9 augusti, 2019 / Nyheter

Berättelser om praktikuppdrag för en bättre värld – kom och lyssna!

Vill du lära dig mer om utvecklingssamarbete och mänskliga rättigheter, demokrati och hållbar utveckling? Är du intresserad av Tanzania och Georgien? Varmt välkommen till informationsträff på torsdag den 22 augusti!

Du som vill veta mer om vad utlandspraktik innebär är välkommen att träffa Jane-Ange och Maria som har praktiserat hos FN-förbunden i Tanzania respektive Georgien under året. Vid en informationsträff i Stockholm den 22 augusti berättar de om sina erfarenheter.
FN-förbundets internationella handläggare Mikaela är ansvarig för praktikverksamheten och kommer att finnas på plats under kvällen för att moderera samtalet och svara på frågor.

– Jag är så stolt över våra praktikanter. Under fyra månader hos våra systerförbund har de med sina tidigare erfarenheter bidragit till vår internationella verksamhet. Samtidigt är det kul att se hur mycket de under resans gång har lärt sig om det nya landet, om nya arbetssätt och civilsamhällets roll i utvecklingen, säger Mikaela.

Nu är Jane-Ange och Maria tillbaka med nya perspektiv och en unik inblick i gräsrotsarbetet för att stärka mänskliga rättigheter, demokrati och hållbar utveckling i Tanzania och Georgien.

Varför är det viktigt att aktivera unga i samhällsfrågor i Georgien? Hur ska Tanzania uppnå de globala målen för en hållbar utveckling? Det är stora frågor men Jane-Ange och Maria har några av svaren.

Jane-Ange är 23 år och har läst kandidatprogrammet i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet. På FN-förbundet i Tanzania har hon främst jobbat i ett projekt med fokus på Agenda 2030 och de globala målen för hållbar utveckling. Jane-Ange kommer bland annat att berätta om vikten av ett inkluderande perspektiv på Agenda 2030 och ungdomsaktivism.

Maria är 26 år och har läst en kandidatexamen i statsvetenskap vid Glasgows universitet, samt en masterexamen i hållbar utveckling vid Londons universitet. På FN-förbundet i Georgien har hon främst jobbat med ett demokratiseringsprojekt för att stärka mänskliga rättigheter och civilsamhället med unga som målgrupp. Maria kommer bland annat att berätta om situationen i Georgien och vikten av att ungdomar är med och skapar fredliga och inkluderande samhällen.

Varmt välkommen till ABF-huset, Sveavägen 41 i Stockholm, torsdagen den 22 augusti kl. 18.00. Kom gärna i tid! Antal platser är begränsat liksom antalet vegetariska wraps.

Hoppas vi ses där!

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN-DAGEN

24 oktober, 2025 / Nyheter

I en tid där både fred, mänskliga rättigheter och global säkerhet hotas blir FN:s arbete liksom alla medlemsstaters ansvar särskilt viktiga, skriver en rad företrädare för FN-anknutna organisationer i en

Läs mer

UTBILDNING FÖR NYA ORDFÖRANDEN I FN-ROLLSPEL

08 oktober, 2025 / Nyheter

Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i

Läs mer

Utbildningshelg för ungdomsledare 2025

03 oktober, 2025 / Nyheter

Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.  

Läs mer

FN:s generalförsamlings högnivåvecka 2025

22 september, 2025 / Nyheter

Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New

Läs mer

Svenska FN-förbundets paneldebatt i riksdagen om FN idag och i morgon

19 september, 2025 / Nyheter

Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra

Läs mer

FN-förbundet deltar i UD-samråd

21 augusti, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29

Läs mer

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer