Kvinnocenter i Cox's Bazar, Bangladesh. Foto: UNFPA
12 september, 2018 / Nyheter

Kvinnliga rohingyer värst utsatta i världen

Dereje Wordofa, ny assisterande generalsekreterare för UNFPA, betonade vikten av hjälp till rohingyerna när han nyligen besökte Sverige. Han lyfte även den positiva utveckling som FN-förbundets projekt Flicka medfört i Etiopien.

I april fick UNFPA, FN:s befolkningsfond, en ny assisterande generalsekreterare. Dereje Wordofa kommer i sin nya roll att bevaka utvecklingen i de 150 länder som UNFPA är verksamt i.

UNFPA är ett av de FN-organ som Svenska FN-förbundet stöttar genom insamling. Genom vårt projekt Flicka arbetar vi för att förhindra barnäktenskap och kvinnlig könsstympning i Afar i norra Etiopien. Dereje Wordofa är själv född i Etiopien och är väl insatt i situationen i landet.

– Att agera lokalt är viktigt. Afar-regionen är ett fattigt och konservativt område med en marginaliserad befolkning. Det är viktigt att verka för positiv utveckling för regionens flickor, vilket i sin tur öppnar för större förändring, säger Dereje Wordofa.

Positiv till Flicka

De insamlade medlen från Svenska FN-förbundet har bidragit till ökad medvetenhet hos lokalbefolkningen i Afar. Och Dereje Wordofa ser positivt på det fortsatta samarbetet med Svenska FN-förbundet.

– Vi är väldigt tacksamma för stödet från Svenska FN-förbundet. Vi värdesätter inte bara ert ekonomiska stöd. Ert politiska stöd i frågan är också viktigt, säger Dereje Wordofa.

Viktigt med stöd till kvinnor på flykt

Sedan i våras stöttar Svenska FN-förbundet även ett UNFPA-projekt i Cox’s Bazar, Bangladesh. Där har UNFPA upprättat ett kvinnocenter i ett flyktingläger för rohingyer.

– Om jag måste välja den katastrof i världen där kvinnor har det som värst skulle det bli flyktinglägren i Bangladesh. De kvinnliga rohingyerna har fått utstå ett enormt trauma med våld och våldtäkter. De kommande monsunregnen gör situationen än värre, säger Dereje Wordofa.

I UNFPA:s kvinnocenter i Cox’s Bazar kan kvinnor och flickor söka både medicinsk vård och psykosocialt stöd. De kan känna sig säkra och komma i kontakt med andra kvinnor i samma situation. Dereje Wordofa understryker dock att väldigt mycket mer behöver göras för att hjälpa rohingyerna.

Dereje Wordofa, UNFPA, besöker en by i Bolivia

Dereje Wordofa på besök i Bolivia. Foto: UNFPA

– Vi kommer behöva stanna i Bangladesh under en lång tid. Lägren är överfulla och sjukdomar sprids lätt. Att sätta politisk press på länderna är viktigt, konstaterar Dereje Wordofa.

Stora delar av världen får det bättre

Trots allt elände i världen ser Dereje Wordofa även ljusglimtar. Etiopien rör sig åt rätt håll, likaså Kina och Indien. Han tar Bolivia som ett annat tydligt exempel. Nyligen besökte han en by några timmar utanför huvudstaden La Paz. Regionen bebos främst av ursprungsbefolkning och när UNFPA först kom till området mötte de motstånd. Men successivt förändrades lokalbefolkningens uppfattning. I dag samarbetar UNFPA nära med skolor och ungdomar för att öka kunskapen om sexuell och reproduktiv hälsa.

– Jag var väldigt imponerad över deras engagemang och av det lyckade samarbetet. Det är så utveckling ska drivas, säger Dereje Wordofa.

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig
för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

COP30 i Brasilien

05 november, 2025 / Nyheter

FN:s klimatkonferens COP30 arrangeras i år den 10–21 november i Belém i Brasilien. Under konferensen möts ledare inom politik och näringsliv, forskare, FN-representanter, icke-statliga organisationer och andra från civilsamhället för att diskutera vilka åtgärder som bör vidtas för att

Läs mer

Ta del av årets FN-dagsfirande

30 oktober, 2025 / Nyheter

I samband med FN:s 80-årsjubileum samarrangerade Svenska FN-förbundet tillsammans med andra FN-anknutna organisationer evenemanget "FN 80 år i en värld i förändring" på Uppsala slott. Under eftermiddagen samlades engagerade röster

Läs mer

Historiskt avtal för skydd av haven

28 oktober, 2025 / Nyheter

Nu har FN:s globala havsavtal, även kallat BBNJ Agreement, ratificerats av tillräckligt många stater för att träda i kraft, vilket det kan göra i januari 2026. Hittills har 75 länder

Läs mer

FN-DAGEN

24 oktober, 2025 / Nyheter

I en tid där både fred, mänskliga rättigheter och global säkerhet hotas blir FN:s arbete liksom alla medlemsstaters ansvar särskilt viktiga, skriver en rad företrädare för FN-anknutna organisationer i en

Läs mer

Utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel

08 oktober, 2025 / Nyheter

Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i

Läs mer

Utbildningshelg för ungdomsledare 2025

03 oktober, 2025 / Nyheter

Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.  

Läs mer

FN:s generalförsamlings högnivåvecka 2025

22 september, 2025 / Nyheter

Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New

Läs mer

Svenska FN-förbundets paneldebatt i riksdagen om FN idag och i morgon

19 september, 2025 / Nyheter

Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra

Läs mer

FN-förbundet deltar i UD-samråd

21 augusti, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29

Läs mer