fbpx
Drygt hälften av svenskarna har ganska eller mycket stort förtroende för FN. Bilden är från Halmstads firande av FN-dagen 2019. Foto: Svenska FN-förbundet
17 december, 2020 / Världshorisont

Starkt stöd för FN hos svenska folket

Över hälften av svenskarna hyser stort förtroende för FN och tre fjärdedelar vill att Sverige ska vara en pådrivande aktör inom FN. Det visar en färsk undersökning som FN-förbundet initierat.

Svenska FN-förbundets utgångspunkt är att samarbetet i FN har bidragit till att världen blivit en säkrare, tryggare och mer rättvis plats. Inför FN:s 75-årsjubileum i oktober lät FN-förbundet analys- och undersökningsföretaget Novus genomföra en undersökning om allmänhetens förtroende för FN.

Av resultatet framgår att drygt hälften, eller 54 procent, har ganska eller mycket stort förtroende för FN. Bara 15 procent har ganska eller mycket litet förtroende. Siffrorna ligger väl i linje med den långsiktiga trend som exempelvis de nationella undersökningarna från SOM-institutet i Göteborg har visat. 

– Det är mycket glädjande att se att FN har så starkt förtroende bland svenskar. FN:s arbete behövs i dag mer än någonsin för att klara av att hantera de stora globala problem som världen har med bland annat pandemin, klimatpåverkan och ökande klyftor, säger Annelie Börjesson, FN-förbundets ordförande.

Sveriges roll i FN

Drygt 1 000 intervjuer av slumpmässigt utvalda personer mellan 18 och 79 år genomfördes, varav 65 procent svarade. Av resultaten framkom också att tre av fyra eller 74 procent håller med om att Sverige ska ha en pådrivande och aktiv roll som FN-medlem. En lika stor andel vill se ännu mer samarbete mellan olika nationer inom ramen för FN.

– Det är ett tydligt besked till dem som hävdar att länder bäst löser globala problem på egen hand, fortsätter Börjesson.

Vid en djupare analys av svaren visar det sig att kvinnor, personer mellan 30-49 år samt de med universitetsutbildning är de som i högre grad än andra har stort förtroende för FN. Bland de 15 procent som har litet förtroende för FN finns en överrepresentation av män, personer med grundskoleutbildning samt personer som bor i större städer och kommuner nära större städer.

När det gäller vilka som vill att Sverige ska ha en aktiv roll inom FN så uppger kvinnor, personer mellan 50-64 år samt de med universitetsutbildning detta i högre grad än andra.

– Vi ser resultaten från undersökningen som ett kvitto på Sveriges goda arbete inom FN under många år, men också på att vi är många svenskar som ser vikten av det globala samarbetet inom FN både i går, idag och imorgon, säger Annelie Börjesson.

Global enkät

Svaren rimmar väl med resultatet av en global enkät som FN självt har låtit genomföra under året. I den ansåg 87 procent att det globala samarbetet är nödvändigt för att tackla dagens problem och 74 procent att FN är viktigt för att klara av framtidens utmaningar.

Enligt den globala enkäten är de mest aktuella världsproblemen att klara av pandemin och skapa fungerande grundläggande välfärd, med skola, vård och tillgång till rent vatten och bra toaletter för alla. Men även stärkt internationell solidaritet efterfrågades.

När det gällde FN:s viktigaste framtidsfrågor handlade svaren från den globala enkäten om att klara av klimatkrisen och miljöförstöringen, men också att säkra mänskliga rättigheter, skapa fred samt minska fattigdom och korruption.

– Även i den globala enkäten ser vi ett starkt stöd bland världens människor för FN och FN-tanken. Det stärker oss inom FN-förbundet i vårt arbete med att koppla människorna i Sverige till FN:s arbete för en mer fredlig och hållbar värld, säger Annelie Börjesson.

————

Denna text är hämtad från Svenska FN-förbundets tidning Världshorisont (nr 4 2020).

Bli medlem eller prenumerera för att få Världshorisont i brevlådan! Tidningen ingår som förmån för FN-förbundets medlemmar. För prenumeration (250 kr per år) kontakta redaktör AnnaLena Karlsson Andrews.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

USA la veto mot vapenvila i Gaza

09 december, 2023 / Nyheter

Trots enormt lidande i Gaza stoppades ett förslag om humanitär vapenvila i säkerhetsrådet på fredagen. Att rådet därmed går emot FN-chefens initiativ i frågan är olyckligt, säger FN-förbundet.

Läs mer

FN och mänskliga rättigheter: Jubileum med nya utmaningar 

08 december, 2023 / Nyheter

FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna fyller 75 år den 10 december 2023. I en orolig värld måste vi alla stå upp för våra rättigheter, skriver Svenska FN-förbundets ordförande Annelie Börjesson och företrädare för FN-rörelsen i hela landet.

Läs mer

MR-förklaringen 75 år – Mänskliga rättigheter hindrar krig och bygger fred 

07 december, 2023 / Världshorisont

FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna fyller 75 år i december 2023. Mot bakgrund av oron i världen är den högst aktuell. Ursprungstanken bakom dokumentet är att förhindra att kriser och konflikter uppstår.

Läs mer

Årets FN-supporter: Vi måste hjälpas åt för att förändra

05 december, 2023 / Nyheter

36 år som ordförande och desto fler som engagerad medmänniska och förespråkare för FN:s kärnfrågor. Gunilla Grunditz från Varberg är Årets FN-supporter och hon menar att vägen framåt kräver samarbete och engagemang.

Läs mer

Viktig domstol skipar rättvisa vid omfattande förbrytelser 

01 december, 2023 / Världshorisont

Internationella brottmålsdomstolen ICC får allt större betydelse när det gäller att pröva och döma individer vid grova kränkningar mot mänskliga rättigheter och humanitär rätt.

Läs mer

FN hjälper i Gaza

29 november, 2023 / Nyheter

Tusentals människor har dödats i Hamas terrorattack den 7 oktober och Israels vedergällningskrig. Vapenvilan ger FN möjlighet att bistå skadade och behövande med humanitär hjälp.

Läs mer

”Många gravida dör i konflikter”

24 november, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor är särskilt utsatta i samband med kriser och konflikter. UNFPA, FN:s befolkningsfond, förklarar varför.

Läs mer

Årets FN-vän: Från ord till handling för Ukraina

22 november, 2023 / Nyheter

Talet om ökat svenskt stöd till Ukraina måste bli verklighet och alla kan göra en insats, säger Peter Ingvarsson i aktionsgruppen Ryssland ut ur Ukraina. Möt Årets FN-vän och läs om hur du kan engagera dig för Ukraina!

Läs mer

MR-brott i Iran – Efter 35 år väntar Sima fortfarande på upprättelse 

21 november, 2023 / Världshorisont

Sima Mirzaei förlorade sju familjemedlemmar 1988 när den iranska regimen avrättade tusentals politiska fångar. Allt hon önskar idag är att de ansvariga ska ställas inför rätta.

Läs mer