By i Syrien undersöks av FN-styrkan UNSMIS. Foto: UN Photo/David Manyua
16 augusti, 2019 / Nyheter

Stoppa angreppen mot civila i Syrien!

FN-medlemmarna måste uppfylla sin skyldighet att skydda civila, säger FN-förbundet efter sommarens bombningar i nordvästra Syrien.

FN har vid flera tillfällen slagit larm om situationen i nordvästra Syrien där över 500 civila har dödats under sommaren. Särskilt utsatt är staden Idlib trots att de tillhör en demilitariserad zon enligt ett avtal från 2018. Höga FN-företrädare har riktat skarp kritik mot medlemsstaternas oförmåga att skydda civila i regionen.

FN:s högkommissarie för mänskliga rättigheter Michelle Bachelet anklagade den 26 juli den syriska regeringen och dess allierade för att attackera vårdinrättningar, skolor och annan civil infrastruktur. Avsiktliga angrepp mot civila är krigsbrott, underströk MR-kommissarien.

MR-kontoret uttrycker oro för att konflikten i Syrien har hamnat under den internationella radarn. Ett stort antal civila dödas varje vecka och säkerhetsrådet paralyseras av de fem permanenta medlemmarna som inte förmår använda sitt inflytande för att stoppa våldet och dödandet. Tidigare har också FN:s oberoende internationella undersökningskommission för Syrien rapporterat om våldsamheter i både Idlib och Afrin-distriktet. Kommissionen pekar bland annat på trovärdiga uppgifter om att kurder ska ha utsatts för godtyckliga arresteringar, tortyr och misshandel.

Vid ett möte i FN:s säkerhetsråd den 30 juli riktade FN:s humanitäre samordnare Mark Lowcock skarp kritik mot medlemmarna för att ha ignorerat tidigare vädjanden om att upphöra med stridigheterna. Flera talare vid mötet vände sig direkt till Syrien och dess allierade Ryssland.

Svenska FN-förbundet har följt Syrienkonflikten sedan utbrottet i mars 2011.

– Som FN:s företrädare påpekar har säkerhetsrådet grovt åsidosatt sin skyldighet att skydda civila i Syrienkonflikten. Ansvaret för rådets handlingsförlamning vilar tungt på Ryssland som under nio år dels har motsatt sig internationellt agerande, dels har understött den syriska regimens krigshandlingar mot civila. FN:s medlemsstater måste stoppa våldsanvändningen och göra det möjligt att bistå med humanitär hjälp, säger Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet.

Enligt FN:s människorättskontor i Genève dödades 450 civila bara under två veckor i juli. Minst 42 hälsoinrättningar har attackerats sedan april. Över 440 000 människor tvingats på flykt. Den 15 augusti rapporterade FN att ytterligare tre hjälparbetare hade dödats samtidigt som antalet civila dödsoffer fortsätter att öka.

Hjälpbehovet i nordvästra Syrien är stort. FN och andra bistår 1,6 miljoner människor i regionen varav drygt 600 000 är internflyktingar. Svenska FN-förbundet stödjer arbetet genom sin katastrofinsamling för Syrien. Insamlade medel kanaliseras via FN:s livsmedelsprogram WFP. Vill du vara med och göra en insats? Ge en gåva till FN-förbundets insamling! Läs mer på om vår insamling till Syrien!

Stöd arbetet i Syrien

Ge en gåva till vår katastrofinsamling till de drabbade i Syrien.

Ge en gåva >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer