FN-rollspel med läraren Annika Nilsson och FN-filuren
27 mars, 2025 / Nyheter

FN-rollspel nu även i grundskolan

Elever i tredje klass kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

När krig och konflikter, klimatförändringar och kvardröjande effekter av pandemin kräver samling över nationsgränser blir behovet av internationell utblick i skolan allt större. En effektiv metod för att förbättra elevers kunskaper i globala frågor är att spela FN-rollspel.

Tidigare var FN-rollspel främst förbehållna gymnasieelever och högskolestudenter men nu öppnar sig nya möjligheter även för yngre elever tack vare Svenska FN-förbundets projekt Världskoll i skolan som riktar sig till elever från förskolan till årskurs 9.

Annika Nilsson är förstelärare och internationaliseringsansvarig på grundskolan (F-9) Montessori Mondial i Lund. Efter att under flera år ha arrangerat FN-rollspel med gymnasieelever på en annan skola bestämde hon sig för att prova metoden även för elever i grundskolan.

Som tidigare gymnasielärare hade Annika medverkat i fyra nationella SweMUN-spel (Swedish Model United Nations) och ett internationellt rollspel i Lubeck (MUNOL). Idén att ta med sig FN-rollspel till grundskolan fick hon när hon bytte jobb från en gymnasieskola till en grundskola.

Sagt och gjort: från läsåret 2019-2020 spelar klass 7 och 8 på Montessori Mondial FN-rollspel och från läsåret 2022-2023 är också årskurs 4 och 5 involverade. Högstadiet spelar rollspel på självaste FN-dagen den 24 oktober medan mellanstadiet har sin högtidsdag i maj. Just nu förbereds vårens rollspel som har klimattema.

Annika Nilsson understryker att man kan börja med färdiga FN-rollspel. Själv skriver hon också egna rollspel och har bland annat tagit fram en mall som kan anpassas för olika konflikter. Utgångspunkten var talibanernas maktövertagande i Afghanistan som gav upphov till det första spelet hösten 2021. Utifrån samma mall kan man rollspela även om andra konflikter.

Eftersom Montessori Mondial också är Erasmus-skola har man provat att spela FN-rollspel även på engelska med utbyteselever från Tyskland, Frankrike och Spanien. Elever från dessa länder är oftast inte lika språkkunniga som svenska elever och därför har språklärare bistått vid dessa tillfällen.

Metod med många möjligheter

FN-rollspel på Montessori Mondial tar vanligtvis en heldag i anspråk. Till detta kommer förberedelser där Annika Nilsson tar hjälp av sina lärarkollegor i ämnen som språk, NO och SO.

Att göra FN-rollspelet till en heldagsaktivitet ger möjlighet att djupdyka i och processa ämnet. Dagen inleds med introduktion och inläsning. Därefter delas eleverna in i grupper som får företräda länders olika hållning och resonera sig fram.

Förra årets rollspel handlade om klimatet och kanske får årets spel samma tema. Varje rollspel engagerar omkring 50 elever vilket är precis så många som ryms i skolans klassrum. En lyckad metod har varit att blanda sjunde- och åttondeklassare där de senare får dela med sig av tidigare erfarenheter av rollspel. På motsvarande sätt får nu tredjeklassarna vara åhörare när årskurs fyra håller sina föredragningar. Därmed fostras sakta men säkert nya årskullar in i rollspelandet.

Reaktionerna från eleverna har varit närmast entydigt positiva, berättar Annika. Vissa är extra taggade inför och under rollspelen och yngre elever tar intryck av äldre.

Högstadieelever är generellt sett lättare att engagera än gymnasielever, menar Annika. Å andra sidan, ju yngre eleverna är desto mer noggranna måste förberedelserna vara i form av exempelvis färdigskrivna resolutionsförslag. I viss mån försöker också Annika individanpassa insatserna före och under rollspelet.

Det är inte ovanligt att rollspelande elever får en trötthetsreaktion före lunch då också inlärningskurvan är som brantast. Då är det viktigt att rollspelsledaren inte låter sig nedslås utan bara fortsätter, menar Annika. Belöningen kommer senare under dagen när begrepp, problemställningar och förhandlingar får sin lösning,

Fördelar

Annika Nilsson ser flera fördelar med FN-rollspel som metod. Det är en bra ingång till svåra ämnen och eleverna kan ta till sig nya insikter och kunskaper trots låga förhandskunskaper. Rollspel ger också möjlighet att uppfylla läroplanens krav på att fostra demokratiska medborgare. Dessutom ger rollspel möjlighet att behandla inte bara nationella utmaningar utan också internationella och därigenom bekräfta elevernas vilja att vara världsmedborgare. Sist men inte minst ger spelen möjlighet att behandla inte bara krig, konflikt och våld utan också möjligheten att nå samsyn i frågor som klimatet.

Mer läsning

Annika Nilsson ger sina bästa tips för den som vill prova att spela FN-rollspel i grundskolan.

Om FN-rollspel i grundskolan

Svenska FN-förbundet lanserar Världskoll i skolan, ett nytt erbjudande för grundskolor. I medlemskapet ingår en digital portal med arbetsmaterial med FN-filuren, de globala målen och olika FN-rollspel. Mer information finns på www.fn.se/varldskolliskolan.

Projektet Världskoll i skolan bedrivs med stöd av Allmänna arvsfonden.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer