Internationella domstolen (International Court of Justice, ICJ) har fått nya domare. Vart tredje år sker val till fem av de femton domarposterna i domstolen, som är ett av FN:s huvudorgan.
De nu valda blev; Hilary Charlesworth (Australien, omval), Bogdan-Lucian Aurescu (Rumänien), Sarah Hull Cleveland (USA), Juan Manuel Gómez Robledo Verduzco (Mexiko) och Dire Tladi (Sydafrika). De fyra sistnämnda är nyval.
En sittande domare som inte blev omvald var Kirill Gevorgian från Ryssland.
Läs hela på news.un.orgICJ kan t ex lösa konflikter mellan stater och besluta i t ex gränsdragningstvister. Detta kräver dock att de inblandade staterna väljer att ge ICJ beslutanderätt antingen i det enskilda fallet eller generellt. Endast 73 stater har hittills givit ICJ den generella rätten.
Domarna utses i en komplicerad process av FN:s generalförsamling och säkerhetsråd. Domarna ska utses för sina kvalifikationer och inte sin nationalitet. De ska i sin roll i ICJ också vara internationella tjänstepersoner och inte företräda sina länder. Att en rysk kandidat inte blir omvald i nuläget känns ändå rätt naturligt, i synnerhet som domaren i fråga tidigare varit Rysslands ambassadör i Haag.
ICJ ska inte förväxlas med Internationella brottmålsdomstolen (International Criminal Court, ICC). Medan ICJ kan hålla stater till svars så är ICC ett verktyg för att hålla individer ansvariga för t ex misstänkta krigsförbrytelser. ICC:s statspartsmöte kommer att välja några nya domare till den domstolen i december.
28 mars, 2025 / Pressmeddelanden
I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.
Läs mer28 mars, 2025 / Nyheter
Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!
27 mars, 2025 / Nyheter
Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.
Läs mer27 mars, 2025 / Nyheter
Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.
Läs mer12 mars, 2025 / Nyheter
Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer27 februari, 2025 / Nyheter
De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.
Läs mer