Demonstration i Rangoon, Myanmar den 12 mars 2021. Foto: Stringer/Anadolu Agency via Getty Images.
5 maj, 2021 / Pressmeddelanden

Globalt upprop för FN-vapenembargo mot militärjuntan i Myanmar

Över 200 civilsamhällesorganisationer världen över kräver i ett upprop på onsdagen att FN:s säkerhetsråd inför ett vapenembargo mot Myanmar. Svenska FN-förbundet finns bland undertecknarna.

– Militärjuntan har dödat minst 769 personer varav 51 barn. Inget land bör i detta läge få sälja så mycket som en kula mer till juntan, säger Svenska FN-förbundets ordförande Annelie Börjesson.

Svenska FN-förbundet är en av ett halvdussin svenska organisationer som står bakom uppropet. Uppropet stöds av stora internationella människorättsorganisationer som Amnesty International och Human Rights Watch, vilka presenterar uppropet vid en pressträff i dag kl 16.00.

Svenska FN-förbundet har krävt skärpt agerande från FN:s sida mot Myanmar även tidigare. FN-förbundet är varm anhängare av principen skyldighet att skydda (responsibility to protect, R2P), en FN-princip som är avsedd att hindra just att de som begår övergrepp gömmer sig bakom suveränitetsprincipen.

– Det har varit gripande att se hur fredliga demonstranter i Myanmar hänvisat till just R2P-principen. Ett första enkelt steg för säkerhetsrådet att leva upp till principen är att införa detta vapenembargo, säger Annelie Börjesson.

Läs uppropet för globalt vapenembargo mot Myanmar.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Mellanstadieelever förhandlade om fred

10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet

Läs mer

FN-filuren väcker samtal om jämställdhet 

03 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

Under våren besökte vi elever i årskurs 2 på Montessori Mondial i Kista, Stockholm för att ta del av en lektion från materialet FN-filuren och de globala målen. Eleverna hade tidigare träffat FN-filuren under en introduktionslektion och

Läs mer

Lärardagen 8 maj 2026

22 maj, 2026 / Nyheter

Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.

Läs mer

CICC uppmanar till ett globalt svar på USA:s sanktioner mot ICC

27 april, 2026 / Nyheter

I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder

Läs mer

Elever skriver brev till FN-filuren

19 mars, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

När Svenska FN-förbundet lanserade höstens FN-dagsmaterial gratis för skolor fanns en spännande lektionsaktivitet med: att skriva ett brev till FN-filuren! Flera klasser runt om i Sverige skickade brev till FN-filuren för att berätta om hur de arbetar med de globala målen och för

Läs mer

Om ungas engagemang i FN-rörelsen

12 mars, 2026 / Nyheter

I en orolig omvärld blirengagemanget i FN-relaterade frågor allt viktigare. Bland unga idag finns det ett stort samhällspolitiskt intresse, men intresset leder i allt mindre utsträckning till engagemang i en

Läs mer

Ungas engagemang

09 mars, 2026 / Nyheter

Det finns en stark drivkraft och en tro på att det går att påverka lokalt och förändra samhället hos unga. Många unga vill engagera sig i civilsamhället och frågor som

Läs mer

FN-chefer fördömer attackerna mot Iran samt motattackerna

02 mars, 2026 / Nyheter

FN:s generalsekreterare António Guterres och flera chefer för FN-organ har fördömt de israelisk-amerikanska attackerna mot Iran på lördagen samt Irans motattacker mot Israel och Gulfregionen.

Läs mer

Oroande diskussion om europeiska kärnvapen

19 februari, 2026 / Nyheter

Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion

Läs mer