17 augusti, 2017 / Nyheter

Årets internationella praktikanter

Varje år erbjuder Svenska FN-förbundet internationell praktik för unga medlemmar med intresse för utvecklingsfrågor. Fältpraktiken görs hos våra systerförbund i Armenien, Georgien, Tanzania och Zimbabwe . Årets praktikanter gör sin fältpraktik nu under hösten och har precis anlänt till sina nya hem för de närmsta månaderna. Är du nyfiken på vilka årets praktikanter är? Lär känna dem nedan!

Jack Thornberg (t.v. i bild)

Ålder: 28 år
Praktikland: Armenien
Utbildning: Magisterexamen i statsvetenskap med inriktning säkerhetsstudier och krishantering
Hjärtefråga: Institutionsbyggande i länder som befinner sig i postkonflikt, geopolitik, diplomati.
Varför sökte du just denna praktik? Jag har intresserat mig för Armenien då det är ett land med en komplex säkerhetssituation. De geopolitiska spänningarna mellan grannländerna möts där och jag ser praktiken som ett bra tillfälle att uppleva det i fält.
Vad ser du mest fram emot med praktiken? Jag ser fram emot att interagera med så mycket folk som möjligt, eftersom det mellanmänskliga mötet är viktigt för att förstå ett land. Dessutom vill jag lära mig ännu mer om Armeniens historia och kultur.

Emma Modéer Wiking (t.v. i bild)

Ålder: 26 år
Praktikland: Georgien
Utbildning: Kandidatexamen i statsvetenskap och ekonomi
Hjärtefråga: Demokratiutveckling, barnrätts- och jämställdhetsfrågor
Varför sökte du just denna praktik? Jag är väldigt intresserad av Östeuropa och av postsovjetiska stater, varav Georgien är ett land som jag särskilt fastnat för. Georgiens historia och dess politiska utveckling efter självständigheten är otroligt spännande. Därför ville jag så gärna ta chansen att från nära håll fördjupa mig i landets demokratiseringsprocess och sätta mig in i hur landet förhåller sig till utbrytarregionerna Abchazien och Sydossetien samt till Ryssland och de kaukasiska grannländerna.
Vad ser du mest fram emot med praktiken? Jag ser verkligen fram emot att lära mig mer om denna spännande region och att få följa FN-förbundet i Georgiens arbete med att stärka civilsamhället och ungas roll i beslutsfattande processer. Dessutom ser jag verkligen fram emot den fantastiska georgiska maten!

Matilda Lund (t.h. i bild)

Ålder: 25 år
Praktikland: Zimbabwe
Utbildning: Kandidatexamina i företagsekonomi, nationalekonomi och utveckling/internationellt samarbete
Hjärtefråga: Hållbar utveckling, mänskliga rättigheter och framförallt kvinnors och flickors rättigheter
Varför sökte du denna praktik? För att den fokuserar på de globala hållbarhetsmålen, vilka ligger mig varmt om hjärtat. Detta ger mig en fantastisk möjlighet till att bidra till arbetet kring Agenda 2030! Dessutom är jag nyfiken på landet, dess utvecklingsprocess och hur andra FN-förbund i världen arbetar.
Vad ser du mest fram emot med praktiken? Jag ser fram emot att få vara med och engagera, möta nya människor, lära känna landet och lära mig mer genom denna erfarenhet! Jag hoppas på både professionell och personlig utveckling inför framtida utmaningar.

Hannes Berggren (t.h. i bild)

Ålder: 21 år
Praktikland: Tanzania
Utbildning: Politices kandidatprogrammet
Hjärtefråga: Jämlikhet, demokrati och god samhällsstyrning
Varför sökte du just denna praktik? För det första är jag väldigt intresserad av vad som händer i Tanzania, med bland annat en ny konstitution under arbete. För det andra uppfattar jag FN-förbundet i Tanzania som en stark aktör som gör ett viktigt arbete, en organisation med stor kompetens där jag kan lära mig mycket, speciellt om frågor som jag brinner för.
Vad ser du mest fram emot med praktiken? Allra mest ser jag fram emot alla nya erfarenheter och nya möten som jag kommer ta del av under praktikens gång.

Under hösten kommer du att kunna följa våra internationella praktikanter här på fn.se, där de kontinuerligt kommer att posta inlägg om sina upplevelser!

Läs mer om vårt internationella praktikantprogram

Läs mer om vårt internationella samarbete

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Ungas engagemang skapar verklig förändring

14 januari, 2026 / Nyheter

Svenska FN-förbundet har träffat Kristel och Deborah från Albanska FN-förbundet, som deltog under COP30 i Belém, Brasilien, som en del av den albanska delegationen. Kristel och Deborah började som volontärer

Läs mer

Engagemang är nyckeln – Hulebäcksgymnasiets FN-elevförening inspirerar fler att bry sig om världen 

15 december, 2025 / Nyheter

Den 10 december uppmärksammas internationella dagen för mänskliga rättigheter runt om på FN-skolor i Sverige. I samband med dagen bjöds Svenska FN-förbundet in till Hulebäcksgymnasiet i Göteborg för att föreläsa om flickors rättigheter. Skolan arrangerar varje år en omfattande MR-dag

Läs mer

Elevernas röster formar framtidens FN-rollspel  

04 december, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet har besökt niondeklassare på Viktor Rydberg Jarlaplan i Stockholm, där eleverna nyligen genomfört ett FN-rollspel med fokus på barn på flykt. Besöket blev en påminnelse om hur värdefullt

Läs mer

COP30 avslutat: Långa förhandlingar resulterade i svaga beslut 

27 november, 2025 / Nyheter

FN:s klimatkonferens COP30 i Belém i Brasilien har nu avslutats. Länderna har enats om att påskynda Parisavtalet, samt att tredubbla finansieringen för klimatanpassning av sårbara länder. Däremot antogs inget konkret

Läs mer

Några steg på vägen för COP30 i Belém

20 november, 2025 / Nyheter

På måndagen den 17 november inleddes den andra och därmed sista veckan av FN:s klimatkonferens COP30 i Belém. FN:s klimatchef Simon Stiell höll ett öppningstal där han påpekade att förhandlingarna

Läs mer

Bra stöd för ICC i FN

14 november, 2025 / Nyheter

I veckan som gick hölls en viktig omröstning i FN:s generalförsamling om ICC, Internationella brottmålsdomstolen. Domstolen är utsatt för hot, sabotage och sanktioner från stater som ogillar dess arbete. I

Läs mer

Elever i Norrtälje får världskoll i FN-rollspel 

13 november, 2025 / Nyheter

Inom projektet Världskoll i skolan kan grundskolor låta sina elever få världskoll som diplomater i FN-rollspel. Eleverna på Montessori Norrtälje har nyligen rollspelat om mänskliga rättigheter.    Rollspelet var kulmen

Läs mer

COP30 i Brasilien

05 november, 2025 / Nyheter

FN:s klimatkonferens COP30 arrangeras i år den 10–21 november i Belém i Brasilien. Under konferensen möts ledare inom politik och näringsliv, forskare, FN-representanter, icke-statliga organisationer och andra från civilsamhället för att diskutera vilka åtgärder som bör vidtas för att

Läs mer

Ta del av årets FN-dagsfirande

30 oktober, 2025 / Nyheter

I samband med FN:s 80-årsjubileum samarrangerade Svenska FN-förbundet tillsammans med andra FN-anknutna organisationer evenemanget "FN 80 år i en värld i förändring" på Uppsala slott. Under eftermiddagen samlades engagerade röster

Läs mer