fbpx
Årets FN-lärare Kathryn Boyer i Trollhättan inspireras av kreativa och engagerade elever. Foto: Emma Dahlskog.
20 maj, 2020 / Lärare och elever på FN-skolor berättar

Brinnande engagemang hos Årets FN-lärare

Kathryn Boyer från Folkuniversitetets gymnasium i Trollhättan fick i maj Svenska FN-förbundets pris Årets FN-lärare. För henne blev ett FN-rollspel på skolan startskottet för att kunna lyfta viktiga samhällsfrågor även utanför klassrummet. ”Det var inspirerande att se eleverna bli kreativa och engagerade på ett sätt som passade dem”, säger hon.

Kathryn Boyer är historielärare och har arbetat på skolan sedan 2001. För ett antal år sedan höll skolan sitt första FN-rollspel och för Kathryn gav det inspiration till att börja arbeta på ett nytt sätt med sina elever.

– Vi såg hur mycket det gav eleverna och hur de använde kunskapen från rollspelet i sitt ordinarie skolarbete. FN-frågorna går att koppla ihop med många ämnen som samhällskunskap, naturvetenskap, religion, historia och geografi.

Kathryn säger att skolan ofta använder material från Svenska FN-förbundet men då gärna med en twist som passar dem. Hon berättar om en utställning som arrangerades i november i samband med den internationella dagen för avskaffandet av våld mot kvinnor. Utställningen visades i både skolan och på Trollhättans stadsbibliotek som är beläget i samma hus.

– Vi samarbetade med en organisation som heter Vänersborgs Zontaklubb som ger stöd till projekt för jämställdhet och mänskliga rättigheter, ofta i samarbete med olika FN-organ. I utställningen hängde vi upp bh:ar bredvid bilder på kvinnor som blivit mördade av en närstående. Behån symboliserade något de inte längre behövde eftersom de var döda. Bredvid bilden fanns också en text om varje kvinna.

– Vi var rädda att vissa elever skulle larva sig för att det hängde bh:ar i skolan men det blev tvärtom väldigt lyckat och skapade intressanta diskussioner.

Vidare berättar Kathryn om en annan utställning de arrangerade inför den internationella dagen till minne av förintelsen. Även den arrangerades tillsammans med elever från skolan.

– Några av våra elever har tidigare besökt Auschwitz-Birkenau och de bidrog med foton och texter som de skrivit.

Eleverna har också fått delta i Fridays for Future och sedan arbetat med frågor som handlar om klimatet. Kathryn vill också att fler elever ska engagera sig utanför skolan och har därför skapat en plattform tillsammans med skolans FN-elevförening där de tipsar om olika aktiviteter.

Enligt henne har det här året fungerat särkilt bra eftersom fler lärare har haft möjlighet att engagera sig i de olika FN-projekten.

– Utan stödet från mina kollegor hade arbetet med FN-frågorna varit mycket svårare att genomföra.

Kathryn säger också att utnämningen till Årets FN-lärare gett ny inspiration.

– Det känns underbart och jag har fått ny energi! Nu vill jag anstränga mig ännu mer för att fortsätta förtjäna titeln!

————

Denna text är hämtad från Svenska FN-förbundets tidning Världshorisont (nr 2 2020).

Bli medlem eller prenumerera för att få Världshorisont i brevlådan! Tidningen ingår som förmån för FN-förbundets medlemmar. För prenumeration (230 kr per år) kontakta redaktör AnnaLena Karlsson Andrews.

Bli en FN-skola

Släpp in världen i er gymnasieskola

Bli FN-skola >

Senaste nytt

Riksarkitekt Helena Bjarnegård: “Städer ska vara hållbara, men också inkluderande och berikande” 

27 september, 2023 / Världshorisont

Den 28 september börjar Bokmässan där ett av tre teman är Staden. Temat kommer bland annat fokusera på hur städer ska möta framtidens utmaningar samt urbanisering och hållbarhet med globala

Läs mer

Högnivåveckan: Mot ett starkare, mer effektivt och rättvist FN?

26 september, 2023 / Nyheter

FN:s högnivåvecka i New York har präglats av globala kriser inklusive Rysslands fullskaliga invasion i Ukraina. Samtidigt har en viktig diskussion om FN:s framtid påbörjats. Vart leder den? Utvecklingsmål som

Läs mer

De globala målen är vår kompass

19 september, 2023 / Blogg

Vi måste agera mer och vi måste agera fortare, skriver Annelie Börjesson inför FN:s högnivåvecka som startar i New York. Nu startar FN:s generalförsamling och samtidigt hålls flera toppmöten i

Läs mer

Två FN-vänner om FN-hösten 2023 

19 september, 2023 / Världshorisont

Vilka utmaningar står FN inför efter coronapandemin och med pågående krig och klimatkris i världen? Vilken roll kan och bör Sverige spela? Vi ställde några frågor till Olof Skoog, EU:s

Läs mer

Halvtid för Agenda 2030: ”Omställning till hållbar utveckling är möjligt – och oundvikligt” 

15 september, 2023 / Världshorisont

I år har halva tiden gått för genomförandet av Agenda 2030 och de 17 globala målen för hållbar utveckling. Den 18-19 september samlas världens länder vid ett FN-toppmöte om de

Läs mer

Sveriges Agenda 2030-samordnare: “Politiskt ledarskap saknas för den omställning som krävs” 

12 september, 2023 / Världshorisont

Forskningen pekar på att vårt samhälle måste transformeras men inga ledande svenska politiker har hittills visat det politiska mod som krävs för en så genomgripande förändring. Det säger Gabriel Wikström,

Läs mer

Fredsdagen: FN-förbund samlade till fredsklocka

12 september, 2023 / Nyheter

Sextiofem FN-förbund i hela världen la grunden för den japanska fredsklockan i FN-högkvarteret. FN-chefen António Guterres ringer i klockan den 13 september för att uppmärksamma internationella fredsdagen. Den japanska fredsklockan

Läs mer

Skriv under för hållbar utveckling!

08 september, 2023 / Nyheter

De globala målen är världens enda plan för framtiden – och den enda vägen ut ur vår tids kriser. Var med och skriv under vårt upprop för hållbar utveckling! Globala

Läs mer

Tanzanias FN-förbund mobiliserar för att möta klimatkrisen 

08 september, 2023 / Världshorisont

I Tanzania i Östafrika har klimatförändringar stor påverkan på vardagen. Landets FN-förbund jobbar med en bred palett av aktiviteter för att minska utsattheten hos sårbara samhällen.  Tanzania drabbas redan av

Läs mer