1 juli, 2014 /

Motverka hatbrott och rasistisk propaganda

Att Sverige huvudsakligen är ett tolerant land hjälper inte den som utsätts för rasism eller diskriminering, skriver Aleksander Gabelic i ett svar till Markus Uvell på SVT Debatt.

Är Sverige rasistiskt eller inte? Om så är fallet, ökar rasismen? Dessa frågor debatteras nu inför ett förhör nästa år med regeringen i FN:s råd för mänskliga rättigheter. Bakgrunden är bland annat en rapport till rådet från Svenska FN-förbundet och ytterligare 32 organisationer i vilken vi ger en övergripande bild av läget för mänskliga rättigheter i Sverige.

Att Sverige huvudsakligen är ett tolerant land är välkänt och välkommet, men flera trender kan existera sida vid sida. Vår uppgift är att belysa sådant som inte fungerar i förhållande till FN-konventionerna. Hatbrott och rasistisk propaganda existerar samtidigt som attityderna till flyktingmottagande och invandring är övervägande positiva.

Antalet rapporterade hatbrott är konstant högt, över 5 000 per år, konstaterar vi och de övriga organisationerna. Av hatbrotten hade 2012 72 procent främlingsfientligt eller rasistiskt motiv. Det näst vanligaste motivet under senare år är sexuell läggning. Bara 6 procent av anmälda hatbrott leder till åtal, påpekar rapporten som också efterlyser ökad kunskap om hatbrottsfrågor i hela rättsväsendet. Stockholms- och Malmöpolisens hatbrottsgrupper bör få efterföljare i hela landet.

I rapporten nämns polisens Reva-projekt och Skånepolisens register över romer. Organisationerna efterlyser tydligare åtgärder mot etnisk diskriminering. Ett särskilt problem gäller diskriminering på arbetsmarknaden som drabbar personer med utländsk bakgrund.

Händelser som våldshandlingarna i Kärrtorp och attacker mot skolor måste motverkas. Därför vill vi ha skärpt lagstiftning mot rasistiska handlingar inklusive propaganda på internet. I rapporten uttrycks också oro över det ökande stödet för rasistiska och populistiska partier.

Tusentals människor, födda i Sverige eller utomlands, känner frustration på grund av utanförskap. Att Sverige huvudsakligen är ett tolerant land hjälper inte den som utsätts för rasism eller diskriminering. Att som Markus Uvell hänvisa till att det ser värre ut i andra länder är heller ingen tröst för den som drabbas. Sverige har en skyldighet att lyfta upp och åtgärda problemen med hänsyn till våra FN-åtaganden men framför allt av omsorg om alla de människor som drabbas. Alldeles nyligen har Ekot har förmedlat vittnesmål från hela landet om rasism i skolan. Att människor fortsätter att råka illa ut på grund av sin hudfärg, religion eller sexuella läggning är inte acceptabelt.

Under Almedalsveckan handlar omkring 200 seminarier om mångfaldsfrågor. Det är ett uttryck för behovet att diskutera frågorna. FN har erbjudit den svenska regeringen stöd att etablera en oberoende nationell MR-institution som bland annat kan stödja kommunernas antidiskrimineringsarbete. Om en sådan institution blir verklighet skulle det innebära att människors oro och rädsla i högre grad tas på allvar – och bidra till att skyddet för de mänskliga rättigheterna stärks också i Sverige.

Aleksander Gabelic
Ordförande i Svenska FN-förbundet

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolens (CICC) uttalande om USA:s kampanj mot ICC

03 augusti, 2026 / Nyheter

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International

Läs mer

Vem blir FN:s nästa generalsekreterare? Intervju med Sara Liedholm från Lunds FN-förening

30 juli, 2026 / Nyheter

Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då

Läs mer

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.

Läs mer

På gång i FN

29 juni, 2026 / Nyheter

Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet.  Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system

Läs mer

Mellanstadieelever förhandlade om fred

10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet

Läs mer