12 mars, 2025 / Nyheter

Föredömligt av Filippinerna

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet – och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Internationella brottmålsdomstolen, ICC, utfärdade i förra veckan en arresteringsorder mot Filippinernas tidigare president Rodrigo Duterte. Duterte är misstänkt för brott mot mänskligheten i form av mord, tortyr och våldtäkt som ska ha begåtts i det ”krig mot droger” som förklarades av den förra regimen i landet.

På tisdagen greps Duterte av myndigheterna i sitt hemland som resultat av arresteringsordern som också skickades till Interpol. Den förre presidenten sattes efter gripandet på ett plan till Haag.

– Att Filippinerna nu ger domstolen handräckning bör tjäna som exempel för andra länder. Flera gånger har brottsmisstänkta personer kunnat besöka länder som är statsparter till ICC utan att gripas. Rysslands president Putin är ett exempel, säger Sanna Wolk, ordförande i Svenska FN-förbundet.

Filippinerna utträdde ur ICC 2019 men domstolen pekar på att den har jurisdiktion över händelser som inträffade innan dess.

– Den nya filippinska regeringen bör ge ytterligare stöd till domstolen som står under attack av bland andra USA:s president Trump. En tydlig sådan åtgärd är att återinträda som statspart, säger Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet som företräder förbundet i den internationella koalitionen för ICC, CICC.

Enligt officiella uppgifter dödades över 6 000 personer i ”kriget mot droger” i Filippinerna. Enligt människorättsgrupper kan antalet vara fem gånger så högt.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer