Koll & kommentar
FN-förbundets ungdomsledare vid en träff i januari 2025.
20 oktober, 2022 / Nyheter

Nu öppnar ansökan till FN-förbundets ambassadörsprogram

Med mindre än tio år kvar till att Agenda 2030 ska nås är din insats viktigare än någonsin. Som Svenska FN-förbundets ambassadör för globala målen sprider du kunskap och engagemang för att världen ska vara en hållbar plats. Nu kan du ansöka om det spännande uppdraget för 2023.

Svenska FN-förbundet har drivit ambassadörsprogrammet i fem år och hittills har omkring hundra ambassadörer engagerats för de globala målen och Agenda 2030.

Som ambassadör för globala målen får du utbildning om FN-systemet, internationellt samarbete och Agenda 2030 – men också i projektledning och marknadsföring. Tillsammans byter ambassadörerna i gruppen erfarenheter med varandra och kontakter knyts för framtiden.

Ismail Abdullahi är snart 23 år och bor i Jönköping där han under sommaren tog sin examen i globala studier. Ismail har under flera år varit aktiv i FN-förbundet genom de lokala föreningarna i Västerås och Jönköping. Sedan januari 2022 är han en av FN-förbundets ambassadörer för de globala målen.

– När jag gick i gymnasiet träffade jag några som engagerade sig i FN-föreningen i Västerås och där kom jag i kontakt med föreningen. När man har intresse för globala frågor är FN-förbundet en självklar aktör att gå med i, säger Ismail.

Uppdragen som ambassadörerna utför kan variera stort och projekten både bestäms och drivs av ambassadören själv. Klaudia Zielinska är en annan av FN-förbundets ambassadörer under 2022:

– Jag har gjort en massa spännande uppdrag som ambassadör: resor, konferenser, träffar, möten, föreläsningar, workshops och så mycket mer!

Globala målen för hållbar utveckling är den mest ambitiösa framtidsplanen som världens länder någonsin antagit. Fram till år 2030 ska världens länder arbeta tillsammans för att avskaffa all extrem fattigdom, minska ojämlikheter och orättvisor, främja fred och rättvisa, och lösa klimatkrisen.

Sista dagen att söka till ambassadörsprogrammet är den 14 november.

Skicka in din ansökan

Ansök om att bli en av FN-förbundets ambassadörer för globala målen!

Ansök här >

Senaste nytt

UTBILDNING FÖR NYA ORDFÖRANDEN I FN-ROLLSPEL

08 oktober, 2025 / Nyheter

Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i

Läs mer

Utbildningshelg för ungdomsledare 2025

03 oktober, 2025 / Nyheter

Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.  

Läs mer

FN:s generalförsamlings högnivåvecka 2025

22 september, 2025 / Nyheter

Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New

Läs mer

Svenska FN-förbundets paneldebatt i riksdagen om FN idag och i morgon

19 september, 2025 / Nyheter

Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra

Läs mer

FN-förbundet deltar i UD-samråd

21 augusti, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29

Läs mer

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer