13 augusti, 2024 /

Kan FN-chefens förslag väcka debatten om säkerhetsrådet?

I ett anförande i FN:s generalförsamling på måndagen föreslog FN-chefen António Guterres att Afrika ska ha en permanent plats i FN:s säkerhetsråd. Initiativet presenteras en dryg månad innan FN:s framtidsmöte, UN Summit of the Future, den 22-23 september i New York.

”Vi kan inte acceptera att världens mest framstående organ för fred och säkerhet saknar en permanent plats för en kontinent med betydligt mer än en miljard invånare”, sa Guterres. FN-chefen uppmanande medlemsländerna att bidra med idéer som kan stödja afrikanska röster, initiativ och behov.

Under mötet fick Guterres stöd av generalförsamlingens ordförande Dennis Francis, Trinidad och Tobago, som pekade på afrikanska fredsansträngningar i Sydsudan och den Kenya-ledda säkerhetsstyrkan på Haiti.

Läs hela på news.un.org

FN-förbundets sakkunniga kommenterar

Säkerhetsrådets sammansättning och arbetsformer har diskuterats under flera decennier. Guterres utspel kan betraktas som ett försök att aktivera medlemsländerna inför det stora framtidsmötet om FN den 22-23 september.

I sak behöver FN-chefens förslag preciseras. Afrikanska länder har i dag tre av de tio roterande platserna i säkerhetsrådet och därmed en femtedel av alla röster i rådet. Är tanken att Afrika dessutom ska ha en permanent rådsplats och ska den ges vetorätt? Vilket land ska representera Afrika? Ska platsen innehas av Afrikanska unionen? Hur ska medlemmarna förhålla sig till eventuella önskemål från andra regionala organisationer?

Frankrikes, Kinas, Rysslands, Storbritanniens och USA:s särställning i form av permanent medlemskap och vetorätt var å ena sidan en förutsättning för FN:s bildande. Å andra sidan har vetot många gånger, inte minst under senare år, försvårat för rådet att värna internationell fred och säkerhet. Svenska FN-förbundet har motsatt sig tanken på fler permanenta rådsmedlemskap och i stället förespråkat ett utvidgat och mer representativt råd med roterande medlemskap. Därtill har vi välkomnat initiativ för att minska användningen av vetot.

Vid sidan av geografisk representation behöver länder och organisationer som eftersträvar framträdande poster i FN-organisationen uppfylla grundläggande krav på demokrati och mänskliga rättigheter samt säkerhet för egna och andras befolkningar. Annorlunda uttryckt behöver fler medlemsländer i högre grad respektera FN-stadgan och den allmänna förklaringen om de mänskliga rättigheterna.

Det återstår att se om Guterres utspel får FN-medlemmarna att ta sig an den komplicerade och utdragna diskussionen om säkerhetsrådet med större beslutsamhet.

Senaste nytt

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolens (CICC) uttalande om USA:s kampanj mot ICC

03 augusti, 2026 / Nyheter

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International

Läs mer

Vem blir FN:s nästa generalsekreterare? Intervju med Sara Liedholm från Lunds FN-förening

30 juli, 2026 / Nyheter

Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då

Läs mer

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.

Läs mer

På gång i FN

29 juni, 2026 / Nyheter

Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet.  Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system

Läs mer

Mellanstadieelever förhandlade om fred

10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet

Läs mer

FN-filuren väcker samtal om jämställdhet 

03 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

Under våren besökte vi elever i årskurs 2 på Montessori Mondial i Kista, Stockholm för att ta del av en lektion från materialet FN-filuren och de globala målen. Eleverna hade tidigare träffat FN-filuren under en introduktionslektion och

Läs mer

Lärardagen 8 maj 2026

22 maj, 2026 / Nyheter

Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.

Läs mer

CICC uppmanar till ett globalt svar på USA:s sanktioner mot ICC

27 april, 2026 / Nyheter

I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder

Läs mer