flickor och kvinnor i Tanzania är många. Landets FN-förbund jobbar bland annat för att stärka kvinnors ekonomiska självständighet och egenmakt.

Läs mer

Så arbetar FN i Ukraina

27 mars, 2023 / Nyheter

Världens länder samlas i FN för att kräva att Ryssland avslutar sin olagliga invasion i Ukraina. Vi redogör för FN:s arbete för människorna i det krigsdrabbade landet. 

Läs mer

Civilsamhället viktig röst i FN:s rättighetsarbete

21 mars, 2023 / Nyheter

Frivilligorganisationer har en central roll när FN granskar medlemsländernas efterlevnad av de mänskliga rättigheterna – men många organisationer lever själva under hot. Nästa år förhörs Sverige i FN:s rasdiskrimineringskommitté.

Läs mer

Analys: Global kamp för mänskliga rättigheter – vad kan FN göra?

17 mars, 2023 / Världshorisont

Attackerna mot flickors och kvinnors rättigheter i Iran och Afghanistan sätter ljuset på FN:s möjligheter att agera. FN leder det globala arbetet för jämställdhet – men medlemsländernas agerande avgör om kampen ska bli framgångsrik, konstaterar Pekka Johansson, avdelningschef på Svenska FN-förbundet.

Läs mer

FN behövs för att säkerställa kvinnors och flickors rättigheter

08 mars, 2023 / Nyheter

Den 8 mars firar Svenska FN-förbundet internationella kvinnodagen, en dag som har uppmärksammats internationellt sedan tidigt 1900-tal. Trots stora framsteg för kvinnors rättigheter är ojämställdhet mellan könen vår tids största utmaning.

Läs mer

Auktoritära krafter hotar flickor och kvinnors rättigheter

07 mars, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor i låg- och medelinkomstländer möter stora utmaningar och i kriser och konflikter är de särskilt utsatta. Trots det finns det anledning att vara positiv inför framtiden, menar

Läs mer

Kvinnodagen 2023: Pandemi och konflikt bakom sämre kvinnohälsa

06 mars, 2023 / Nyheter

En nyutkommen FN-rapport handlar om hur pandemin och konflikter påverkar kvinnors hälsa. FN-medlemmarna måste verka för att stödet till världens kvinnor och flickor stärks, skriver FN-förbundets ordförande Annelie Börjesson och företrädare för FN-rörelsen i hela landet inför internationella kvinnodagen den 8 mars.

Läs mer

Kraftigt ökade utmaningar på jämställdhetsområdet när CSW åter hålls i FN:s högkvarter

06 mars, 2023 / Nyheter

Idag måndag den 6 mars börjar CSW67, the Commission on the Status of Women, i FN:s högkvarter i New York. Näst efter generalförsamlingens öppnande är detta det största forumet som

Läs mer

Internationell överenskommelse om haven i hamn

06 mars, 2023 / Nyheter

På lördagskvällen 5 mars 2023 lyckades enighet nås inom FN om en avtalstext som bland annat ska skydda 30 procent av världshaven. Ytterligare ett historiskt arbete har genomförts inom ramen

Läs mer