5 juni, 2014 /

Smaka på Stockholm

Svenska FN-förbundet deltar på matfestivalen Smaka på Stockholm i helgen. Kom och lyssna på Carolina Klüft och ät hos någon av de restauranger som bjuder på skolmat!

Just nu pågår matfestivalen Smaka på Stockholm i Kungsträdgården i Stockholm. Flera av restaurangerna bjuder ett barn på en skolmåltid när någon köper en måltid för 55 kronor eller mer. Skolmat gör det möjligt för barn i fattiga områden att gå i skolan och på så vis skapa bättre framtidsmöjligheter.

På lördag den 7 juni kl 13.30 kommer Svenska FN-förbundets goodwill-ambassadör Carolina Klüft och FN-förbundets generalsekreterare Linda Nordin att berätta mer om kampanjen Skolmat blir kunskap på stora scenen.

Inom kampanjen samarbetar Svenska FN-förbundet med FN:s livsmedelsprogram (World Food Programme) och dess projekt i Kambodja, Demokratiska republiken Kongo, Afghanistan och Etiopien. Läs mer om kampanjen på www.fn.se/skolmat

Dessa restauranger bjuder på skolmat under festivalen:

Utö Värdshus
Bun Bun Truck
Fred’s Food Truck
Silvias
Flippin Burgers
Restaurang Hjerta
Zocalo
Ardbeg
O`Learys Tolv

Vi ses där!

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer