fbpx
5 februari, 2018 / Nyheter

Hopp om en bättre framtid

Internationella dagen för nolltolerans mot kvinnlig könsstympning: FN-projekt hjälper tusentals flickor i norra Etiopien.

Den 6 februari är internationella dagen för nolltolerans mot kvinnlig könsstympning. Dagen inrättades 2012 av FN:s generalförsamling som uppmanar medlemsstaterna att öka medvetenheten om könsstympning och vidta konkreta åtgärder mot den skadliga traditionen. Mål 5 i de globala målen säger att kvinnlig könsstympning ska vara avskaffat världen över senast 2030.

Svenska FN-förbundet samarbetar med FN:s befolkningsfond, UNFPA, i ett projekt i norra Etiopien. Genom utbildning och andra insatser är siktet inställt på att minska förekomsten av barnäktenskap och könsstympning som tidigare var vanliga traditioner i området.

Vårt projekt Flicka spelar en avgörande roll för FN:s möjligheter att arbeta för flickors och unga kvinnors rättigheter. Tack vare vår insamling går många flickor i norra Etiopien en ljusare framtid till mötes. Totalt beräknas omkring 10 000 flickor i Afambo-distriktet ha sluppit könsstympning tack vare FN:s verksamhet under de senaste åtta åren.

Vill du vara med och bidra till en bättre framtid för flickorna i Etiopien? Läs mer och ge ett bidrag på www.fn.se/flicka!

FN:s webbplats kan du läsa mer om internationella dagen för nolltolerans mot kvinnlig könsstympning.

Generalsekreterare António Guterres budskap på FN-dagen mot könsstympning

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Happy, 20 år: Min dröm är att bli en ledare och skapa förändring

30 mars, 2023 / Världshorisont

Utmaningarna för flickor och kvinnor i Tanzania är många. Landets FN-förbund jobbar bland annat för att stärka kvinnors ekonomiska självständighet och egenmakt.

Läs mer

Så arbetar FN i Ukraina

27 mars, 2023 / Nyheter

Världens länder samlas i FN för att kräva att Ryssland avslutar sin olagliga invasion i Ukraina. Vi redogör för FN:s arbete för människorna i det krigsdrabbade landet. 

Läs mer

Civilsamhället viktig röst i FN:s rättighetsarbete

21 mars, 2023 / Nyheter

Frivilligorganisationer har en central roll när FN granskar medlemsländernas efterlevnad av de mänskliga rättigheterna – men många organisationer lever själva under hot. Nästa år förhörs Sverige i FN:s rasdiskrimineringskommitté.

Läs mer

Analys: Global kamp för mänskliga rättigheter – vad kan FN göra?

17 mars, 2023 / Världshorisont

Attackerna mot flickors och kvinnors rättigheter i Iran och Afghanistan sätter ljuset på FN:s möjligheter att agera. FN leder det globala arbetet för jämställdhet – men medlemsländernas agerande avgör om kampen ska bli framgångsrik, konstaterar Pekka Johansson, avdelningschef på Svenska FN-förbundet.

Läs mer

FN behövs för att säkerställa kvinnors och flickors rättigheter

08 mars, 2023 / Nyheter

Den 8 mars firar Svenska FN-förbundet internationella kvinnodagen, en dag som har uppmärksammats internationellt sedan tidigt 1900-tal. Trots stora framsteg för kvinnors rättigheter är ojämställdhet mellan könen vår tids största utmaning.

Läs mer

Auktoritära krafter hotar flickor och kvinnors rättigheter

07 mars, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor i låg- och medelinkomstländer möter stora utmaningar och i kriser och konflikter är de särskilt utsatta. Trots det finns det anledning att vara positiv inför framtiden, menar

Läs mer

Kvinnodagen 2023: Pandemi och konflikt bakom sämre kvinnohälsa

06 mars, 2023 / Nyheter

En nyutkommen FN-rapport handlar om hur pandemin och konflikter påverkar kvinnors hälsa. FN-medlemmarna måste verka för att stödet till världens kvinnor och flickor stärks, skriver FN-förbundets ordförande Annelie Börjesson och företrädare för FN-rörelsen i hela landet inför internationella kvinnodagen den 8 mars.

Läs mer

Kraftigt ökade utmaningar på jämställdhetsområdet när CSW åter hålls i FN:s högkvarter

06 mars, 2023 / Nyheter

Idag måndag den 6 mars börjar CSW67, the Commission on the Status of Women, i FN:s högkvarter i New York. Näst efter generalförsamlingens öppnande är detta det största forumet som

Läs mer

Internationell överenskommelse om haven i hamn

06 mars, 2023 / Nyheter

På lördagskvällen 5 mars 2023 lyckades enighet nås inom FN om en avtalstext som bland annat ska skydda 30 procent av världshaven. Ytterligare ett historiskt arbete har genomförts inom ramen

Läs mer