Foto: Chick McClure/Unsplash
2 juli, 2019 / Debattartiklar

Almedalen: Tillämpa lagen mot extremister

Rasistiska, våldsbejakande och antidemokratiska organisationer får inte tillåtas breda ut sig på bekostnad av det demokratiska samtalet, skriver Annelie Börjesson i Aftonbladet.

Precis när Almedalsveckan startar nås vi av beskedet att den organiserade rasismen åter får tillstånd att demonstrera på Gotland. Den här gången ska en enskild individ ha sökt och beviljats tillstånd för ett möte för upp till 300 personer. Det gör att årets politikervecka riskerar att likna många tidigare.

Att nazister dyker upp i Almedalen är numera lika sannolikt som att det regnar i Sverige under sommaren. Det som borde vara en folkfest och en demokratisk mötesplats förvandlas till en återkommande arena för extremister. Det bidrar i sin tur till oproportionerlig exponering för dessa individer som dessbättre faktiskt är väldigt få.

Alla som var i Almedalen förra året såg hur ett litet antal nazister uppträdde våldsamt och spred oro bland besökare och deltagande organisationer. De som drabbades värst, Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas, transpersoners och queeras rättigheter (RFSL), har i år valt att utebli från Almedalsveckan. Det är en demokratisk förlust som våra lagstiftare och myndigheter måste förhålla sig till.

Justitieminister Morgan Johansson signalerade i höstas hårdare tag mot rasistisk organisering. En utmärkt utgångspunkt är Regeringsformens andra kapitel, paragraf 24, andra stycket, som ger stöd för att motverka organisering och deltagande i våldsbejakande, antidemokratisk och rasistisk verksamhet och propaganda. Än så länge har dock vi inte sett något konkret resultat av arbetet i Regeringskansliet.

Yttrande- och demonstrationsfriheten är omistliga delar i ett demokratiskt samhälle, men det är också människors rätt att under trygga former vistas på gator och torg i våra städer. Sverige har under många år fått återkommande kritik från FN för hanteringen av rasistiska och nazistiska organisationer. Den svenska hetslagstiftningen, som ofta åberopas av svenska regeringar, måste tillämpas med full kraft, inte minst vid arrangemang som Almedalsveckan.

Arbetet mot högerextremism på 1990-talet står fortfarande som förebild. Polisen måste nu som då punktmarkera extremister och bråkmakare, ingripa vid minsta tecken på lagöverträdelse och ta fasta på de domar mot nazistiska symboler som avkunnats i svenska domstolar. Att hålla demonstrationstider och -vägar korta samt förlägga möten till perifera platser borde vara en självklarhet. Det ska inte vara bekvämt att vara extremist i Sverige.

Efter förra årets händelser i Almedalen samt under Bokmässan i Göteborg tycks våra politiker i högre grad inse allvaret i hotet från den organiserade rasismen. På senare tid har också svenska domstolar utfärdat fällande domar mot hatbrott på nätet.

Enigheten och beslutsamheten måste upprätthållas. Samhället måste ha nolltolerans mot extremistiska yttringar som hotar bland annat etniska och religiösa minoriteter. Rasistiska, våldsbejakande och antidemokratiska organisationer får inte tillåtas breda ut sig på bekostnad av det demokratiska samtalet.

På torsdag går tusentals personer i mångfaldsparaden för att manifestera allas lika värde och rättigheter – och visar att svenska organisationer, partier, företag, lagstiftare och myndigheter står enade i kampen mot antidemokratiska element.

Läs artikeln på Aftonbladets webbplats

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Möt våra pristagare! 

29 oktober, 2026 / Nyheter

Svenska FN-förbundet utser årligen två personer eller organisationer som har gjort särskilda insatser till stöd för FN. Möt Årets FN-supporter Bo Bergqvist, ordförande i Norrtälje FN-förening, och Årets FN-vän Carl

Läs mer

Reportage från FN-dagen  

23 oktober, 2026 / Nyheter

I en tid med minskat internationellt bistånd och ett sjuknade globalt stöd för FN är organisationens arbete och betydelse i världen extra viktigt att uppmärksamma. Det var utgångspunkten för årets

Läs mer

Fira FN-dagen med våra föreningar runt om i Sverige

20 oktober, 2026 / Nyheter

FN-dagen firas den 24 oktober till minne av att FN-stadgan trädde i kraft denna dag år 1945. Svenska FN-förbundet firar FN-dagen på Sjöhistoriska museet. Runt om i landet uppmärksammas FN-dagen

Läs mer

Svenska FN-förbundet välkomnar att Nobels fredspris 2026 tillfaller Navi Pillay

13 oktober, 2026 / Nyheter

Svenska FN-förbundet välkomnar och applåderar att Nobels fredspris i år tillfaller Navi Pillay. Hennes rätlinjighet, integritet och klokskap har under en lång yrkesverksamhet tjänat flera FN-organ, inte minst domstolarna och

Läs mer

Bokmässan 2026

02 oktober, 2026 / Nyheter

I år stod FN-förbundet i UNHCR:s monter på Demokratitorget på Bokmässan. Tack till alla som kom förbi och träffade oss i montern, lyssnade på våra samtal och pratade med oss

Läs mer

UD:s informationsmöte för civilsamhället inför öppnandet av FN:s generalförsamling

18 september, 2026 / Nyheter

Förbundets kanslichef Maria Appelblom och styrelseledamoten Jan Axel Nordlander deltog i veckan i UD:s informationsmöte för civilsamhället inför årets generalförsamling. Utrikesråden Mikael Lindvall och Camilla Nevstad Bruzelius redogjorde bland annat

Läs mer

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer