Varbergs FN-kvinnogrupp diskuterade hälsa och vardagsmotion på sitt möte i januari. Foto: Claes Grunditz
4 mars, 2019 / Världshorisont

Systerskap utan gränser i Varberg

På fredag den 8 mars är det internationella kvinnodagen, en dag som FN-föreningar runt om i landet brukar uppmärksamma. Jämställdhet och flickors och kvinnors rättigheter är viktiga frågor för den svenska FN-rörelsen. I Varberg har FN-föreningen hittat ett recept för att locka nyanlända kvinnor till föreningen: en FN-kvinnogrupp som träffas en söndagseftermiddag i månaden.

FN-föreningen i Varberg firar i år 60-årsjubileum. Sedan starten har den haft stort engagemang både när det gäller FN och andra aktuella frågor. Under de senaste åren har en viktig insats varit att hjälpa nyanlända att komma in i samhället, bl a genom att arrangera språkcafé tillsammans med andra lokala aktörer i Varberg. Konceptet har varit lyckat och människor från olika kulturer har där tagit del av varandras historier och skapat ny vänskap.

Sedan januari 2017 har verksamheten fokuserat på mål 5 i Agenda 2030, om jämställdhet.

– Vi märkte att de flesta som kom till språkcaféerna som vi anordnade var män. Vi behövde fånga upp kvinnorna och göra något för dem, berättar Gunilla Grunditz, ordförande i Varbergs FN-förening.

Startade kvinnogrupp

Åtgärden blev att starta en FN-kvinnogrupp som riktar sig till flickor och kvinnor med både svensk och utländsk bakgrund. Gruppen träffas en söndag i månaden och diskuterar olika ämnen, pysslar och lyssnar till föreläsningar m m.

– Vi brukar vara mellan 10 och 15 personer från olika bakgrunder och kulturer. Det medför att vi har väldigt intressanta och givande diskussioner, säger Gunilla.

I gruppen är det högt i tak och samtalsämnena många. Om det någon gång, mot all förmodan, skulle bli tyst finns det en låda där deltagarna kan lägga ner en lapp med en specifik fråga som de vill prata om.

– Lådan har varit med från start, men det brukar inte bli tyst. Kvinnorna verkar känna att de kan prata om allt.

FN-föreningen har inte krävt någon föranmälan utan det har räckt med att dyka upp. Detta har sänkt tröskeln och gjort det lättare att få folk att komma. Responsen har varit positiv och det märks att kvinnorna uppskattar träffarna.

Har stärkt föreningen

Aktiviteten har även stärkt FN-föreningen i sig.

– FN-kvinnogruppen har medfört att fler engagerar sig i FN-föreningen och vi har också fått en jämnare könsfördelning, vilket är roligt, säger Gunilla.

På den inbjudan som går ut till kvinnorna står det att de gärna får använda träffarna om de har något särskilt som de vill berätta eller lära ut till de andra.

– Det kan kännas svårt i början att aktivera och engagera människor men med lite driv och engagemang kommer man en bra bit på vägen, säger Gunilla Grunditz.

_______

Denna text är hämtad från Svenska FN-förbundets tidning Världshorisont (nr 1 2019).

Bli medlem eller prenumerera för att få Världshorisont i brevlådan! Tidningen ingår som förmån för FN-förbundets medlemmar. För prenumeration (230 kr per år) kontakta redaktör AnnaLena Karlsson Andrews.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer