fbpx
Aboud på FN-forum 2017. Foto: Privat.
9 oktober, 2019 / Blogg

Aboud från Raqqa har lösningen på Syrienkonflikten

Militära interventioner kan ibland vara både legitima och nödvändiga för världssamfundet när fredliga lösningar uttömts. Med interventioner, såväl lagliga som olagliga, följer ett stort moraliskt ansvar.

Att ingripa och sedan dra sig ur och lämna situationen åt sitt öde har trots det kännetecknat USA:s agerande under 2000-talet. Nu senast har Donald Trump valt att dra tillbaka amerikanska trupper och ge turkiska dito en chans att gå in i de kurdiskkontrollerade norra delarna av Syrien, sannolikt i syfte att slå tillbaka kurdiska framgångar. Kurdiska styrkor, som har haft en central roll i arbetet för att frigöra delar av norra Syrien ur IS-terroristers grepp, riskerar nu att lämnas åt sitt öde.

Det finns alltså stor risk för ytterligare förlängning av Syrienkonflikten. De kurdiska styrkorna kommer att tvingas försvara sig på ännu en front. Lägg därtill att Trump och Turkiets Erdogan nu lägger grunden för att resterna av IS antingen omedelbart får nya krafter eller tar chansen att åter växa i det kaos som blir följden av en turkisk-kurdisk storkonflikt. Risken är också stor att såväl turkiska som kurdiska styrkor begår övergrepp mot civila i en sådan situation.

Den utsatthet som kurder i hela regionen sedan ett sekel befinner sig i måste vändas. Omvärlden får inte åter vända dem ryggen. Detta måste samtidigt gälla också den icke-kurdiska befolkningen i den de facto autonoma kurdiska delen av norra Syrien.

I Dalarna bor sedan några år en ung medlem i Svenska FN-förbundet, Aboud. Han flydde hit sedan IS tagit över hans hemstad Raqqa. Aboud hör själv till den arabiska folkgruppen och han har flera gånger frågat hur världen ska trygga en säker och stabil framtid för hela Raqqas befolkning efter att kurdiska styrkor och USA drivit IS ur staden.

Aboud har föreslagit att situationen måste hanteras av FN. Det är lätt att instämma i hans önskan och ett ansvarsfullt USA hade agerat just så. I praktiken kräver en sådan lösning medgivande även från Assad-regimen och från Ryssland. Utan en sådan är ett beslut i FN:s säkerhetsråd – det enda som möjliggör sådan FN-närvaro på marken – inte möjlig.

Det kan låta utopiskt, men kraftfullt FN-agerande är fortfarande den rätta vägen i Syrienkonflikten. Alla parter måste besinna sig och sluta att förstöra civilbefolkningars liv för egna politiska och egoistiska syften. Gör norra Syrien till ett av FN skyddat område och bygg upp det som ett snart decennielångt krig fördärvat!

Jens Petersson
Senior rådgivare i freds- säkerhets- och nedrustningsfrågor

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN hjälper i Gaza

29 november, 2023 / Nyheter

Tusentals människor har dödats i Hamas terrorattack den 7 oktober och Israels vedergällningskrig. Vapenvilan ger FN möjlighet att bistå skadade och behövande med humanitär hjälp.

Läs mer

”Många gravida dör i konflikter”

24 november, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor är särskilt utsatta i samband med kriser och konflikter. UNFPA, FN:s befolkningsfond, förklarar varför.

Läs mer

Årets FN-vän: Från ord till handling för Ukraina

22 november, 2023 / Nyheter

Talet om ökat svenskt stöd till Ukraina måste bli verklighet och alla kan göra en insats, säger Peter Ingvarsson i aktionsgruppen Ryssland ut ur Ukraina. Möt Årets FN-vän och läs om hur du kan engagera dig för Ukraina!

Läs mer

MR-brott i Iran – Efter 35 år väntar Sima fortfarande på upprättelse 

21 november, 2023 / Världshorisont

Sima Mirzaei förlorade sju familjemedlemmar 1988 när den iranska regimen avrättade tusentals politiska fångar. Allt hon önskar idag är att de ansvariga ska ställas inför rätta.

Läs mer

Tema utbildning på nordisk ungdomskonferens

20 november, 2023 / Nyheter

FN-förbundets ungdomsambassadörer reste i början av november till Island för att delta i en nordisk ungdomskonferens med fokus på utbildning för hållbar utveckling.

Läs mer

Massflykt från Nagorno-Karabach – enklaven tömd på armenier 

13 november, 2023 / Världshorisont

I september hamnade den flera decennier långa konflikten om Nagorno-Karabach i strålkastarljuset då Azerbajdzjan genom en blixtoffensiv tog kontroll över området. Världshorisont rapporterar om massflykten som följde och om hur FN i grannlandet Armenien arbetar för att hjälpa flyktingarna. 

Läs mer

Internationella praktikantprogrammet läggs ner  

13 november, 2023 / Nyheter

På grund av nedskärningar i den svenska biståndsbudgeten har FN-förbundets internationella praktikantprogram lagts ned. En av våra praktikanter skriver om programmets betydelse för deltagarna och systerförbunden.

Läs mer

Uppdrag: Rättvisa för krigets offer

09 november, 2023 / Nyheter

För att främja rättvisa för alla som har utsatts för krigsförbrytelser under Rysslands invasionskrig i Ukraina reser Nadia Volkova från människorättsorganisationen ULAG runt i Europa. På inbjudan av Svenska FN-förbundet besökte hon i veckan Sverige.

Läs mer

Förändring på förbundskansliet

07 november, 2023 / Nyheter

FN-förbundets styrelse kommenterar förändringen i kansliledningen.

Läs mer