Sulkhan-Saba Orbelani Universitetet med Ukrainas och Georgiens flagga. Foto: Josefin Stenquist
3 april, 2023 / Internationella praktikanters blogg

Georgien: Politisk turbulens efter kritiserat lagförslag

Hej! Jag heter Josefin och är på plats i Georgien för att praktisera på United Nations Association of Georgia (UNAG) under fyra månader. Organisationen arbetar med demokratisering, inkludering och mänskliga rättigheter.

Mitt intresse för Georgien och Kaukasusregionen tog fart när jag 2019 var på studiebesök i Georgien under min studietid. Sedan dess har jag känt ett stort engagemang kring regionen och dess politik. Att någon gång få återvända har varit ett mål. Att jag nu är på plats känns spännande och jag ser fram emot att få genomföra praktiken inom ramen för ämnen jag tycker är mycket viktiga.

Solnedgång från balkongen i Saburtalo.

De senaste dagarna har Georgien befunnit sig i politisk turbulens då ett kritiserat lagförslag gick vidare till första insatsen i parlamentet. Lagen handlade om att organisationer som mottar mer än 20 % av sin totala budget från utlandet skulle behöva klassas som utländska agenter och registrera exakt var de fått sina pengar ifrån. För de organisationer som inte redovisar budgeten så skulle böter eller fängelsestraff vänta. Förslaget har liknats vid en rysk lag som trädde i kraft 2012 och som har underminerat civilsamhället. Efter massiva protester är nu lagförslaget tillbakadraget. Det har med andra ord varit en start på praktiken som präglades av politisk turbulens.

Trots den stress och förtvivlan som infann sig i samband med lagförslaget känner jag hopp kring hur samhällets starka drivkraft och protester faktiskt ledde till förändring. Demonstranterna var i regel unga. De viftade med såväl EU:s som Georgiens flagga och jag vill tro att detta påvisar att den yngre generationen vill se ett Georgien i EU, att de har hopp att uppnå förändring och att deras röst gör skillnad. Det understryker att civilsamhället behövs och kan göra skillnad, och det känns därmed relevant och betydelsefullt att få vara på en organisation som UNAG.

Edik är engagerad i flera projekt som Georgiens FN-förbund har.

Med det sagt hoppas jag att ni ser fram emot att följa mina uppdateringar härifrån och få en inblick i kontexten i Georgien och de projekt som UNAG arbetar med. Min praktikantkollega Louise kommer även att uppdatera från Dar es-Salaam, Tanzania, vilket ni inte vill missa!

Allt gott!

Josefin Stenquist, internationell praktikant, Georgien

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer