Ordförande Annelie Börjesson träffade Yasmine Sherif på FN-förbundets kansli.
2 juli, 2021 / Nyheter

”Utbildning ligger till grund för allt”

För Årets FN-vän 2017, Yasmine Sherif, handlar utbildning om mänskliga rättigheter. Genom den unika fonden Education cannot wait arbetar hon för att alla världens barn ska ha rätt till bra utbildning.

Yasmine Sherif är född och uppvuxen i Sverige men det var många år sedan FN lockade henne att flytta utomlands. Några gånger per år besöker hon dock sitt gamla hemland även om pandemin gjort det svårare senaste 1,5 åren. Vid sitt besök denna sommar passade hon på att träffa Svenska FN-förbundet, vilket ligger henne varmt om hjärtat sedan hon själv engagerade sig i den svenska FN-rörelsen på 80-talet. År 2017 ärades hon dessutom med FN-förbundets utmärkelse Årets FN-vän för sitt engagemang för en bättre värld.

Under sin långa karriär inom FN har Yasmine Sherif jobbat på de flesta FN-organen och på platser över hela världen. Sedan fem år tillbaka arbetar hon på FN-fonden Education cannot wait. Fonden är en unik katalysator inom FN då den sammanför och samarbetar med flera olika FN-organ, men även med civilsamhället.

– Vi jobbar tillsammans som en stor familj, utan konkurrens, för att barn i krigsdrabbade länder ska få tillgång till utbildning. Hittills har vi samlat in 1,5 miljarder dollar, berättar Yasmine Sherif.

Första globala FN-fonden

Education cannot wait grundades 2016 och är den första globala FN-fonden. Den administreras av Unicef men är en fristående verksamhet. När Yasmine Sherif erbjöds tjänsten som chef för den nya fonden hade hon inte arbetat specifikt med utbildning tidigare. Hon har en bakgrund som jurist och har specialiserat sig på mänskliga rättigheter. Hon insåg snabbt att tillgång till utbildning handlar om just det – mänskliga rättigheter.

– Utan utbildning kan du inte ta tillvara dina rättigheter. Utbildning ligger till grund för allt. Om vi investerar i utbildning kommer flera av de globala målen automatiskt att kunna uppfyllas, säger Yasmine.

Pandemin har självklart satt käppar i hjulet även för Education cannot wait men trots utmaningarna når hjälpen fram. Just nu är fonden aktiv i 38 länder där både akuta insatser och mer långsiktiga insatser genomförs. Vid kriser och katastrofer måste utbildning sättas in omgående för att inte hela generationer av flyktingar ska gå miste om utbildning. Samtidigt är långsiktigt uppbyggande tillsammans med regeringar och lokalbefolkning otroligt viktigt.

– Vi kan göra så otroligt mycket om vi samarbetar. Styrkan i fonden är att den inte skapats som ett parallellsystem utan i stället gjort FN starkare. Vi arbetar med gemensamma insatser och fler har möjlighet att vara med och bestämma, säger Yasmine Sherif.

Tror på FN-tanken

Det är just ett starkare FN som Yasmine Sherif har som mål. Även om hon haft stunder när hon tröttnat på FN och tyckt att arbetssättet ibland varit byråkratiskt har hon alltid återvänt.

– Jag har en inre kompass som leder mig vidare. Jag tror verkligen på FN och tycker att det globala samarbetet är det största beviset på civilisation. Jag kan inte se en värld utan FN. För om vi inte har FN, vad har vi då?

Hon tror att Sverige och den svenska FN-rörelsen har mycket att tillföra FN-systemet. Men det finns även mycket att göra lokalt och nationellt.

– Hela Sverige lever ju efter FN:s värderingar. Det är viktigt att stå upp för demokrati, rättssäkerhet och mänskliga rättigheter och ett bra sätt är att engagera sig i Svenska FN-förbundet, säger Yasmine Sherif.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

COP30 avslutat: Långa förhandlingar resulterade i svaga beslut 

27 november, 2025 / Nyheter

FN:s klimatkonferens COP30 i Belém i Brasilien har nu avslutats. Länderna har enats om att påskynda Parisavtalet, samt att tredubbla finansieringen för klimatanpassning av sårbara länder. Däremot antogs inget konkret

Läs mer

Några steg på vägen för COP30 i Belém

20 november, 2025 / Nyheter

På måndagen den 17 november inleddes den andra och därmed sista veckan av FN:s klimatkonferens COP30 i Belém. FN:s klimatchef Simon Stiell höll ett öppningstal där han påpekade att förhandlingarna

Läs mer

Bra stöd för ICC i FN

14 november, 2025 / Nyheter

I veckan som gick hölls en viktig omröstning i FN:s generalförsamling om ICC, Internationella brottmålsdomstolen. Domstolen är utsatt för hot, sabotage och sanktioner från stater som ogillar dess arbete. I

Läs mer

Elever i Norrtälje får världskoll i FN-rollspel 

13 november, 2025 / Nyheter

Inom projektet Världskoll i skolan kan grundskolor låta sina elever få världskoll som diplomater i FN-rollspel. Eleverna på Montessori Norrtälje har nyligen rollspelat om mänskliga rättigheter.    Rollspelet var kulmen

Läs mer

COP30 i Brasilien

05 november, 2025 / Nyheter

FN:s klimatkonferens COP30 arrangeras i år den 10–21 november i Belém i Brasilien. Under konferensen möts ledare inom politik och näringsliv, forskare, FN-representanter, icke-statliga organisationer och andra från civilsamhället för att diskutera vilka åtgärder som bör vidtas för att

Läs mer

Ta del av årets FN-dagsfirande

30 oktober, 2025 / Nyheter

I samband med FN:s 80-årsjubileum samarrangerade Svenska FN-förbundet tillsammans med andra FN-anknutna organisationer evenemanget "FN 80 år i en värld i förändring" på Uppsala slott. Under eftermiddagen samlades engagerade röster

Läs mer

Historiskt avtal för skydd av haven

28 oktober, 2025 / Nyheter

Nu har FN:s globala havsavtal, även kallat BBNJ Agreement, ratificerats av tillräckligt många stater för att träda i kraft, vilket det kan göra i januari 2026. Hittills har 75 länder

Läs mer

FN-DAGEN

24 oktober, 2025 / Nyheter

I en tid där både fred, mänskliga rättigheter och global säkerhet hotas blir FN:s arbete liksom alla medlemsstaters ansvar särskilt viktiga, skriver en rad företrädare för FN-anknutna organisationer i en

Läs mer

Utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel

08 oktober, 2025 / Nyheter

Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i

Läs mer