Högkommissarien för mänskliga rättigheter Michelle Bachelet talar i FN:s generalförsamling. Foto: UN Photo/Cia Pake.
25 augusti, 2021 / Nyheter

Viktig roll för FN i Afghanistan – medlemmarnas stöd är avgörande

Förra veckans möte om Afghanistan i FN:s säkerhetsråd, MR-chefens larm om människorättsbrott samt FN:s humanitära närvaro visar världsorganisationens betydelse i en krissituation. FN-medlemmarna måste stödja FN, skydda civila från övergrepp och inte överge Afghanistan.

Utvecklingen i Afghanistan efter talibanernas maktövertagande upprör och chockerar en hel värld. Mötet i FN:s säkerhetsråd den 16 augusti, med tal av bland andra FN-chefen António Guterres och Afghanistans FN-ambassadör, var en varningssignal. FN:s högkommissarie för mänskliga rättigheter Michelle Bachelet larmade på onsdagen om ökat antal civila dödsoffer, hot mot media och civilsamhället, rekrytering av barnsoldater och utsatthet för etniska och religiösa minoriteter.

– MR-kommissariens uttalande visar att civila, inte minst flickor och kvinnor, drabbas på ett fruktansvärt sätt efter talibanernas maktövertagande, säger Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet.

FN har ett tjugotal organisationer på plats i Afghanistan som bland annat levererar humanitär hjälp. UNHCR bistår flyktingar, WFP levererar mat och UNFPA stödjer i samarbete med andra organisationer flickor och kvinnor. WHO förhandlar om att leverera 500 ton medicin och begär ytterligare resurser från omvärlden.

Situationen i Afghanistan tydliggör världsorganisationens roll som aktör i politiska, humanitära och rättighetsfrågor. Nu måste medlemsländerna uppfylla sin skyldighet att skydda civila, stödja hjälparbetet och kräva respekt för mänskliga rättigheter. Om omvärlden lämnar Afghanistan efter den 31 augusti finns risk för förödande konsekvenser för civila och för nya terrorattacker i och utanför landet.

– Den samstämmiga signalen från FN och världens länder till människorna i Afghanistan måste vara: vi kommer att stanna kvar, bistå med hjälp, följa utvecklingen och försvara era mänskliga rättigheter. Talibanerna måste få veta att världen inte kommer att blunda för övergrepp. Tjugo års framsteg får inte vara förgäves, avslutar Annelie Börjesson.

FN:s nyhetssajt UN News om Afghanistan
Information för svenskar som befinner sig i Afghanistan

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer