28 november, 2014 / Nyheter

Rapport från fältbesök i Bangladesh

Flickors och kvinnors rättigheter står i centrum för FN-förbundets resa för riksdagsledamöter till Bangladesh.

BildBangla1-470pxlSvenska FN-förbundet leder den här veckan för ett studiebesök i Bangladesh för svenska riksdagsledamöter. Fokus för studiebesöket är flickors och kvinnors rättigheter.

Bangladesh har en bra social och ekonomisk utveckling. Att utvecklingen inte är jämt fördelad över landet, mellan folkgrupper eller mellan stadsbor och landsbygdsbor har FN-förbundet och riksdagsledamöterna fått bekräftat under studiebesöket.

Bangladesh har nått flera av FN:s millenniemål, bland dem målen om minskad fattigdom och hunger, minskad barna- och mödradödlighet, ökad inskrivning i grundskolan samt insatser för att stoppa smittsamma sjukdomar. Landet har gjort vissa framsteg när det gäller en del andra millenniemål, exempelvis ökad jämställdhet mellan kvinnor och män. Millenniemålet om miljömässigt hållbar utveckling har varit minst framgångsrikt.

Det finns 23 FN-organ i Bangladesh. De samarbetar nära med regeringen i landet. Ett område som har legat högt på den politiska agendan under ett antal år är flickors och kvinnors rättigheter, inklusive sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter. Bland de FN-organ som arbetar med dessa frågor finns FN:s befolkningsfond UNFPA, FN:s barnfond UNICEF, UN Women och Världshälsoorganisationen WHO.

Vid ett fältbesök i distriktet Narail fick gruppen besöka distriktets sjukhus och en mödravårdsklinik. Såväl sjukhus som klinik ingår i ett projekt som handlar om att minska mödradödligheten i samband med graviditet och förlossning och minska spädbarnsdödligheten.

På sjukhusets förlossningsavdelning finns utrusning och utbildad personal. I varje sal ligger mellan 6 och 10 kvinnor. I vissa salar väntar kvinnor på att förlösas och i andra ligger kvinnor som precis har fött sina barn. Kvinnorna hade egna kläder och inte sjukhuskläder. De nyfödda låg hos sina mödrar, ofta inbäddade i deras schalar.

En avdelning för neonatalvård behandlar väldigt små och för tidigt födda spädbarn. Inga kuvöser verkade finnas utan barnen låg ganska öppet på små britsar.

BildBangla2-470pxl

På sjukhuset finns också en avdelning för familjeplanering, ett kontroversiellt område i många länder, framför allt om det handlar om sexual- och familjerådgivning för unga människor.

Mödravårdskliniken som gruppen besökte ligger i ett ganska isolerat område. De två kvinnorna som arbetar på kliniken har en kortare utbildning så att de klarar av normala förlossningar utan komplikationer. De blivande mödrarna besöker kliniken för kontroll, ibland kanske bara en gång under graviditeten, ibland några gånger. De två kvinnorna som arbetade på kliniken var mycket stolta över sin utbildning och sitt arbete. Tack vare insatser som dessa har mödradödligheten minskat från 574 dödsfall per 100 000 levandefödda barn år 1990 till 194 år 2010. Målet är 143 till år 2015.

Riksdagsledamöterna som ingår i gruppen är Hillevi Engström (M), Hans Linde (V), Ola Johansson (C) och Olle Thorell (S). FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic och generalsekreterare Linda Nordin leder delegationen under besöket.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Ungas engagemang skapar verklig förändring

14 januari, 2026 / Nyheter

Svenska FN-förbundet har träffat Kristel och Deborah från Albanska FN-förbundet, som deltog under COP30 i Belém, Brasilien, som en del av den albanska delegationen. Kristel och Deborah började som volontärer

Läs mer

Engagemang är nyckeln – Hulebäcksgymnasiets FN-elevförening inspirerar fler att bry sig om världen 

15 december, 2025 / Nyheter

Den 10 december uppmärksammas internationella dagen för mänskliga rättigheter runt om på FN-skolor i Sverige. I samband med dagen bjöds Svenska FN-förbundet in till Hulebäcksgymnasiet i Göteborg för att föreläsa om flickors rättigheter. Skolan arrangerar varje år en omfattande MR-dag

Läs mer

Elevernas röster formar framtidens FN-rollspel  

04 december, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet har besökt niondeklassare på Viktor Rydberg Jarlaplan i Stockholm, där eleverna nyligen genomfört ett FN-rollspel med fokus på barn på flykt. Besöket blev en påminnelse om hur värdefullt

Läs mer

COP30 avslutat: Långa förhandlingar resulterade i svaga beslut 

27 november, 2025 / Nyheter

FN:s klimatkonferens COP30 i Belém i Brasilien har nu avslutats. Länderna har enats om att påskynda Parisavtalet, samt att tredubbla finansieringen för klimatanpassning av sårbara länder. Däremot antogs inget konkret

Läs mer

Några steg på vägen för COP30 i Belém

20 november, 2025 / Nyheter

På måndagen den 17 november inleddes den andra och därmed sista veckan av FN:s klimatkonferens COP30 i Belém. FN:s klimatchef Simon Stiell höll ett öppningstal där han påpekade att förhandlingarna

Läs mer

Bra stöd för ICC i FN

14 november, 2025 / Nyheter

I veckan som gick hölls en viktig omröstning i FN:s generalförsamling om ICC, Internationella brottmålsdomstolen. Domstolen är utsatt för hot, sabotage och sanktioner från stater som ogillar dess arbete. I

Läs mer

Elever i Norrtälje får världskoll i FN-rollspel 

13 november, 2025 / Nyheter

Inom projektet Världskoll i skolan kan grundskolor låta sina elever få världskoll som diplomater i FN-rollspel. Eleverna på Montessori Norrtälje har nyligen rollspelat om mänskliga rättigheter.    Rollspelet var kulmen

Läs mer

COP30 i Brasilien

05 november, 2025 / Nyheter

FN:s klimatkonferens COP30 arrangeras i år den 10–21 november i Belém i Brasilien. Under konferensen möts ledare inom politik och näringsliv, forskare, FN-representanter, icke-statliga organisationer och andra från civilsamhället för att diskutera vilka åtgärder som bör vidtas för att

Läs mer

Ta del av årets FN-dagsfirande

30 oktober, 2025 / Nyheter

I samband med FN:s 80-årsjubileum samarrangerade Svenska FN-förbundet tillsammans med andra FN-anknutna organisationer evenemanget "FN 80 år i en värld i förändring" på Uppsala slott. Under eftermiddagen samlades engagerade röster

Läs mer