Koll & kommentar
Lars Jederlund (tv) och Hans Corell i samtal om Ukraina. Foto: Svenska FN-förbundet
5 november, 2024 / Nyheter

FN i fokus vid samtal om Ukraina

Om FN:s och medlemsstaternas möjligheter att stoppa Rysslands krig i Ukraina handlade ett välbesökt samtal mellan Årets FN-vän 2023 Lars Jederlund och den tidigare FN-rättschefen Hans Corell. FN-förbundet och TCO arrangerade.

Hur påverkas stödet för Ukraina av den politiska utvecklingen i EU-länderna? Hur ska FN-stadgans bestämmelser om icke-aggression och rätten till självförsvar bli verklighet? Det var två av frågeställningarna när Svenska FN-förbundet och TCO på måndagen inbjöd till seminarium med journalisten och författaren Lars Jederlund och FN:s tidigare rättschef Hans Corell.

José Perez Johansson, internationell sekreterare på TCO, och Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet, välkomnade. Lars Jederlund, journalist och författare till boken ”Hela Europas krig” och, som medlem i aktionsgruppen Ryssland ut ur Ukraina, vinnare av utmärkelsen Årets FN-vän 2023 tog därefter vid som samtalsledare.

I fokus för kvällen stod FN:s insatser och betydelse för möjligheterna att stoppa Rysslands fullskaliga, olagliga och oprovocerade invasion i Ukraina. Hans Corell, tidigare mångårig rättschef i FN som arbetade för bland andra den förre generalsekreteraren Kofi Annan, redogjorde för FN-stadgans bestämmelser och resonemangen i FN-organisationen genom åren. Corell återkom ofta till vikten av respekt för rättsstatens principer och pekade bland annat på en handledning i ämnet från 2012. Fler politiker borde ta del av dessa principer, inskärpte Corell.

Lars Jederlund redogjorde för de omfattande politiska och humanitära FN-insatserna för Ukraina. Han gav, som så många som engagerar sig för Ukrainas sak, uttryck för otålighet med omvärldens tvekan att exempelvis godkänna att landet får använda långdistansvapen och därmed kunna åtnjuta självförsvarsprincipen i FN-stadgan fullt ut.

Efter det inledande samtalet gavs tillfälle att ställa frågor. I dagarna hålls presidentval i USA och en ny amerikansk ledare ska staka ut kursen. Vad händer om USA går i isolationistisk riktning? Europa bestämmer i hög grad sin egen framtid och har möjlighet att kompensera amerikanskt bortfall men det hänger på engagemanget från europeiska politiker och kraven från Europas medborgare, menade Jederlund.

Till grund för generalförsamlingens diskussioner om Ukraina och de fyra resolutioner som har antagits mot Ryssland ligger en så kallad specialsession inom ramen för konceptet samverkan för fred. Det skapades på 1950-talet när säkerhetsrådet var oförmöget att samla sig till gemensamt agerande. De historiska förutsättningarna och mandaten för generalförsamling och säkerhetsråd utreddes av Corell.

En slutsats av måndagskvällens samtal är att juridiken sätter ramarna men att politiken har manöverutrymme om bara viljan finns. Att omvärlden måste fortsätta stödja Ukraina politiskt, humanitärt och militärt är ett krav som länge har framförts av den samlade Ukraina-rörelsen i Sverige.

Att döma av uppslutningen och engagemanget hos den drygt 60-hövdade publiken är det uppenbart att Ukrainafrågan engagerar. Seminariet var fulltecknat och salen hos TCO i Stockholm välfylld. Flera av deltagarna kändes igen från onsdagsmanifestationerna på Fria Ukrainas plats i Stockholm som arrangeras av just aktionsgruppen Ryssland ut ur Ukraina.

Svenska FN-förbundet tackar TCO, som är medlem i förbundet, för ett givande samarrangemang.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer

Trettio år efter Peking: Flickors rättigheter i fokus

04 februari, 2025 / Nyheter

FN:s kvinnokommission inleder den 10 februari sitt årliga möte i New York. Inför mötet lanserar FN-förbundet vårens aktions- och engagemangspaket för flickor.

Läs mer

Försvara ICC mot hoten från USA

07 januari, 2025 / Nyheter

Hoten om nya amerikanska sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen måste bemötas av de 125 statsparterna till domstolen, skriver Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet.

Läs mer

Unga kräver upptrappat klimatarbete

16 december, 2024 / Världshorisont

Nordiska och baltiska ungdomar har mejslat fram ett policydokument med skarpa krav inför årets klimatmöte COP 29. Under en workshop i september samlades Svenska FN-förbundets ungdomsambassadörer, ungdomsmedlemmar från de finska

Läs mer

”Vi måste slåss för den goda saken”

12 december, 2024 / Nyheter

Efter 48 år som hjälparbetare inom mänskliga rättigheter och fredsarbete har Jan Egeland ett generationsperspektiv på global utveckling. Norwegian Refugee Council:s (NRC) generalsekreterare Jan Egeland är en av årets Dag

Läs mer

Framsteg trots motgångar: Hasnas kamp mot barnäktenskap och könsstympning

12 december, 2024 / Nyheter

Hasna Inahaba Abdu tillträdde rollen som chef för Abala-distriktets kontor för kvinnor och ungdomsfrågor i Afar-regionen i norra Etiopien för fyra år sedan, mitt under covid-19-pandemin. Hon beskriver sin arbetsresa

Läs mer