Stenungsund, Tjörn och Orust FN-förening

november 17, 2015 / Uncategorized

Svenska FN-förbundet stöder kampanjen för ett FN-parlament

Svenska FN-förbundet har i enlighet med förbundskongressens beslut i juni nu uttryckt stöd för förslaget att det bör upprättas och gradvis utvecklas ett demokratiskt FN-parlament.

Inför förbundskongressen i Göteborg 13-14 juni lanserade vi i STO FN-förening ett ”Upprop för ett demokratiskt FN”. Vi skrev också en motion som bland annat uppmanade Svenska FN-förbundet att uttrycka ”stöd för UNPA-kampanjens förslag att det upprättas och gradvis utvecklas ett demokratiskt FN-parlament”. Efter en ganska lång debatt i kongressen valde förbundsstyrelsen att rekommendera kongressen att anta detta förslag, vilket också kongressen gjorde.

fnkongress2015

Aleksander Gabelic, Svenska FN-förbundets ordförande, i samband med kongressen i Göteborg 13-14 juni 2015. Bild: Jesper Prytz

I ett utlåtande efter kongressen sa Svenska FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic:

”Svenska FN-förbundet vill se en starkare roll för det globala civilsamhället och för NGOs inom FN-systemet. Därför stöder vi också upprättandet och det gradvisa utvecklandet av ett demokratiskt FN-parlament.”

Nu har Svenska FN-förbundet också följt upp kongressens beslut genom att som organisation skriva under UNPA-kampanjens appell.

Vi i STO FN-förening är förstås väldigt glada för Svenska FN-förbundets ställningstagande för ett FN-parlament och för ett mer demokratiskt FN. Vi uppmanar alla FN-rörelsens föreningar, medlemsorganisationer och individer att följa detta exempel. Ge mänskligheten en röst – skriv under appellen för upprättandet av en parlamentarisk församling inom FN.

 

(Bilden längst upp: Jesper Prytz)

Senaste nytt

Årsmöte 2023

14 december, 2022 / Uncategorized

STO FN-förening håller årsmöte, torsdagen 23 februari kl. 18.00 i Fyren, Kulturhuset Fregatten i Stenungsund. På årsmötet kommer vi bland annat att ge en rapport om föreningens verksamheter under det

Läs mer

Parlamentariker från mer än 40 länder kräver ett demokratiskt FN

02 februari, 2022 / Uncategorized

I ett uttalande som publicerades den 26 januari 2022 kräver över 120 sittande parlamentariker från mer än 40 länder och sex kontinenter att Förenta Nationerna och dess medlemsstater stärker världsorganisationen och gör

Läs mer

Årsmöte 23/2-22 kl. 18.30

07 januari, 2022 / Uncategorized

STO FN-förening håller årsmöte, onsdagen 23 februari kl. 18.30 i Stenungsunds kommunhus (Skeppet). På årsmötet kommer vi bland annat att ge en rapport om föreningens verksamheter under det gångna året,

Läs mer

Hur mår världen, Ulrika Modéer?

17 september, 2021 / Uncategorized

Onlineföredrag torsdagen 21 oktober kl. 19 Välkommen till ett virtuellt föredrag med Ulrika Modéer, om UNDP, Agenda 2030 och om hur arbetet med de globala målen för hållbar utveckling påverkas

Läs mer

We The Peoples: Upprop för ett demokratiskt FN

27 april, 2021 / Uncategorized

Tillsammans med över 80 civilsamhällesorganisationer runt om i världen har STO FN-förening anslutit sig till ett upprop för en inkluderande global styrning och ett demokratiskt FN. Uppropet kommer på initiativ

Läs mer

Seminarium om Agenda 2030 i STO-regionen

05 januari, 2019 / Uncategorized

Till seminariet ”FN:s Agenda 2030 – Vad innebär den för STO-regionen” (som hölls i den avgränsade stora salen i Kulturhuset Fregatten, lördagen 1 december 2018 kl. 14-16) så hade STO

Läs mer

Händelserik förbundskongress tog ställning för ett demokratiskt FN

30 juli, 2018 / Uncategorized

16-17 juni 2018 var ett par hundra deltagare samlade till Svenska FN-förbundets kongress som hölls på översta våningen i Örebro slott. Från STO FN-förening deltog Petter Ölmunger som ombud och

Läs mer

För ett demokratiskt FN – kommentar till förbundsstyrelsens yttrande

17 maj, 2018 / Uncategorized

Svenska FN-förbundets styrelse har lämnat yttranden till de motioner som har inkommit till förbundskongressen i Örebro 16-17 juni 2018. I det följande avser vi i STO FN-förening kommentera de olika

Läs mer

”Vi har blivit som en liten familj” – intervju med Balkangruppen

22 april, 2018 / Uncategorized

I augusti kommer ungdomar från Stenungsund göra en studieresa till bland annat Srebrenica i Bosnien. Jimmy Lövgren, styrelseledamot i STO FN-förening, har träffat och intervjuat Balkangruppen på fritidsgården Hasselgården.  Vi

Läs mer