9 augusti, 2019 / Nyheter

Berättelser om praktikuppdrag för en bättre värld – kom och lyssna!

Vill du lära dig mer om utvecklingssamarbete och mänskliga rättigheter, demokrati och hållbar utveckling? Är du intresserad av Tanzania och Georgien? Varmt välkommen till informationsträff på torsdag den 22 augusti!

Du som vill veta mer om vad utlandspraktik innebär är välkommen att träffa Jane-Ange och Maria som har praktiserat hos FN-förbunden i Tanzania respektive Georgien under året. Vid en informationsträff i Stockholm den 22 augusti berättar de om sina erfarenheter.
FN-förbundets internationella handläggare Mikaela är ansvarig för praktikverksamheten och kommer att finnas på plats under kvällen för att moderera samtalet och svara på frågor.

– Jag är så stolt över våra praktikanter. Under fyra månader hos våra systerförbund har de med sina tidigare erfarenheter bidragit till vår internationella verksamhet. Samtidigt är det kul att se hur mycket de under resans gång har lärt sig om det nya landet, om nya arbetssätt och civilsamhällets roll i utvecklingen, säger Mikaela.

Nu är Jane-Ange och Maria tillbaka med nya perspektiv och en unik inblick i gräsrotsarbetet för att stärka mänskliga rättigheter, demokrati och hållbar utveckling i Tanzania och Georgien.

Varför är det viktigt att aktivera unga i samhällsfrågor i Georgien? Hur ska Tanzania uppnå de globala målen för en hållbar utveckling? Det är stora frågor men Jane-Ange och Maria har några av svaren.

Jane-Ange är 23 år och har läst kandidatprogrammet i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet. På FN-förbundet i Tanzania har hon främst jobbat i ett projekt med fokus på Agenda 2030 och de globala målen för hållbar utveckling. Jane-Ange kommer bland annat att berätta om vikten av ett inkluderande perspektiv på Agenda 2030 och ungdomsaktivism.

Maria är 26 år och har läst en kandidatexamen i statsvetenskap vid Glasgows universitet, samt en masterexamen i hållbar utveckling vid Londons universitet. På FN-förbundet i Georgien har hon främst jobbat med ett demokratiseringsprojekt för att stärka mänskliga rättigheter och civilsamhället med unga som målgrupp. Maria kommer bland annat att berätta om situationen i Georgien och vikten av att ungdomar är med och skapar fredliga och inkluderande samhällen.

Varmt välkommen till ABF-huset, Sveavägen 41 i Stockholm, torsdagen den 22 augusti kl. 18.00. Kom gärna i tid! Antal platser är begränsat liksom antalet vegetariska wraps.

Hoppas vi ses där!

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Bokmässan 2026

02 oktober, 2026 / Nyheter

I år stod FN-förbundet i UNHCR:s monter på Demokratitorget på Bokmässan. Tack till alla som kom förbi och träffade oss i montern, lyssnade på våra samtal och pratade med oss

Läs mer

UD:s informationsmöte för civilsamhället inför öppnandet av FN:s generalförsamling

18 september, 2026 / Nyheter

Förbundets kanslichef Maria Appelblom och styrelseledamoten Jan Axel Nordlander deltog i veckan i UD:s informationsmöte för civilsamhället inför årets generalförsamling. Utrikesråden Mikael Lindvall och Camilla Nevstad Bruzelius redogjorde bland annat

Läs mer

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolens (CICC) uttalande om USA:s kampanj mot ICC

03 augusti, 2026 / Nyheter

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International

Läs mer

Vem blir FN:s nästa generalsekreterare? Intervju med Sara Liedholm från Lunds FN-förening

30 juli, 2026 / Nyheter

Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då

Läs mer

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.

Läs mer