Koll & kommentar
Foto: Mostphotos/Mikael Damkier.
21 december, 2020 / Debattartiklar

Corona utmaning för allt FN-arbete

Med fortsatt uppslutning kring det internationella samarbetet finns hopp om att besegra viruset – och att med gemensamma krafter fortsätta bygga en bättre värld för alla under 2021, skriver Annelie Börjesson i FN-förbundets helgartikel.

Coronapandemin har under 2020 varit en enorm utmaning för FN och dess medlemsländer. Allt pekar på att pandemin kommer att påverka hela världen även under det kommande året – och sannolikt längre än så.

Corona är inte bara en hälsokris, utan också en humanitär kris och en utvecklingskris. Att WFP nyligen tilldelades Nobels fredspris sätter ljus på den ökande hungern – som i sin tur leder till oro, konflikt och i värsta fall krig. Årtionden av framsteg går tillbaka. Behoven ökar dramatiskt samtidigt som den globala ekonomin krymper och många rika länder ser om sitt eget hus. Det riskerar sin tur att förvärra de globala klyftorna.

Världshälsoorganisationen WHO samordnar arbetet mot viruset och förser världen med kunskap och statistik. WHO är en del av det världsomspännande initiativet Covax som ska ge alla länder likvärdig tillgång till vaccin mot coronaviruset. De rika länderna har trots det köpt multipla doser till sina invånare vilket gör att många fattiga länder riskerar att bli utan. Det kan stå oss alla dyrt.

Allt FN-arbete – såväl politiska möten som fältinsatser – påverkas av corona. FN-året 2020 skulle ha blivit ett superår för jämställdhetsfrågorna. I stället har det blivit ett förlorat år med en lång rad inställda eller uppskjutna möten. Världens flickor och kvinnor drabbas särskilt av corona när program mot barnäktenskap och könsstympning försenas och när våldet mot kvinnor ökar som följd av isolering i hemmet. Också FN-insatser som fredsfrämjande, flyktingmottagning och minröjning måste ta hänsyn till smittrisken.

Vissa regeringar använder coronapandemin som täckmantel för att inskränka medborgares rättigheter. I Belarus, Polen, Hongkong, Thailand och på andra ställen möts demonstranter av våld. Ju längre pandemin pågår desto större är risken att auktoritära regimer drar åt snaran ytterligare. FN har gjort skarpa uttalanden mot övergreppen och medlemsländerna måste vara lika tydliga i sina fördömanden.

Under 75 år har FN-samarbetet lett till en mer säker, trygg och rättvis tillvaro för miljarder människor. Bara de senaste 30 åren har en miljard människor lyfts ur extrem fattigdom, två miljarder har fått tillgång till rent vatten och 90 procent av världens barn går i skolan.

Effektiv hantering av coronapandemin är ett stöd för det fortsatta arbetet för en bättre värld. Återuppbyggnaden efter corona måste ske med hänsyn till kraven i Agenda 2030 och de globala målen för hållbar utveckling. En av många nödvändiga åtgärder är att sluta stödja fossila bränslen och i stället uppmuntra förnybar energi. Att Joe Biden valts till ny president i USA är positivt för FN och det internationella samarbetet i allmänhet och för klimatfrågan i synnerhet.

En ambitiös deklaration om framtidens FN-arbete antogs av FN:s generalförsamling i september. Med fortsatt uppslutning kring det internationella samarbetet finns hopp om att besegra viruset – och att med gemensamma krafter fortsätta bygga en bättre värld för alla under 2021.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer

Trettio år efter Peking: Flickors rättigheter i fokus

04 februari, 2025 / Nyheter

FN:s kvinnokommission inleder den 10 februari sitt årliga möte i New York. Inför mötet lanserar FN-förbundet vårens aktions- och engagemangspaket för flickor.

Läs mer

Försvara ICC mot hoten från USA

07 januari, 2025 / Nyheter

Hoten om nya amerikanska sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen måste bemötas av de 125 statsparterna till domstolen, skriver Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet.

Läs mer

Unga kräver upptrappat klimatarbete

16 december, 2024 / Världshorisont

Nordiska och baltiska ungdomar har mejslat fram ett policydokument med skarpa krav inför årets klimatmöte COP 29. Under en workshop i september samlades Svenska FN-förbundets ungdomsambassadörer, ungdomsmedlemmar från de finska

Läs mer

”Vi måste slåss för den goda saken”

12 december, 2024 / Nyheter

Efter 48 år som hjälparbetare inom mänskliga rättigheter och fredsarbete har Jan Egeland ett generationsperspektiv på global utveckling. Norwegian Refugee Council:s (NRC) generalsekreterare Jan Egeland är en av årets Dag

Läs mer

Framsteg trots motgångar: Hasnas kamp mot barnäktenskap och könsstympning

12 december, 2024 / Nyheter

Hasna Inahaba Abdu tillträdde rollen som chef för Abala-distriktets kontor för kvinnor och ungdomsfrågor i Afar-regionen i norra Etiopien för fyra år sedan, mitt under covid-19-pandemin. Hon beskriver sin arbetsresa

Läs mer