Koll & kommentar
Hunden Tony och hundföraren Andrew undersöker ett fordon på mindre än en minut. Foto: UNMAS/Omar Abdisalan
26 augusti, 2019 / Nyheter

Hjältar med nos för sprängämnen

Hunden sägs vara människans bästa vän. Men ute på fältet är hunden mycket mer än så. Tony och Flabio är två av hundarna som arbetar för att bevara säkerheten i Somalia.

För FN:s freds- och säkerhetsinsatser spelar utbildade sprängämneshundar en viktig roll. Sida vid sida arbetar de med sina hundförare i osäkra områden där sprängämnen har lämnats kvar efter placerats ut.

– Jag arbetar med två hundar, Tony och Flabio. Vi har varit ett team i tre år och jag har lärt känna deras olika personligheter. Flabio är starkare och snabbare medan Tony är mer avslappnad och tystlåten, berättar Andrew Mironga som är hundförare i Somalia.

I Somalia är hundteamen en viktig del av säkerhetsarbetet. FN:s minröjningsservice Unmas bidrar med hundteam för att säkerställa säkerheten på olika platser i Somalia. Bara under maj månad 2019 undersökte Unmas hundteam över 48 000 fordon samt 30 000 föremål i och runt huvudstaden Mogadishu.

Ett hundteam består av en hundförare och två utbildade sprängämneshundar. Tillsammans söker de efter sprängämnen i olika miljöer. Hundförarna skapar starka band till sina hundar och ansvarar för dem även när de inte arbetar. De ser till att hundarna får rätt mat, blir badade och får hälsoundersökningar. De ansvarar även för fysisk träning och att för att bevara hundarnas kunskaper om sprängämnen.

– Hundarna gör ett viktigt jobb och är väldigt värdefulla för oss. För att hålla dem i form och få dem att må bra håller jag och mitt team alltid koll på dem. Vi har rutiner och rutinerna har blivit del av mitt liv. När jag inte är ute på uppdrag med mina hundar är jag hemma och tar hand om dem, ger dem mat, sköter om deras päls och leker med dem, berättar Andrew.

De hundar som arbetar inom FN-uppdrag är noga utvalda efter både fysiska och psykiska krav. Det är viktigt att de är vänliga och säkra individer som passar för uppdraget. Efter sin utbildning paras de ihop med en hundförare som slutför utbildningen. Hundar som är utbildade inom sprängämnen (så kallade EDD-hundar) har en annan utbildning än hundar som jobbar med att hitta minor (så kallade MDD-hundar). Sprängämneshundarna jobbar med aktiva hot och det är väldigt viktigt att de lär sig att arbeta i olika, ofta störande, miljöer.

Svenska FN-förbundet stödjer Unmas viktiga arbete mot minor genom projekt Minor. 

Stöd projekt Minor

Stöd vårt arbete mot minor.

Ge en gåva >

Senaste nytt

UTBILDNING FÖR NYA ORDFÖRANDEN I FN-ROLLSPEL

08 oktober, 2025 / Nyheter

Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i

Läs mer

Utbildningshelg för ungdomsledare 2025

03 oktober, 2025 / Nyheter

Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.  

Läs mer

FN:s generalförsamlings högnivåvecka 2025

22 september, 2025 / Nyheter

Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New

Läs mer

Svenska FN-förbundets paneldebatt i riksdagen om FN idag och i morgon

19 september, 2025 / Nyheter

Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra

Läs mer

FN-förbundet deltar i UD-samråd

21 augusti, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29

Läs mer

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer