fbpx
Martin Griffiths och António Guterres i en diskussion om Jemen från tidigare i år. Foto: UN Photo/Jean-Marc Ferré
13 december, 2018 / Nyheter

Jemen-samtal framgång för svenskt FN-arbete

Jemen-samtalen i Rimbo som avslutades på torsdagen väcker hopp för Jemens civila och är ett kvitto på gott svenskt arbete i FN:s säkerhetsråd.

Jemen-samtalen i Rimbo avslutades på torsdagen. Resultatet, det så kallade Stockholms-avtalet, innehåller bland annat fångutväxling och eldupphör över hamnstaden al-Hudaydah. Det exakta innehållet i avtalet presenteras i FN på fredagen.

Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet, ser samtalen som en framgång för Sverige och det svenska FN-arbetet.

– Förhoppningsvis kan avtalet leda till en bättre situation för Jemens hårt utsatta civila. Att Jemen-samtalen har förts i Sverige är ett kvitto på framgångsrikt svenskt arbete under två år i FN:s säkerhetsråd. Det understryks också av att generalsekreterare Guterres gav sitt stöd åt Rimbo-konferensen genom att infinna sig personligen de sista dagarna, säger Annelie Börjesson.

Rapporteringen från Rimbo-konferensen har bidragit till att den svenska allmänheten har fått inblick i en av FN:s viktigaste uppgifter.

– Att människor på nära håll kan se hur FN arbetar i en svår konflikt främjar en bra diskussion om FN:s arbete och Sveriges roll i världsorganisationen. FN behöver engagerade medlemmar som kan ge konkret till stöd till fredsprocesser som denna och ansvaret delas av Sverige och andra medlemsländer, säger Annelie Börjesson.

FN-medlaren Martin Griffiths har under samtalen fört en dialog med en expertgrupp med åtta jemenitiska kvinnor.

– Att involvera kvinnor i fredsprocesser har varit en profilfråga under Sveriges medlemskap i säkerhetsrådet. Rimbo-samtalen visar glädjande nog att resolution 1325 får allt större genomslag även i praktiken, avslutar Annelie Börjesson.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

USA la veto mot vapenvila i Gaza

09 december, 2023 / Nyheter

Trots enormt lidande i Gaza stoppades ett förslag om humanitär vapenvila i säkerhetsrådet på fredagen. Att rådet därmed går emot FN-chefens initiativ i frågan är olyckligt, säger FN-förbundet.

Läs mer

FN och mänskliga rättigheter: Jubileum med nya utmaningar 

08 december, 2023 / Nyheter

FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna fyller 75 år den 10 december 2023. I en orolig värld måste vi alla stå upp för våra rättigheter, skriver Svenska FN-förbundets ordförande Annelie Börjesson och företrädare för FN-rörelsen i hela landet.

Läs mer

MR-förklaringen 75 år – Mänskliga rättigheter hindrar krig och bygger fred 

07 december, 2023 / Världshorisont

FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna fyller 75 år i december 2023. Mot bakgrund av oron i världen är den högst aktuell. Ursprungstanken bakom dokumentet är att förhindra att kriser och konflikter uppstår.

Läs mer

Årets FN-supporter: Vi måste hjälpas åt för att förändra

05 december, 2023 / Nyheter

36 år som ordförande och desto fler som engagerad medmänniska och förespråkare för FN:s kärnfrågor. Gunilla Grunditz från Varberg är Årets FN-supporter och hon menar att vägen framåt kräver samarbete och engagemang.

Läs mer

Viktig domstol skipar rättvisa vid omfattande förbrytelser 

01 december, 2023 / Världshorisont

Internationella brottmålsdomstolen ICC får allt större betydelse när det gäller att pröva och döma individer vid grova kränkningar mot mänskliga rättigheter och humanitär rätt.

Läs mer

FN hjälper i Gaza

29 november, 2023 / Nyheter

Tusentals människor har dödats i Hamas terrorattack den 7 oktober och Israels vedergällningskrig. Vapenvilan ger FN möjlighet att bistå skadade och behövande med humanitär hjälp.

Läs mer

”Många gravida dör i konflikter”

24 november, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor är särskilt utsatta i samband med kriser och konflikter. UNFPA, FN:s befolkningsfond, förklarar varför.

Läs mer

Årets FN-vän: Från ord till handling för Ukraina

22 november, 2023 / Nyheter

Talet om ökat svenskt stöd till Ukraina måste bli verklighet och alla kan göra en insats, säger Peter Ingvarsson i aktionsgruppen Ryssland ut ur Ukraina. Möt Årets FN-vän och läs om hur du kan engagera dig för Ukraina!

Läs mer

MR-brott i Iran – Efter 35 år väntar Sima fortfarande på upprättelse 

21 november, 2023 / Världshorisont

Sima Mirzaei förlorade sju familjemedlemmar 1988 när den iranska regimen avrättade tusentals politiska fångar. Allt hon önskar idag är att de ansvariga ska ställas inför rätta.

Läs mer