Många unga i Sverige lever under hedersförtryck. Foto: Priscilla Du Preez/Unsplash
9 november, 2018 / Nyheter

Hedersförtryck drabbar en av sex storstadselever i årskurs nio

Ännu en rapport pekar på att många unga i Sverige lever under hedersförtryck. Insatser krävs om Sverige ska nå mål 5 i Agenda 2030 om jämställdhet.

En ny rapport om hedersförtryck har tagits fram av forskare i Örebro, Stockholm, Göteborg och Malmö. Intervjuer med omkring 6 000 elever i årskurs nio visar att en av sex unga, 13 procent, lever med två normer om oskuld: att vänta med sex tills de gifter sig och att inte få ha en villkorslös kärleksrelation. I Malmö är siffran så hög som en av fem (20 procent). Studien visar vidare att 8 procent av ungdomarna lever i en så kallad våldsnorm, det vill säga de har blivit utsatta eller utsatt någon annan för av familjen/släkten kollektivt legitimerat våld.

Rapporten är ytterligare en i raden som visar att många unga i storstadsområden lever med olika typer av begränsningar i sitt val av partner och hur man vill leva sitt liv. Tidigare har liknande resultat framkommit i bland annat dåvarande Ungdomsstyrelsens rapport ”Gift mot sin vilja” och i undersökningar av organisationen Varken hora eller kuvad.

– Att en av sex elever i årskurs 9 utsätts för hedersförtryck är ytterligare en signal om att Sverige måste göra mer för att stödja utsatta unga. Det är särskilt viktigt om vi ska kunna nå mål 5 i de globala målen som kräver stopp för barnäktenskap, könsstympning och andra skadliga traditioner, säger Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet.

Många av de intervjuade, men inte alla, har blivit svikna av sina egna familjer och därefter av myndigheterna, skriver rapportförfattarna i sitt förord.

– Det understryker behovet av ytterligare kunskapsspridning, mer resurser och bättre samordning mellan berörda myndigheter som skola, socialtjänst och polis, säger Annelie Börjesson.

Studien pekar också på att graden av ekonomisk, politisk, religiös, social och kulturell slutenhet respektive öppenhet mellan familjer och andra sociala grupper har avgörande betydelse för förekomsten av våld i allmänhet och för hedersrelaterat våld och förtryck. De tre städerna uttrycker i rapporten en förhoppning om att kunskapen som framkommer i studien ska bidra till att alla invånare kan leva ett liv fritt från våld och förtryck.

Stockholm stad, Göteborg stad och Malmö stad har som gemensamt mål att motverka hedersrelaterat våld och förtryck och har gett Örebro universitet i uppdrag att genomföra en kartläggning som undersöker våldets karaktär och omfattning. Totalt har över 230 personer medverkat i olika former av intervjuer. Omkring 6 000 elever i årskurs 9 har svarat på en enkät.

Mer information om rapporten, som också har uppmärksammats av Sveriges Radio, finns hos Göteborgs stad.

FN-förbundets projekt Flicka syftar till att stoppa barnäktenskap, könsstympning och andra former av hedersförtryck.

 

Stöd projekt Flicka

Ge en gåva och stöd projekt Flicka.

Ge en gåva >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer