Aktion FN hösten 2025
FN fyller 80 år 2025 och är oumbärlig för en bättre värld. Det är viktigare än någonsin att påminna om FN:s roll som den främsta internationella aktören för främjande av fred, hållbar utveckling och mänskliga rättigheter. Med ihållande krig och allvarliga hot mot demokrati och mänskliga rättigheter i många länder riskerar vår tro på en ljus framtid att falna. Civilsamhällets kraftsamling behövs mer än någonsin. Var med och stå upp för det internationella samarbetet genom att arrangera Aktion FN!
Elevmaterial
Instruktionshäfte elevmaterialet till Aktion FN ht 25
Affisch för att marknadsföra event
Flyer om att engagera sig i en FN-elevförening
Lärarmaterial
Instruktionshäftet lärarmaterial till Aktion FN ht 25
Övningen 10 fakta om hur FN gör skillnad
Övningen Tidslinje med milstolpar för FN
Övningen till Anshul Tewaris TED Talk: Want to make a change?
Aktion FN våren 2026
Att starta krig ska vara straffbart. 1945 bestämde FN att angripa ett annat land ska vara förbjudet men idag finns få möjligheter att ställa någon till svars för ett sådant brott. Flera länder diskuterar nu att ge en internationell domstol rätt att döma den som startar krig. Tillsammans kan vi bidra genom att visa vårt stöd.
Här hittar ni som FN-elevförening material för att iscensätta Aktion FN på skolan för att uppmärksamma FN:s arbete mot krigsbrott. I lärardelen presenteras lektionsmaterial som inspiration till er undervisning, bland annat en PowerPoint med talarmanus, film och övningar.
Elevmaterial
Instruktionshäfte för Aktion FN för elevföreningar
Affisch för att marknadsföra era event
Faktablad om FN:s arbete mot krigsbrott
Lärarmaterial
Instruktionshäfte för Aktion FN för lärare
En PowerPoint om FN:s arbete mot krigsbrott
Quiz om FN:s arbete mot krigsbrott
Filmen Mr nobody against Putin
Filmhandledning till filmen Mr nobody against Putin
