Är det dags även för din kommun att ta över stafettpinnen för de globala målen?
27 november, 2018 / Nyheter

Stafettpinnen går vidare till stora företag

FN-förbundets stafettpinne för de globala målen går nu vidare till svenska storföretag som vill bidra till att förverkliga Agenda 2030. På tisdagen medverkar förbundet i konferensen Hållbart Näringsliv.

Svenska FN-förbundets stafettpinne för Agenda 2030 och de globala målen för hållbar utveckling sprider sig över landet. Efter premiären i Almedalen i somras har stafettpinnen gått vidare till politiker, myndigheter och organisationer som vill bidra till ekonomist, socialt och miljömässigt hållbar utveckling. I Almedalen spelade små och medelstora företag en viktig roll i diskussionen om de globala målen. Nu går turen vidare till de stora företagen.

Svenska FN-förbundet ägnar hela tisdagen åt att tala hållbarhetsfrågor. Förbundet medverkar vid konferensen Hållbart Näringsliv i Stockholm och står dessutom värd för en lunch för företag som vill vidare i sitt hållbarhetsarbete.

På kvällen presenteras vinnarna i den första upplagan av företagsrankningen Hållbara bolag 2018. Syftet med rankningen – framtagen av Dagens industri och Aktuell Hållbarhet i samarbete med Ekonomihögskolan vid Lunds universitet – är att är att ta tempen på börsnoterade bolags hållbarhetsarbete och kan förhoppningsvis ses som ett verktyg för fler företag som vill komma vidare i sitt hållbarhetsarbete. Vinnarna har tagits fram av en rådgivande grupp med bland andra Svenska FN-förbundets generalsekreterare Petra Hallebrant.

Vill du veta mer om hur ditt företag kan bidra till hållbar utveckling? Kontakta Hanna Palmqvist, kommunikations- och insamlingsansvarig på Svenska FN-förbundet, hanna.palmqvist@fn.se.

 

 

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer