fbpx
20 januari, 2014 /

Använd EU:s stridsgrupper – eller lägg ned

När EU:s utrikesministrar möts i Bryssel i dag bör de besluta om militärt stöd till FN:s insats i Centralafrikanska republiken. Om så inte sker bör stridsgrupperna läggas ned, säger Svenska FN-förbundet.

FN har vid flera tillfällen varnat för folkmord i Centralafrikanska republiken och efterfrågat militärt stöd från medlemsstaterna. Hittills har bara Frankrike svarat. Frågan står överst på dagordningen vid utrikesrådets möte i Bryssel på måndagen.

EU:s militära stridsgrupper skapades för att snabbt kunna rycka in i konfliktsituationer. Under de sju år som styrkan har funnits har den inte använts en enda gång. Det är resursslöseri, anser Svenska FN-förbundet.

– FN har under en lång rad år haft behov av bidrag till sina fredsfrämjande insatser, inte minst i Afrika. Att EU:s stridsgrupper har stått stilla under hela sin livstid ger anledning att ifrågasätta deras existens. Om inte styrkan används nu bör den läggas ned och EU-ländernas militära resurser användas på ett mer effektivt sätt, säger förbundsordförande Aleksander Gabelic.

– Mindre än 1 procent av personalen i FN:s fredsfrämjande insatser i Afrika kommer från EU-kretsen. Mot bakgrund av konflikterna, övergreppen och den humanitära situationen i länder som Mali, Sydsudan och Centralafrikanska republiken är det hög tid för EU:s utrikesministrar att aktivera stridsgruppen, säger Aleksander Gabelic.

– I Sverige noterade vi nyligen historiskt få, 353, personer i internationella insatser. Kritiken mot EU:s stridsgrupper gäller också Nordic Battlegroup. Att det svenska försvarets resursanvändning dragit på sig kritik från Riksrevisionen är ytterligare ett skäl för den svenska regeringen att se över användningen av stridsgrupperna, säger Gabelic.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN hjälper i Gaza

29 november, 2023 / Nyheter

Tusentals människor har dödats i Hamas terrorattack den 7 oktober och Israels vedergällningskrig. Vapenvilan ger FN möjlighet att bistå skadade och behövande med humanitär hjälp.

Läs mer

”Många gravida dör i konflikter”

24 november, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor är särskilt utsatta i samband med kriser och konflikter. UNFPA, FN:s befolkningsfond, förklarar varför. FN:s befolkningsfond UNFPA arbetar med sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter och finns

Läs mer

Årets FN-vän: Från ord till handling för Ukraina

22 november, 2023 / Nyheter

Talet om ökat svenskt stöd till Ukraina måste bli verklighet och alla kan göra en insats, säger Peter Ingvarsson i aktionsgruppen Ryssland ut ur Ukraina. Möt Årets FN-vän och läs om hur du kan engagera dig för Ukraina!

Läs mer

MR-brott i Iran – Efter 35 år väntar Sima fortfarande på upprättelse 

21 november, 2023 / Världshorisont

Sima Mirzaei förlorade sju familjemedlemmar 1988 när den iranska regimen avrättade tusentals politiska fångar. Allt hon önskar idag är att de ansvariga ska ställas inför rätta.

Läs mer

Tema utbildning på nordisk ungdomskonferens

20 november, 2023 / Nyheter

FN-förbundets ungdomsambassadörer reste i början av november till Island för att delta i en nordisk ungdomskonferens med fokus på utbildning för hållbar utveckling.

Läs mer

Massflykt från Nagorno-Karabach – enklaven tömd på armenier 

13 november, 2023 / Världshorisont

I september hamnade den flera decennier långa konflikten om Nagorno-Karabach i strålkastarljuset då Azerbajdzjan genom en blixtoffensiv tog kontroll över området. Världshorisont rapporterar om massflykten som följde och om hur FN i grannlandet Armenien arbetar för att hjälpa flyktingarna. 

Läs mer

Internationella praktikantprogrammet läggs ner  

13 november, 2023 / Nyheter

På grund av nedskärningar i den svenska biståndsbudgeten har FN-förbundets internationella praktikantprogram lagts ned. En av våra praktikanter skriver om programmets betydelse för deltagarna och systerförbunden.

Läs mer

Uppdrag: Rättvisa för krigets offer

09 november, 2023 / Nyheter

För att främja rättvisa för alla som har utsatts för krigsförbrytelser under Rysslands invasionskrig i Ukraina reser Nadia Volkova från människorättsorganisationen ULAG runt i Europa. På inbjudan av Svenska FN-förbundet besökte hon i veckan Sverige.

Läs mer

Förändring på förbundskansliet

07 november, 2023 / Nyheter

FN-förbundets styrelse kommenterar förändringen i kansliledningen.

Läs mer