Utanför FN-högkvarteret i New York hissades flaggan på halv stång för att hedra de som dödats i DR Kongo. Foto: UN Photo/Mark Garten
28 november, 2018 / Nyheter

Större öppenhet krävs i fallet Catalán

Mer måste göras för att hitta och döma Zaida Cataláns mördare, säger Svenska FN-förbundet i en kommentar till ett inslag i SVT:s Uppdrag granskning.

Svenska FN-förbundet reagerade som alla andra med bestörtning över mordet på FN-medarbetarna Zaida Catalán, Michael Sharp och deras tolk våren 2017. Vi följer utvecklingen i Demokratiska republiken Kongo och samarbetar sedan länge med landets FN-förbund bland annat för att omvärlden genom FN ska öka ansträngningarna att få ett slut på den konflikt som länge har plågat landet.

Zaida Catalán och hennes medarbetare mördades på FN-uppdrag i DR Kongo. Svenska FN-förbundet efterlyste direkt en FN-utredning av det inträffade. Vi har också krävt att FN måste arbeta långsiktigt för att stärka säkerheten för utsända.

FN-utredaren Greg Starrs uppgift var att sammanställa fakta i fallet Zaida Catalán och överlämna den till de länder som utreder ärendet. Om viktiga fakta har utelämnats är det en stor brist som måste åtgärdas. Det är också den ståndpunkt som FN:s förre vice generalsekreterare Jan Eliasson har gett uttryck för. FN har nu en uppföljningsmekanism på plats i DR Kongo under ledning av Robert Petit som ska stödja den pågående rättsprocessen i DR Kongo. Också Sverige och USA har pågående undersökningar eftersom fallet rör en svensk och en amerikansk medborgare.

Det är avgörande att FN visar både tydlighet och öppenhet i fall som rör brott mot FN-medarbetare. Eventuell omsorg om relationen med medlemsländerna får inte stå i vägen. FN måste, med stöd av Sverige och USA, fortsätta kräva att DR Kongo samarbetar för att de skyldiga till mordet på Zaida Catalán och hennes medarbetare ska hittas, åtalas och dömas.

I resolution 139 som ligger till grund för internationella dagen för humanitärt arbete ställer FN:s generalförsamling krav på bättre samordning av humanitärt arbete och samarbete mellan parterna och FN och andra organisationer i konflikt- och postkonfliktområden. FN har också antagit en konvention som ska skydda FN-medarbetare och annan personal.

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer