FN-förbundets nätverk för mänskliga rättigheter gästas av Ove Bring som ger sin bild av den senaste tidens debatt om mångfald, representativitet och likabehandling.
Svenska FN-förbundet arbetar i en rad sammanhang för att stärka flickors och kvinnors rättigheter i Sverige och globalt. Förbundet leder sedan 1998 ett nätverk om ett 50-tal organisationer med mänskliga rättigheter som gemensam nämnare.
MR-nätverket gästas den 23 maj av Ove Bring, folkrättsprofessor emeritus och författare till boken ”De mänskliga rättigheternas väg”. Bring talar på temat ”Mänskliga rättigheter – hur förenar vi jämställdhet, religionsfrihet och antirasism?” och ger utifrån FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna sin syn på den senaste tidens debatt om mångfald, representativitet och likabehandling.
Medlemmar ur FN-förbundets MR-nätverk har fått inbjudan till seminariet. Medlemmar i FN-förbundet och andra är välkomna i mån av plats.
Tid: 23 maj kl 14-16
Plats: FN-förbundets kansli, Skolgränd 2, T-bana Mariatorget.
Anmälan till johanna.wiklund@fn.se.
04 juni, 2025 / Nyheter
Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i
Läs mer28 mars, 2025 / Pressmeddelanden
I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.
Läs mer28 mars, 2025 / Nyheter
Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!
27 mars, 2025 / Nyheter
Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.
Läs mer27 mars, 2025 / Nyheter
Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.
Läs mer12 mars, 2025 / Nyheter
Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer