I januari 2017 flyttade Svenska FN-förbundet insamlingsverksamheten från Insamlingsstiftelsen FN-fonden till Svenska FN-förbundet. Det innebär att projekten nu stöds via 90-kontonummer: PG 90 05 63-8. I februari 2017 bytte även insamlingsverksamheten swish-nummer, nytt nummer är 9005638.
FN har presenterat en strategi för matbistånd till miljoner syriska flyktingar under 2015.
I december lanserade FN en strategi, Syria Strategic Response Plan, för hur man ska nå miljontals syriska flyktingar under 2015. Som en del av lanseringen vädjade FN:s livsmedelsprogram, WFP, om ca 11,5 miljarder kronor från världens regeringar under året.
– Under de senaste fyra åren har vi avvärjt hungerkriser för de mest utsatta syrierna. Under 2015 måste vi skydda mot hungerkriser samtidigt som vi bygger upp syriernas motståndskraft och förmåga att klara av de utmaningar som de står inför – men också ge stöd till de samhällen som har öppnat sina hem för att ta emot dem, säger WFP:s regionala samordnare för krisen i Syrien, Muhannad Hadi.
WFP kommer under det kommande året att fokusera på livräddande livsmedelsassistans inne i Syrien, samt flytta familjer från allmän livsmedelsassistans till projektet mat för arbete för att själva ge dem en möjlighet att bidra till att få tillbaka ett normalt liv.
WFP kommer även bland annat att utöka skolmatsprogrammet inne i Syrien, stärka insatserna för att hjälpa akut undernärda barn i svåråtkomliga områden och ge särskilt stöd till gravida och ammande mödrar genom matkuponger.
Läs om Svenska FN-förbundets Syrieninsamling på www.fn.se/syrien! Insamlade medel går till Insamlingsstiftelsen FN-fondens 90-konto.
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer27 februari, 2025 / Nyheter
De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.
Läs mer21 februari, 2025 / Nyheter
Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!
07 februari, 2025 / Nyheter
Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om
Läs mer04 februari, 2025 / Nyheter
FN:s kvinnokommission inleder den 10 februari sitt årliga möte i New York. Inför mötet lanserar FN-förbundet vårens aktions- och engagemangspaket för flickor.
Läs mer