Under 2018 dödades och skadades 6 897 personer av minor över hela världen, enligt rapporten Landmine Monitor 2019. Foto: Gwenn Dubourthoumieu/UNMAS
5 februari, 2020 / Nyheter

Trump öppnar för att använda personminor

Nyligen meddelade president Donald Trump att han öppnar för att USA:s krigsmakt ska kunna använda personminor. Detta är ett bakslag för den positiva utvecklingen för ett totalförbud av personminor. Igår gjorde EU en skarp markering mot Trump, något som Svenska FN-förbundet välkomnar.

Fredagen den 31 januari meddelande den amerikanska regeringen att de beslutat sig för att återinföra bruket av personminor i sin krigföring. Under 2018 dödades och skadades 6 897 personer av minor över hela världen, enligt rapporten Landmine Monitor 2019.

Varje timme lemlästas eller dödas en person av personminor och andra explosiva lämningar. Minor som ligger kvar i marken bidrar till att föräldrar lever i ständig rädsla för sina barns och sina egna liv, och det försvårar möjligheten att ta sig till arbetet, skolan samt att odla mat. Minor hindrar också flyktingar att återvända hem.

I flera decennier har civilsamhället och regeringar världen över arbetat för ett totalförbud mot minor. 164 av världens stater har skrivit under Ottawa-konventionen från 1997, som förbjuder personminor. Trots att USA inte har skrivit under konventionen har den starka globala normen mot minor genomsyrat den amerikanska militära doktrinen. USA har historiskt intagit en mycket restriktiv hållning och har varken använt, tillverkat eller exporterat personminor.

Med president Trumps ställningstagande förändras nu detta. I ett uttalande svarade EU igår på den amerikanska regeringens förändrade inriktning.

– Både EU och USA ger stora bidrag till minarbete över hela världen, för minröjning, riskutbildning, stöd till offer och destruering av lagrade minor. Återinförandet av användandet av personminor är inte bara inkonsekvent, utan påverkar också den internationella ordningen negativt, skriver EU:s talesperson i ett uttalande.

Svenska FN-förbundet välkomnar EU:s uttalande:

– Medan vi och de stater som totalförbjudit personminor kämpar för att världen ska bli helt fri från utlagda minor inom några år så öppnar Trump nu för att lägga ut nya. Det är ett hot mot den norm vi skapat, säger Jens Petersson, senior rådgivare i nedrustningsfrågor på Svenska FN-förbundet.

Svenska FN-förbundet är medlem i den internationella folkrörelsekampanjen mot minor, ICBL, och stödjer fältarbete mot minor i samarbete med FN:s minröjningsorgan UNMAS. Genom vårt stöd kan UNMAS bedriva minröjning, informera civilbefolkning om farorna med att leva i ett mindrabbat område och stödja de som drabbats.

Bli medlem

Bli medlem och var med i arbetet för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

UTBILDNING FÖR NYA ORDFÖRANDEN I FN-ROLLSPEL

08 oktober, 2025 / Nyheter

Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i

Läs mer

Utbildningshelg för ungdomsledare 2025

03 oktober, 2025 / Nyheter

Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.  

Läs mer

FN:s generalförsamlings högnivåvecka 2025

22 september, 2025 / Nyheter

Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New

Läs mer

Svenska FN-förbundets paneldebatt i riksdagen om FN idag och i morgon

19 september, 2025 / Nyheter

Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra

Läs mer

FN-förbundet deltar i UD-samråd

21 augusti, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29

Läs mer

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer